şükela:  tümü | bugün
 • wiseguy* arabalarındandır.. bagajı çöle** ceset götürmek için ideal hacimdedir.
  (bkz: the godfather)
  (bkz: casino)
  (bkz: goodfellas)
 • 8 silindir olan kıçı başı hiç bir yere sığmayan benzini su gibi içen 77 nin paşası has amerikan otosu. hersabah okula giderken kaportasini severdim, oyle bi ask vardi aramizda.
  babam benzin parasına yetişemedeiginden satti yillar sonra tabi.

  bi gun yolda giderken emniyet kemeri takmayan babami uyarmak icin polis bizi durdurdu; "masallah gocaman gocaman gidiyonuz da hani kemeriniz" dedi, babam hizli bi manevrayla "memur bey bunlar amerikan model, kemeri alttan cekisli bakin" diyerek iki uc abidik hareket yapti, polis de "haaaaa" dedi yolumuza devam ettik.
 • bir dönem [80'ler falan tahminimce] amerikan polislerinin sıkça kullandığı polis aracı. yaylana yaylana gider tabi ki.
 • 76 kasanin ust uste duran on farlari, tank buyuklugunde karoseriyle allahina kadar amerikan arabasi.. petrolun ucuz oldugu, caddelerin cok kalabalik olmadigi zamanlarda geni$ amerikan yollarinda kullanmak icin tasarlandigindan turkiye'de gunumuz ko$ullarinda kullanmak icin hafif mazo$izm aranan unsurdur.
 • 1990 modellerinde dahi, iç ergonomisi, japon ve avrupa arabalarından son derece uzak olan markadır.
  kapı kapama kolları dumduz yatay olup, kapıyı her kapatışınızda bileginizi burkarken, aracı kullanırken one dogru egilmeden kesinlikle muzik sistemine yetisilemez. amerikada bile japon otolarının neden bu kadar populer oldugunun en guzel acıklayıcısıdır.
 • opel insignia'nın kuzey amerika'daki ismi.
 • akıllara büyük regal'i getirir.
 • grand national modeli en sevdiğim amerikan arabalarındandır..

  --- spoiler ---

  hızlı ve öfkeli 4'te filmin başında petrol tankeri soyarken vin diesel abimizin kullandığı siyah alettir..
  --- spoiler ---

  bu modele kısaca değinirsek;
  regal modelinin 1978-1987 yılları arasında üretilen 2. neslinin;
  1981 ve 1982 yıllarında "nascar winston cup grand national series" yarışlarını kazanmaları üzerine üretilen modelleridir..
  "what wins on sunday, sells on monday" (pazar günü kazanan, pazartesi günü satar) sözüyle/mantığıyla 1982'de üretilmeye başlanmıştır..

  1984'e kadar siyah renkle üretilmemiş olup; atmosferik motorla üretilmiştir..

  1984'de grand national hepimizin ukteyle baktığı o meşhur siyah rengiyle üretilmeye başlanır ve atmosferikle değil 3.8lt turbo v6 ile.. bir takım yakıt ve ateşleme sistemlerindeki geliştirmelerle gücü 200hp'ye torku ise 407 nm'ye çıkmıştır. bu yılda 5000 adet üretilen regal'in sadece 2000'i grand nationaldir.. çünkü bu elektronik ateşlemenin ilk çıktığı dönemlerdi ve grand national'ın da efsane olmaya başladığı dönemdir.

  400m'yi standart turbo basıncında (10psi/0.69bar) 15.9 saniyede geçmiştir. aynı dönem üretilen camaro 17 saniyede, corvette ise 15.2 saniyede geçmiştir..
  1986'da motor dizaynında değişikliklerle ve intercooler geliştirmeleri ile gücü 235hp'ye torku ise 447 nm'ye çıkmıştır..

  1987'ye gelindiğinde ise gücü 245hp ve 481 nm tork'a çıkmıştır. en popüler olduğu yıl olan 1987'ye gelindiğinde toplamda 27590 adet turbo motorlu grand national üretilmiştir. 1987 eylül ve aralık arasında üretilmiş olan modeller "1987 buçuk" model grand national olarak geçer..

  grand national'ı asıl ünlü yapan ise son yılı olan 1987'de sınırlı sayıda üretilen gnx (grand national experimental) modelidir.. bu modelin özelliği mclaren performance technologies' in bu araca el atmasıdır.. buick 547 adet grand national'ı özel iç dizayn paketiyle çıkartıp mclaren performance technologies'e yollar.. orada güzel bir seramik palli garrett t-3 turbo, daha büyük ve verimli seramik- alüminyum alaşımlı bir intercooler, yeni bir şanzıman ve bir çok yenilikle gücü 276hp'ye torku ise 488 nm'ye çıkmıştır..

  0-100 4.6 saniye
  400m verileri; 12.7 saniye.. 182 km/h

  ferrari f40'dan 0.3 saniye 4.8 km/h,
  porsche 930'dan 0.8 saniye 21 km/h daha hızlıdır.

  amerika'da darth vader'ın arabası olarak da geçer.. özellikle siyah renkli olanları.. (aynı dönemde meşhur oldukları için..)
  ayrıca "dark side" olarak da lanse edilir.. amerikan araçlarının karanlık tarafının temsilcisi gibi görülür..

  karanlık tarafı mı temsil ediyor bilmiyorum ama farklı bir tarafı temsil ettiği kesin..
  seksi
  fotoğrafları
  için
  tıklayınız
 • (bkz: opel insignia)