şükela:  tümü | bugün
 • berkant'ın bir 45 liğinin ismi olmakla beraber türkan şoray 'ın başrolünü oynadığı bir türk filmidir ...
 • türkan şoray'ın filimlerinden birinde ;yetim bir kız olarak sığındığı `zengin konağının bahçesinde ,çalgıcı hizmetlilerin yaşadığı ev.
 • 1970 te cekilmis yonetmeni nejat saydam ve oynayanlari turkan soray ve murat soydan duygusal bir film. babasinin vasiyeti uzerine teyzesinin kiziyla evlenen bir adamin oyukusu.
 • güzel bir türk filmimiz, nerime akraba olduğu evde besleme muamelesi görmekte ve bülbül yuvası denilen aliye ronanın tabiriyle miskinlik yuvası denilen evin kemancısı tanju gürsuya aşıktır nejattı sanırım adı, zengin evin kalpsiz oğluda nerimeye gönlünü kaptırınca ortalık bi güzel karışır.
 • bir kuşun barındığı yer.
 • 1970 yapımı bu türk filminin de hafızamda yer eden birkaç sahnesi mevcuttur.
  bir sahnesinde nerime * soğuk ve yağmurlu bir gecede geç geldiği için murat soydan'dan okkalı bir tokat yiyor. olduğu yere yığılıp kalıyor. tee sabah buluyorlar onu. sonra hastalanıyor tabi. filmin kötü kadını aliye rona da nerime ilaç ilaç diye inledikçe ilacını da sürahiyi de uzaklaştırıyordu ondan. allahın gaddar kadını !

  bir diğer sahede ise murat soydan'la türkan şoray dans ediyorlar. nerime'ye aşık olan tanju gürsu da bunların dibinde keman çalıyor. ne konuşurlarsa duyuyordu !
  (bkz: assolistin kıçından ayrılmayan kemancı)
  (bkz: serbest çağrışım)
  (bkz: türkan şoray/#6539352)
 • kitabıyla filminin sonlarının tamamen farklıdır. kitap heralde türk filmi konseptine uysun diye böyle değiştirmişlerdir sanırım. türk filmlerinde ne olursa olsun * aşk kazanır. *
 • ilk uyarlamasında belgin doruk-göksel arsoy-kenan pars oynamıştır başrollerde.
 • muazzez tahsin berkant ın romanı ile çevrilen film farklıdır.

  kitapta
  --- spoiler ---
  kimsesiz ve yoksul bir akraba olarak köşke gelen kadın kahraman, istemeden konağın oğlunun aşkını kazanır. bülbül yuvasında serkeşçe yaşayan akrabaların oğluda sever. ama kadın kahramanımız önce nefret ettiği, büyüyüp serpildikçe korku duyduğu ama sevildiği kahramana aşık olur. kötü kayınvalide ise evliliklerini onaylamasada bülbül yuvası isimli evde doğan ilk bebeğin ardından gelinini en nihayet bağrına basar.
  --- spoiler ---
  filmde

  --- spoiler ---

  bülbül yuvasında yaşayan akrabaların sanat hayatları abartılırken, iki sevgili arasındaki çatışma es geçilmiştir. erkek kahramanın kızın aşkını kazanmak için üstüne başına bakması kıza kur yapması es geçilmiştir.sonunu ise bende hatırlamıyorum. herhalde mutlu sondur.

  --- spoiler ---