şükela:  tümü | bugün
  • oldukça tehlikeli bir yanıktır. yamulmuyorsam buharın sıcaklığı kaynar sudan sıcak olduğu için , içinde kaynar su bulan basıçlı tribünden fışkıran sıcak buhar bir insanı anında öldürmeye yeterlidir.
  • "yandım" bile diyemeden haşlar, salisede derinizi etinizden ayırıverir. sızısı inanılmazdır. çatır çatır yansanız bu kadar sızı çekmezsiniz bence.
  • akşam üstü itibariyle neredeyse üç parmağımı birden kaybetmeme sebep olacak olan illet. saatlerdir buza ve soğuk suya tutmama rağmen geçmiyor arkadaş, nasıl bir hededir bu anlayamadım.
    acısını geçtim ama artık elim suda tutmaktan buruş buruş oldu, eski haline dönememesinden korkuyorum.
    yazının özeti, su ısıtıcılara güvenmeyelim, bunun gibi tehlikeli şeylere sebep olabiliyor lanet olasıcalar!
  • fokur fokur kaynayan çaydanlığın ağızından fışkıran sıcak buhar sonucu maruz kalınabilen yanık. elinizi çaydanlığı dokundurup yaksanız bile bu kadar tehlikeli olmaz. hemen müdahale etmezseniz ikinci derece yanığa bağlıyor, su topluyor bu meret. hele hele sızısı, ızdırap eder insanı. anestol, silverdin, bephanten derken ancak kontrol altına alabilirsiniz bunu, buzla suyla bir yere kadar.
  • normal yanık gibi değildir. ağrısı sızısı çok çok başkadır.
    dirayetliyim, acıya dayanıklıyım diyen beni bile merzifonun eşeği gibi bağırttırmıştır.
    ayrıca soğuk suya (bir de tazyikliyse) aniden tutarsanız daha çok yakıyor. ancak yapacak bir şey yoktur. onu soğuk/buzlu suya tutmak zorundasınızdır.
    sonrası bephanten vb. kremlerle takviye etmek lazım.
  • tencere kapağı olmadığı için, tabak kapattığım tencerede hava boşaltacak herhangi bir yer kalmadığından düdüklü tencere etkisindeki buhara maruz kalan zavallı başparmağımın bir saniyeden kısa sürede haşlanmasına sebep olmuştur. öyle bir acısı var ki, elinizi on saniyeliğine sudan çıkardığınız anda ağlayarak suya geri dönersiniz.

cehennem ateşinin buhar olabileceğine dahi kanaat getirdim bu minicik yanıktan sonra.

evinizde o an yanık kremleri yoksa ve yapacak başka bir şeyiniz kalmıyorsa komşunuzun yoğurt ve tuz bas önerisine uymak zorunda kalırsınız. başta biraz sızladı ama, gerçekten o acıyı sızıyı kesti. yoğurt da bir dakikada krem kıvamına geldi. sebebi peçeteye sarmam mıydı yoksa yanıkla tepkiye mi girdi orasını bilmiyorum. kısacası yanık başparmak gibi küçük bir bölgedeyse ve yanık kreminiz yoksa yoğurdun içine biraz tuz katıp sürebilirsiniz. hiç yoktan iyidir.
  • kaynayan taze fasülye tenceresinin o minik buhar çıkan deliğine dokunma sonucu başım gelmişti. acısı dehşet.