şükela:  tümü | bugün
 • evrim gechirmeme yarayan kent
  romanya nin bashkenti
  yuzyillarca osmali egemeligi altinda kalmish
  o yuzden barok mimari pek de yok oyle

  devasa yapilar, kopekli sokaklar, dar kaldirimlar
  nemli metro, ashmish hatunlar, chilgin gece yashami

  i love bucharest
 • romen devriminden hemen sonra 1990 yilinda gittigim, kocaman bulvarlari, caddeleri, guzel mimari yapiya sahip binalari bulunan, o zamanlar milletin acliktan birbirine saldirdigi, simdilerde eski havasini bulmaya baslamis dogu avrupa kenti.
 • su an icinde bulundugum, ankara'dan pekd(t)e farkli olmayan (kizlar haric) tipik bir baskent.
 • romenlerin "bucuresti" dedikleri yer.
 • çavuşevsku yönetimi döneminde 3'te 1'i yerle bir edilip, açılan boşluğa sovyet tarzı abartı geniş caddeli donuk gri yüksek binalı semtlerin ve tabii bir de o meşjur çavuşevsku sarayı'nın kondurulduğu kent. geçmişte barok ve neo-klasik tarzdaki binaları, küçük meydanlara açılan dar arnavut kaldırımı kaplı sokaklarıyla pek hoş bir kentmiş. doğu avrupa'nın paris'i adını almasını sağlayan büyük bir bohem kitlesi de mevcutmuş kentte.
 • 200.000 sokak kopeginden zehirleyerek oldurme yoluyla kurtulmaya calisan sehir.
 • kücük paris diye anilirmis eskiden. parlamento binasi oyle bir insanüstü yapi ki, sehrin her yerinden gorulecek buyuklukte.
  pentagondan sonra dunyanin ikinci buyuk binasi. avrupa sehri tribini ne kadar fakir olsalar da hissetmek mümkün. insanin hemcinsleri konusunda kiskancligi falan asip kendini sorgulamaya basladigi bir sehir. tamam guzel kiz olur da bu kadar mi guzel dans eder ya da bu kadar mi guzel soyunur? o zaman biz neyiz
  gibi sorulari sorduran sehir...
 • zamanında çavuşesku döneminde, bu şahsın kendisi için yaptırmış olduğu sarayın önünden yatı ile karadenize ulaşabileceği bir kanal yapımı için 30.000 kişinin inşaası esnasında öldüğü fakat çavuşesku'nun indirilip idam edilmesi ile yarım kalmış bir kanala sahip olan şehir...
  sözkonusu kanal sarayının 1 kilometre kadar yakınında kalakalmıştır. halk zorla bu kanalın inşaasında çalıştırılırken telef olmuştur. kanalın bir ucu tuna nehrine açılmaktadır. eğer bu kanal bitirilebilseydi, çavuşesku sarayının kapalı yat limanından yatına kurulup tuna nehri üzerinden karadenize açılabilecekti.
  yine aynı şahsiyetin yapay bir göl inşaa ettirdiği, sonra da bu yapay gölün ortasına yapay bir ada yaptırıp bu adaya da yazlık sarayını inşaa ettirdiği şehir yine bükreştir...
  çileli bir kenttir netekim...
 • dün gece 6.5 şiddetinde depremin merkez üssü olan kent. insanlar sabahlara kadar bükreşin büyük parklarında sabahlamışlar.
hesabın var mı? giriş yap