1. bulbul cinsi kuslarin altin kafese koyulduklarinda turkce konusmaya basladiklarini vurgulayan atasozu..
  2. bulbul cinsi kuslarin altin kafese koyulduklarinda kendilerini vatan sandiklarini vurgulayan atasozu..
  3. bu sözü söyler iken bülbülün asıl kastettiği şey özgürlük sanıyorum. parmaklıklar ardında esir hayatı yaşayan birisi zengin olsa ne olur, olmasa ne olur. eh be bülbülüm vatan tabi herkesin özgürce yaşadığı yerdir elbette. ama senin kadar güzel konuşanları da gün gelir koyarlar kafese.
  4. bulbul aslinda dogdugu buyudugu yerlerin kokusunu sesini rengini ozler o dogdugu yerin dunyanin en kurak, en sicak, en soguk, en zavalli yeri olmasi muhim degildir anlamina gelir. cok iyi sakidigi icin basi kafes'e girmekten bir turlu kurtulamayan bulbulu, alip altin kafese de koysalar, o gene eski tozlu mahallesinindeki eski kafesini ozleyebilir.
    onun bu ozlemi yeni'yi bir turlu hazmedememesinden de gelebilir, yeniye alisamadigimiz oranla artan eski ozlemi gurbet'i cekilmez yaparak hastalik derecesine ulasirsa ona sila hasreti denir.
    simdiki bulbuller icin boyle bir sorun yok allah icin, her yil bir araba parasi kadar paralar dokerek onlari bati ulkelerinde yasamaya hazir hale getirerek egittigimizden -cok sukur-bu nesiller icin bu deyimin anlami kalmadi. eskiden vatani icin aglayan bulbulleri teselli etmek icin soylenen memleket doğduğun değil doyduğun yerdir ata sozunun populerligi de buradan geliyor...zaten populer kultur, altin olsun da kafes de olsa olur olunca....
  5. yalnız başına kafese kapatılmış bir bülbülün feryadıdır. adamı alın o dal senin, bu dal benim hovarda hovarda gezdiği bağından alın altın kafese koyun. vatanım der. ama bülbülün yanına gül gibi bir hatun. bırak vatanı gık bile demez.
  6. vaktinde, almancılar kasdedilerek sarfedilmiş söz olsa gerek. oysa, bülbülü altından ısıtılan kafese koymuşlar, ah tabanım demiş.
    (bkz: behic pek)
  7. bülbül "vatanım" diyerek, "işte bu benim vatanım, oh yeah" demek istiyor zannediyordum. insanın çiğ süt emmiş olduğundan, maddiyat uğruna vatanından da, özgürlüğünden de kolayca vazgeçtiğinden falan bahsediyor sanıyordum. meğer öyle değilmiş. bazıları sözü "ah vatanım" olarak biliyor; o zaman daha anlaşılır tabii.

bülbülü altın kafese koymuşlar vatanım demiş hakkında bilgi verin