şükela:  tümü | bugün
 • askıdaki çamaşırları toplayıp yerleştirme muadili sinir bozucu ev isi.
 • ev kadınlarının buldukları dahiyane bir çözüm ile en aza indirgenebilecek durum
  nasıl mı;
  efenim iki tane bulaşık makinası alınır, mutfağın farklı köşelerine konulur.. birindeki temiz bulaşıklar kirlendikçe diğerine konulur haliyle biri boşaldığında diğeri dolduğundan bu döngü böylece sürer ve böylece ev hanımlarımız hiç bulaşık makinası boşaltmak zorunda kalmazlar.
  (bkz: ben sana hiçbişey demiyorum)
 • zoraki yapıldığı zaman tabak çanak seslerinden evde kavga çıkaran iştir.
 • ne de olsa tekrar dolacak mantığıyla yapılmaması makul hale getirilebilecek eylem
 • bulaşıkları yıkamaktan daha zor. bilimadamları delikanlıysa bu zahmeti de ortadan kaldırsın
 • annenin bari bunu yap dediği işlerden biridir..
 • son derece eğlenceli ev işlerimizden biridir. tencereleri yerleştirmek için abinin uyuduğu saatler özenle seçilerek daha bi zevkle uyandırma servisi olunur. hem kavga edilir hem de suçlu duruma düşülmez. bir bardak suyu abinin suratına boca etmek suretiyle uyandırmaktansa bu yöntem kullanılarak dayak yeme ihtimali en aza indirgenir.
 • kişinin kafasında çeşitli planlara gitmesini sağlayan iştir. ilk iş tabaklara saldırılır. çünkü en yakındaki dolap onlara aittir çoğunlukla ve tabaklar büyük parçalardır, işin büyük bir kısmını bitti gösterirler makina boşalmış gibi olur onları yerleştirince. gönül rahatlığıyla bu eylem bitirildikten sonra çatal kaşıklara bir bakış fırlatılarak üst kata yani bardaklara yönelinir. onlar da hacim olarak fena sayılmaz ve yine yerleştirilecekleri dolap yakın değildir. halen sinirlerimize hakim olabilmekteyizdir. bir kaç kap kacak da çıkarıldıktan sonra o da ne! taaa salondaki dolapta duran çerez kapları, kültablaları ve çanaklar size pis pis sırıtmaktadırlar. anne olmak istersiniz o anda.. çünkü anne olunca içeriye bir "kızıııımm gel şunları götür" seslenişi çakarsınız ve işiniz biter. ama siz henüz anne olamamışsınızdır ve onları salona kendiniz götürmelisinizdir şu anda. oflayarak bu görevi de tamamlarsınız. sonra bir de bakarsınız ki koca makina bomboştur ve o daracık göz göz sepette bir sürü çatal kaşık bıçak küçüklü büyüklü, çeşitli çeşitli size pis pis gülmektedirler. en büyük eziyet başlıyordur artık! her gözde birbirine girmiş olan çeşit çeşit parçayı tek tek ayırarak çekmecedeki ilgili haneye koyarsınız. ve artık bulaşık makinanız boşalmıştır. ama çok heveslenmeyin yarın tekrar görüşeceksiniz!
 • insanın aylak veya fantazi kurbanı olduğunu gösterir. önce bir şişe pril alınır. bulaşık makinasının üzerine güzelce boca edilir. sonra bir ele su hortumu alınır çekelenmeye başlanır. diğer elle de makina okşanır, düğmeleri öpülür. makinanın boşalması beklenir.
  (bkz: bayramda sıkılmak)