• nasıl desek...gül ile bülbül arasındaki kadim meseleyi algıları ters düz ederek anlatır bu şiir. şiir demek de sevimsiz esasen. miskin yunus'un hakikatli sözü diyelim o halde...bu çetrefilli meselede bülbülün tarafgirleri çok iken ve kendileri dururken bir gül için çırpınan bülbüle merhamet ederken, yunus emre zarfı görmezden gelmeyip mazrufa dikkat kesilmiş, bülbüle rest çekmiş, bir de sen dert katma diyebilmiştir.

söylemiştir de söylediği sözün tesiriyle kendinden geçmiştir. zevki derdinden alan her ruhun dermandan geçmesi gibi...

ya meydan okuduğu, rest çektiği, haddini bildirdiği, hudutlarını çizdiği bülbüle aynı sözlerle yalvarmasına ne demeli...hangi söz sanatı açıklayabilir ki bu çok katmanlı ifadeyi? hangi felsefe izah edebilir, hangi edebiyat sadece tezyinat addedip özüne inebilir? sözü özünden damıtıp hangi simyacı "işte netice budur, böyledir" diyebilir? tek maksadı "alıp yârini aradan çıkmak" olan yunus'a hangi gül, hangi bülbül metafor olabilir?

ve hangi musikişinas bu hakikatli sözlerin hicaz hâlini bekir sıdkı sezgin'den dinlemeden geçip gidebilir?..
  • "cihanda mislin yok derken" kısmında tur bindirir.
  • ismi sübhan virdin mi var?
    bahçelerde yurdun mu var?
    bencileyin derdin mi var?
    garip garip ötme bülbül

ötme bülbül ötme bülbül
    derdi derde katma bülbül
    benim derdim bana yeter,
    bir de sen dert etme bülbül.

bilirim âşıksın güle
    gülün hâlinden kim bile.
    bahçedeki gonca güle
    dolaşıp söz atma bülbül.

ötme bülbül ötme bülbül
    derdi derde katma bülbül
    benim derdim bana yeter,

bilirim âşıksın verde,
    cünûnun var gâyet serde.
    şu sînemde olan derde
    bir de sen dert katma bülbül.

ötme bülbül ötme bülbül
    derdi derde katma bülbül
    benim derdim bana yeter,

pervâz olup uçar mısın,
    deniz deryâ geçer misin?
    bencileyin nâ-çâr mısın?
    sen de hâlin söyle bülbül.

ötme bülbül ötme bülbül
    derdi derde katma bülbül
    benim derdim bana yeter,

a bülbülüm uslu musun,
    kafeslerde besli misin?
    bencileyin yaslı mısın?
    garip garip ötme bülbül.

ötme bülbül ötme bülbül
    derdi derde katma bülbül
    benim derdim bana yeter,

yunus vücûdun pâk derken,
    cihanda mislin yok derken,
    seher vakti "hakk hakk" derken
    bizi de unutma bülbül.

ötme bülbül ötme bülbül
    derdi derde katma bülbül
    benim derdim bana yeter,
    bir de sen dert etme bülbül

http://www.youtube.com/…axififbvbsw&feature=related
  • ismail bülbül'ün sesinden yeri göğü inleten enfes kaside. ama inletiş bağırtı çağırtı ile olmaz bunu dinlerken, yüreğinizden arşa bir titreme gelir vakti saatine denk gelirse.
  • ata demirer efsane okumuş. youtube
  • ffaaar sağolsun, uzaklardan bir selam etti, gönlümü hoş eylemek için bir de güzel tilâvet ekledi.

onu dinlerken kenarda köşede başka başka videolara takıldı gözler. şimdi de sokaklarda koşup haykıra haykıra ağlamamak için zor duruyorum.

nasıl bir kasidedir bu, nasıl güzel sözlerdir, nasıl içe dokunarak okunmaktadır ben bilemem, anlayamam. anladıklarımı da söze dökmem mümkün değil. dünyayı güzellik kurtaracaksa eğer, buna inanıyorsanız, bu kasideyi de mutlaka dinleyin derim.

rahmetli ismail bülbül hocamıza allah gani gani rahmet eylesin.

https://youtu.be/n7zxdpoixpe
  • ismail doruk** merhum tarafından okunduğunda eriştiği zirveye dünya üzerinde henüz kimselerin yaklaşamadığı magnum opusların şahı, şaheserlerin padişahı, başyapıtların huzurda diz çöküp göz yaşları içinde eline eteğine yapışıp tövbe kıldıkları yücelik..

buralarda bulunmayan ve sanırım en sevdiğim kaydı da şöylece dursun:

"...bencileyin nâçar mısın"
  • yunus-i ekber'den (bkz: yunus emre) bir başka gönül sedpareleyen, eğer bülbül hoca diye bilinen ismail doruk'tan dinlenirse gözlerden süzüm süzüm yaş akıtarak hayat muhakemesi yaptırabilecek, bir bülbüle sorulan sorular ile insanı kendi kişiliğini keşfe çıkartan, ne zaman bu ezgiye ve güfteye eşlik eden neyleri duysam tüylerimi diken diken eden, yunus emre'nin cezbeli bir insan olduğuna şahsımı kani eden mutantan şiir. başka türlü yazılmaz zaten böyle şiir ya da kafası iyiydi merhumun.

bu arada şiddetle tavsiye ederim kesinlikle ismail doruk'tan dinleyin; zara ve mine koşan yorumlarından uzak durun, lütfen.

medet ya sahib el imdat

ismi sübhan virdin mi var?
    bahçelerde yurdun mu var?
    bencileyin derdin mi var?
    garip garip ötme bülbül
    ötme bülbül ötme bülbül
    derdi derde katma bülbül
    benim derdim bana yeter,

bilirim âşıksın güle
    gülün hâlinden kim bile.
    bahçedeki gonca güle
    dolaşıp söz atma bülbül.

ötme bülbül ötme bülbül
    derdi derde katma bülbül
    benim derdim bana yeter,
    bilirim âşıksın verde,
    cünûnun var gâyet serde.
    şu sînemde olan derde
    ötme bülbül ötme bülbül
    derdi derde katma bülbül
    benim derdim bana yeter,
  • bilirim aşıksın güle...
    bülbül kaidesi. yunus emre’nin muazzam seslenişi.
    bülbül kim? gül kim?
    bülbül insanoğlunu tasvir ederken, gül ise dünya hayatını anlatır.
    insanoğlu garip; üç günlük dünya hayatına aşık, rabbi ise biliyor kulunu. insan rabbine başka bağlı. iki tutku arasında sonunda rabbini tercih eder ve edecektir.
  • en iyi yorum urfa devlet tiyatrosundaki hanım kıza aittir.
hesabın var mı? giriş yap