şükela:  tümü | bugün
 • bükme, özellikle afyonkarahisar ilimizin emirdag ilcesi ve cevresinde yapilan cok lezzetli bir mercimekli börek türüdür. hamuru, neredeyse baklava hamuru (ev baklavasi) kadar ince acilir. carsaf gibi acilmis bu hamur katlari, hashas tohumu yagi yedirildikten sonra katlanip parcalara ayrilirlar. daha önceden haslanmis, tuzu ve baharati (karabiber, kirmizi pul biber) ilave edilmis mercimek harci, bu parcalarin icine bohca edilip kapatilir. dikdörtgen seklindeki, uclari büklüm büklüm görünümlü bohca börekler (bükmeler) tepsiye dizilip firina verilirler. nar gibi kizarip pisesiye dek beklenirler.

  hamuru bükmeyle ayni stilde acilip hashas yagi yedirilerek hazirlanan, afyon ve emirdag yöresine has bir baska böregin adi da agziaciktir. peynirli ve tere otlu bir börektir. eskisehir ve afyon dolaylarina has cevizli hashasli ekmegin yöresel ismi ise lokurdur. bükme ve agziacik gibi hashasli böreklerin tadina varanlar, bu tadi kolay kolay unutmayacaklardir.
 • sadece mercimeklisi yapılmaz bunun aynı sistemi izleyen patatesli, kıymalı ve pastırmalı tipleri de görülmüştür

  lakin pastırmalının içine bir miktar patates te konulmalıdır aksi takdirde bükmemiz beton bir hal alır

  mercimekli bükme özellikle soğuduktan sonra da lezzetini koruyarak akşam abur cuburu olarak gönüllere taht kurabilme potansiyeline sahiptir
 • zamanla beraber yapmayı bilenlerin azalması sebebiyle tadına ve kokusuna hasret kaldığım memleket azığı...
 • isı ile veya ısı yardımı olmadan, talaş kaldırmadan yapılan bir biçimlendirme işlemidir. burada gerecin bir kısmı mümkün olduğu kadar kesitini koruyarak ilk konumdan başka bir konuma geçer.
 • safranboluda ispanak, kavrulmus kiyma ve soganla yapilan, ince uzun bir kapali pide turudur. uzerine susam serpistirlerek pisirileni daha lezizdir.
 • denizli yöresinde pırasalı*sı revaçtadır. odun ateşinin üzerine atılmış saçta pişirilmeli, bol köpüklü ayranla servis yapılmalıdır
 • afyon yöresine ait nefis bir börektir. mercimekli bükme bir diğer adı olup, cumhurbaşkanı ahmet necdet sezer'in de en sevdiği börek olduğu söylenir.
  bol miktarda yeşil mercimek haşlanır suyu süzülür.tuz ve karabiber katılır. milföy hamuru hazırlanır. özel bir hazırlama şeklinin olup olmadığından emin değilim. açılan hamura yağ (ya da haşhaş daha iyi olacak sanıyorum) sürülür hamur katlanır, tekrar açılır. yine yağ( haşhaş varsa ondan gene) sürülür. gene katlanır falan filan. nefis bir hamur hazırlanır.
  böreğin hamuru 4-5 parmak eninde şeritler halinde kesilir. yeşil mercimekten elde edilen iç bolca konur. şeridin her iki üst kısmından birbirine yapıştırılır. maharetli parmaklar devreye girmiştir. nasıl yapıştırıldığını okuyanın hayal gücüne bırakıyoruz.
  elde edilen mercimekli börekler tepsiye diziliyoz bu aşamada ve fırına veriliyor. çıtır çıtır olup pişene kadar orada kalıyor börek.

  sıcak sıcak yerken ağızda bıraktığı tadı tarif etmeye kelimeler yetmez. her ısırışta çıtır çıtır ağızda dağılır. milföy hamuru örneği verip duruyoruz ama bu laf çok yabancı kalıyor bu böreği anlatmaya. el ve ev yapımı bu şahane hamura ne ad verelim bilmem. milföy gibi ısırıldığında biri hanyaya biri konyaya dağılmaz hamur parçalarının. pastane yağı tadı olmaz.yedim mi yemedim mi ben şimdi bunu gibi sorular sordurmaz adama. evde hazırlanmış börek olduğunu dank dank vurur kafanıza her lokma. bir daha unutmamacasına kazınır bu lezzet beyninizin kıvrımlarına.

  daha piyasaya düşmemiş, evlerde itina ile yapılıp tüketilen yiyecekler sınıfının en başarılı öğrencisidir. keşfedilmeyi bekler. yok yok keşfedilmese de olur. bunu iyi yapan birilerini bulursanız koruyup kollayın, iyi saklayın. her türlü nazını niyazını çekin. gerekiyorsa mercimekleri siz haşlayın hamurunu o hazırlasın. piştikten sonra da afiyetle yiyin. "bi daha istiyom bundan" demezseniz, lezzet anlayışınızı damak zevkinizi bir kez daha gözden geçiriniz. haa, unutmadan beni de çağırmayı ihmal etmeyiniz, börek tüketimine yardımcı olayım. ikinci kez çağırmayacağınızı biliyorum paylaşmak istemeyeceğiniz güzellikte bir lezzet çünkü.
 • içine kıymada koyulduğunda daha leziz bir yemek olur.

hesabın var mı? giriş yap