şükela:  tümü | bugün soru sor
  • tr. yapı bilgi modelleme
    (bkz: bim)
    "yapı bilgi sistemi" olarak da çevrilmişliği kullanılmışlığı vardır.
  • akademik ortama "yapı bilgi sistemi" şeklinde geçen yapı tasarım ve modelleme yöntemi.
    (bkz: yapı bilgi sistemi)
  • binalarin dizayn asamasinda 3 boyutlu modellerinin, kullanilacak malzemeler ve malzemelerin karakteristiklerini de icerecek sekilde hazirlanmasi ve bu sekilde binalarin insaasi esnasinda olusacak zaman ve malzeme kayiplarinin azaltilmasina da yarayan, daha ileri duzeyde, bina daha insaaya baslanmadan enerji verimliligi gibi analizlerinin yapilmasini saglayan sistemdir. ayrica, binanin isletilmesi esnasinda yedek parcalarin zamaninda temini veya cikacak sorunlara cabuk mudaheleyi saglayacak sekilde de kullanilabilir.
  • bu sistemi kullanan ofislerde genelde bir ya da birkac adet bim manager bulunur. tum modelleri, cizimleri, objeleri sekle semale sokar, projedeki cakismalari tespit eder, bilgisayar ortaminda disiplinler arasi koordinasyonu saglarlar. cogu kisinin pek hazzetmedigi, kullanilan yazilimi cok iyi bilmeyi gerektiren, birkac sene tecrube ile cok saglam maaslar talep edebileceginiz bir pozisyondur.
  • sürekli gelişmekte olan bir sistem olup, çeşitli platformlarla birlikte kullanılarak akılalmaz şeyler yapılabilir. mesela, sensörlerle donatılmış bir bina bim ile anlık takip ediliyorsa herhangi bir odadaki ani sıcaklık artışı en yakın itfaiye birliğine haber verilir(sistem tarafından).
  • yurtdışında ingiltere başta olmak bir çok ülkede direk ihale şartnamelerinde istenen, ülkemizde de yavaş yavaş kullanımı artan sistem.kabaca şöyle anlatabilirz; koordinasyonu sağlar, disiplinler arası ilişkileri görmekte yardımcı olur, 3 boyut, iş programı ve maliyetin birleştirilmesini sağlar.proje başlamadan masa başında tamamen çözülmesi mantığıyla işler de diyebiliriz.

yeni yapılacak mahmutbey - kabataş metro hattı inşaat işleri şartnamesinde de bım modeli istenmiştir.

not: ben inşaat mühendisi olarak şahsen öğrenmek için aylardır uğraşıyorum.bilen, aktif olarak kullanan, yardım etmek isteyen varsa bir mesaj kadar uzakta olduğumu hatırlatırım.
  • aslında benim bir bım tanıtımım 3-4 saat kadar sürüyor fakat kısaca özetlemek gerekirse;

building information modeling (bim) yani yapı bilgi modellemesi (sistemi), 3b nesne tabanlı modeller kullanarak, bir yapının yaşam döngüsü boyunca birbiriyle uyumlu, koordineli ve ilişkili her tür bilginin yaratılması ve kullanılması sürecidir. sürecidir diyorum çünkü bim bir program veya ürün değil, bir süreçtir. yani 2 tane autocad alalım gibi 2 tane bim alalım diyemezsiniz.

projenin tüm ana süreçlerinde etkin olarak kullanılabilen sistem, farklı disiplinler arasındaki koordinasyonu artırıp, yapı ile ilgili bir bilgi bankası oluşturur.
  • ingiltere'de 2016'den itibaren tum buyuk olcekli yapilarda kullanilmasi zorunlu olacak bilgi aktarim sistemi. yani cok kisa surede revit bilmeyen mimar, muhendis kalmayacak. malum avrupada piser, bir bes on seneye bize duser, entegrasyon icin coktan planlamaya baslanmis olmasini umit ediyorum, devlet olsun, universiteler olsun, buyuk ofisler olsun.
  • aslinda 3 boyutlu olmasi sart degildir. muhim olan modelinizdeki objelerin bilgi tasimasidir (bkz: information). ornegin revit'te 3 boyutlu geometrisi olmayan bir priz yarattiniz, bunu "electrical fixture" olarak tanimladiniz ve model icindeki panellere bagladiniz. tebrikler, nurtopu gibi 2 boyutlu bım objesine sahipsiniz.

bir baska ornek de excel'de yarattiginiz bir spreadsheet, codebook, drofus gibi yazilimlara , buradan da modellemek icin kullandigniz yazilima aktarilip tum odalarinizin isimlerini ve numaralarini vermekte kullanilabilir. artik o spreadsheet de bım'in bir parcasidir.

bana gore su anda piyasadaki en rahatsiz edici ve kafa karistirici terimler 4d, 5d gibi sallamasyon tanimlar. yaptigimiz her sey en fazla 4 boyutlu. scheduling, facility management vs icin yaptigimiz tek sey modele daha fazla parametre ekleyip bu alanlari doldurmak. yani bir kolonu/duvari hangi asamada yerlestirdigimizi belirtmek iyi, guzel ama yaptigimiz tek sey bilgi girdisi, boyut eklemelik bir olay yok.
  • 2000'li yıllarında başında peydah olmuş, günümüzdeki en verimli yapı üretim ve işletme yöntemidir.

her yeni trend gibi bunun da teorisi almış başını gidiyor. ben henüz bilmeyenler için farklılık olması adına ve işin özüne dair ufak bir teşbih yapayım:

gözünüzü kapatın. şu an içinde bulunduğunuz binayı tamamen dijitalmiş gibi düşünün. önünüzdeki masanın üstünde duran bardağın oyun hamurundan yapılmış gibi sadece bir katı model olmadığını, içinde bilgiler de barındırdığını varsayın. mesela bardağın üzerine dokununca yüksekliği, çapı, hacmi, materyali, üreticisi, hangi katta olduğu, hangi bağımsız bölümün hangi odasında bulunduğu vb. bilgileri gördüğünüzü düşünün. bu bilgileri boyut, konum, üretici, şartname gibi üst parametrelerde gruplandırdığınızı düşünün. şimdi bu parametreleri, bu dijital yapının bütün bileşenlerine (kolonlarına, kirişlerine, döşemelerine, mobilyalarına, kapılarına, pencerelerine...) uygulayın. artık elde ettiğiniz dijital modeldeki tüm bileşenlerinizin 3 boyuttaki fiziksel konumu, boyutu gibi -aslında parametrelerini sizin belirlediğiniz ve verilerini sizin girdiğiniz- tüm özelliklerine hakimsiniz. yapınızı istediğiniz gibi gezip görebilir, nesneleri listeleyeyip yönetebilirsiniz. ürettiğiniz bu modele yabancı literatürde bim modeli, bizimkiler de yapı bilgi modeli diyorlar.

elinizde 3 boyutlu, parametrik veri barındıran bir dijital model oluşu, binanın projelendirme, üretim, yönetim, yıkım gibi aşamalarında hıza, kaliteye ve maliyete dair ayrı ayrı avantajlar sağladığı için, bim kelimesini, inşaat sektöründe, her geçen gün daha çok duyuyor olacağız.