şükela:  tümü | bugün
  • solunum yolları açıcı tuhaf ilaç, ilaç denir mi bilmiyorum gerçi. bir tasta su kaynatılır, bir miktar buğseptil dökülür ve kafaya bir tülbent örterek buhar içe çekilir (genellikle evde birden fazla nezle kişi olduğundan bu buhar soluma işi bir ritüel edasıyla artık kardeş, anne, kim varsa toplu halde vuku bulur), öksürtür, aksırtır, iğrençtir, anne işkencesidir, açtığı solunum yolları iki dakika sonra tekrar tıkanıverir, kabuk bağlamış burunları ayrı bir haşlar.. sonra vicks'i döker oldular kaynar sulara, pabucu dama atıldı ama kahverengi şişesi hala gözümün önünde.
  • aslı buğuseptil olup sadece burnunuzdan nefes aldığınız buğuyu burnunuzla birlikte gözünüzden de sıvı olarak getiren ilaç
  • sivi mentollu bir ilactir buguseptil. ailede burnu tikali kivranan kim varsa kutsal cadirda toplanir. cadir buyuk bir battaniyeden yapilabilir mesela. sicak su dolu bir tencereye biraz buguseptil dokulur ve cadirin icine alinir. sonra acilsin burunlar, aksin sumukler ve sursun aile saadeti. sagolasin buguseptil.
  • 1 şişesinde 0.8 gr. mentol, 2 gr. ökaliptol (okaliptüs yağı demek herhal), 0.8 gr. gomenol, 20 gr benjuan tentürü (bilmiyorum nedir fakat güven verici bi isim), 2gr. terebentin esansı, 15 gr alkol bulunan inhilasyon mucizesi. burun çok tıkalıysa, gözünü mü kapasın insan havlunun altında, şakır şakır boşalan burnunu mu silsin, alnında biriken teri mi silsin şaşırır. ancak bu kahırlı 5 dakikanın sonunda gerçekten derin bir nefes alır insan, solunum yolları öyle bir açılır ki temiz hava, oksijen burun deliklerini, gırtlağını yakar feci.
  • asla ve asla kaynayan su kabı - tencere mi artık mevsimine göre ayva mı - ateş üstündeyken suya dökülmemesi gerektigini, zira yanıcı/parlayıcı şeyler içerdigini bir çift yanık kirpikli göz ve bir tutam perçem karşılığında öğrendiğim şifalı şey.
  • bulunamadığı zaman aynı amaçla vicks'in vaporub adlı merhemi de kullanılabilen tebabet nesnesi.
  • burun ve ciger rahatlamasi icin birebir cozum... bununla beraber ,kullanilan kaptan umit kesilmelidir... kutunun uzerinde yazdigi sekilde alkolle temizlemek mumkun degildir...
  • bir cup sicak suya iki uc kasik koyup, cay niyetine icildiginde, icten icten aciyor, daha etkili oluyor. ayrica (bkz: koala boku kotu kokmaz varsayimi)
  • olay esnasinda gozunusu acarsaniz, gozunuz recine doluyor. sonro o recine goz kapaklarinin ritmik hareketleri ile petek oluyor ve yakin cevredeki arilar gelip yuva belliyorlar gozunuzu. acmayin sakin yani ben soyliim. bak gitti bir gozum.
  • butun soguk alginligi ilaclari, antibiyotikler vs.ler yetmiyormus gibi doktorun ekstradan verdigi, deminden beri sozluk karsisinda kokladigim ve kendimden gectigim ilactir kendileri efendim. bogazi mi acitiyo, yoksa bogazim zaten aciyodu da bu da korukluyo mu anlayamadim. yararli diyelim..