• rumeli türküleri diye bilinen genel grubun herhalde bir tek kendisiyle övünse yeri olacak bir şeydir, şey kelimesinden başka diyecek lafı ben bilmiyorum, ad koyamadım.
    türkülüğüne türkü, içinin kuyruk yağı çatalı batırınca böyle pııyh diye akıveren en hasından içlli köfte gibin içli; ilk ısırışta cevizi şerbetle halvet olan `kadayıf dolması gibi dolu, insanın içini öylesine doyuran bir şey işte.
    doyurmak dediysem, doyulmuyor, o ayrı.
    herkesin diline gelmez lakin, kolesterol sayıp içli köfte bana ağır gelir diyenlere ve de şerbetli tatlı içimi bayıyor diye kadayıf dolmasına küs duranlara, hijyenik hayat kaygılı kaygısızlara dokunabilir, dikkatli tüketilmesi icabeder.
    erkan oğur ve i.h. demircioğlu'nun ayağının suyunu içeyim ben yine kana kana dedirtir elbet ya, edebiyle söyleyen kimden olsa dinlenir.
  • hüsnü şenlendirici tarafından hüsn-ü klarnet albumunde seslendirilmiş,klarnetin buyulu sesiyle birleserek daha bir güzel olmus selanik turkusu...
  • aşk, insanın ambivalansın anlamını kavramasını sağlar. yaptığınız her işte, hissettiğiniz her şeyde o ikilik vardır artık. lakin sıradan adamın aklı bunu anlamaya da anlatmaya da yetmez. sıkışır kalırsınız. allah razı olsun anlayan biri vaktinde güzel özetlemiştir durumu:

ben sana aldanamam yarim
    ben sana dayanamam
  • sözsüz hali bengi bağlama üçlüsü yorumuyla muhakkak dinlenilmesi gereken türkü, astral seyahat için bire bir. ayrıca (bkz: naz barı).
  • 9 8 lik türkü

trt repertuar no: 0226
    yöre: rumeli (bkz: rumeli türküleri)
    kaynak kişi: ali şevket öndesev
    derleyen / notalayan: muzaffer sarısözen

sözleri:

bülbülüm altın kafeste x2
    öter aheste aheste x2
    ötme bülbül yârim hasta x2
    ah neyleyim şu gönlüme
    hasret kaldım sevdiğime

ben sana dayanamam yârim, ben sana aldanamam
    ben sana aldanamam yârim, ben sana dayanamam

bülbülleri hâr ağlatır
    âşıkları yâr ağlatır
    ben feleğe neylemişim
    beni her bahar ağlatır

ben sana dayanamam yârim, ben sana aldanamam
    ben sana aldanamam yârim, ben sana dayanamam
  • erkan oğur dışında kimseden dinlenmemelidir.
  • ankapelladan dinlemek de ayrı bir keyiftir..
  • bunca yıldır bu türkünün derlemesinin mustafa kemal atatürk'e ait olduğunu, hüsn ü klarnet albümünün kartonetinde görmemle dumur olmuşumdur. atatürk'ü hep saçma sapan hikayelerle mi tanımak zorundaydık. ilkokulda kargaları kovalardı yerine bu türküyü derlediği anlatılamaz mıydı...
  • bu kadar eski olmasına rağmen yıllar sonra insanları bu türküyle tanıştıran,erkan oğur ve ismail hakkı demircioğlu'nun anadolu beşik albümüdür. sonrasında hüsn ü klarnet albümünde hüsnü şenlendirici'nin enfes çalışması da cila olmuştur..
  • "ötme bülbül yarim hasta" sözleri ile ortaokuldan kalan buruk acılarımızdan birisi olmuş türkü.
hesabın var mı? giriş yap