• hemen de coğrafya diye atlayan bazı arkadaşlar olmuş. haritacılıktan çok anlamayan birinin arazide hiçbir yapay sembolün haritada gösterilmediği sadece sınırların ve yolların gösterildiği örneğin 1/1000 ölçekli bir kadastro haritasını eline alınca arazide kuzey okuna rağmen iq tutulması yaşayabileceğini unutmamanız gerekiyor. kaldı ki bu adam koca koca atlas haritalarından 1/20 milyonlu 1/30 milyonlu 1/50 milyonlu haritalardan amerika'yı ya da başka adaları medeniyetleri keşfedecek hee! güldürmeyin bizi. çizilen bu haritaların bile projeksiyona ve teğet meridyen ya da paralele göre hayvani deformasyonlarını da düşünürsek denizde ölür gidersiniz. ha oralarda bir kıta var olm dersiniz belki, onlar da evet atlantis falan deyip efsaneler anlatabilirler
  • # kanka nasıl anlatsam böyle kanatları var , kuş gibi insanlar üstüne biniyor uçuyor , motoru falan var

@motor ne

# boşver onu, kocaman kuş gibi birşey üstüne binip uçuyosun

###############

eğer bu diyalog gerçekten geçmiş olsaydı , duvarlarda üstünde sıralı oturan 20 30 insan ve bir kuş resimleri görürdük...

sonra da "bu amına koduklarım nelere inanıyor aq" falan derdik , ama aslında adam haklı...

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

bu arada tam konusu gelmişken bir şey demek istiyorum , hani ateistler diyor ya "ulan bu kur'an'da ki cennet tasviri neden bu kadar basit? "

hah işte buradaki ile aynı olay , sen 2000 yıl önceki adama uçağı bile anlatamazsın , cennette ki uçsuz bucaksız teknolojiyi de anlatmak çok zor.

aslında allah isteseydi birkaç örnek verirdi ama bu sefer bunu çizmeye çalışan insanlar , müslüman olmayanlar tarafından dalga konusu olurdu...

yukarıdaki uçağı çizmeye çalışan kişi gibi....
  • yazmişlar ama olsun
    (bkz: kaset etmek)
  • bildiğim her şeyi bir kağıda yazardım ve başka bir şey yapmazdım.

ileride de bu adam taa 2000 yıl öncesinden her şeyi bilmişti deyip ölümsüzleştirirlerdi beni.
  • o dönemin bilgisiyle kendisini 2000 yıl sonraya taşımış adamlara baktığımız zaman bir cacık olmayacağını gördüğümüz olay. bugünün bilgisiyle 2000 yıl önce muhtemelen iki günde harcanırdın.
  • bonba atarlı bir makineli tüfekle gidilse işe yarayacak durum. biraz da şarjörle direk tanrılığınızı ilan edersiniz.
  • hah işte bir doktor olsam hasta tedavi ederim, bilim adamı olsa icat yaparım, mühendis olsam bir makine bir bir şey koyarım ortaya, ziraat okusam tarımda şahaneler yaratırım ama gittim hukuk okudum. bugün 2000 yıl önceye gitsem hiç bir işe yaramam.
    ne diyeceğim? arkadaşlar pazar yerinde sıraya geçelim, yerlere çöp atmayalım lütfen. bakın ben bir yönetmelik hazırladım kölelerin çalışma koşullarına ilişkin lütfen biraz saygı duyalım. şövalyelere altın emeklilik yasası. ne yapacağım lan ben orada 2. gün kılıçtan geçirirler beni. hayır bir de ben karışırım sağa sola rahat duramam. bak o dışkıları sokağa atıyorsunuz ama mikrop hep bunlar veba oluruz allah muhafaza belediye yok mu burada, uyarmıyor mu sizi belediye. olmaz böyle bir muhtar bir bir şey seçelim aramızda. ay burası çok soğuk, of burası çok kokuyor diye diye bir baltaya sap olamadan ölür giderim. piremses kontenjanından gidersem biraz daha uzun yaşayabilirim belki. aklıma gelen başka bir meşgale daha var ama onu son seçenek olarak saklamak istiyorum.
    teşekkür ederim şekerim 2000 yıl önceye yetecek kadar bilgim olmadığına karar verdim. çiçek dalında herkes yılında güzel.
  • şöyle 3 tane büyük kara parçasının birbirine yaklaştığı yerden arsa kapatırdım. boğaz mı ne varmış, değerlenir belki oralar. biz sebeplenemedik torun torba sebeplensin. gerçi şöyle doğudan sanki osman isimli biri maraz çıkaracak gibi duruyor ama bakalım.
  • demiri nasıl bükerim, topu nasıl icat ederim kısmını geçiyorum. düşünüş yapısını değiştirebilirsin mesala, verimliliği nasıl artıracağını öğretebilirsin. sonuçta kimse sana git cep telefonunu bul , turkecell'i kur demedi...

ateşi mi buldular ( tarihleri atıyorum üstüme gelmeyin) ? nasıl daha güvenli bir biçimde kullanılacağını, farklı araçlar için kullanırsan nasıl daha verimli olabileceğini daha hızlı bir şekilde öğretebilirsin ( daha hızlı diyorum dikkat). kütüphane mi var yaşayacağın çağda? daha kullanışlı olabilmesi için tasnif olayını gösterebilirsin , güzel olmaz mı ( kütüphaneye daha önce gittin di mi lan )? coğrafyayı kavramsallaştırabilirsin en önemlisi... masada yemek yemek daha sağlıklı olmaz mı diye laf atarsın komşuna , nasıl ?

illa git atomu parçala demedik ki aga

edit : imla
hesabın var mı? giriş yap