*

 • cok aci, cok kotu... uzerimize giydirilen deli gomleginin bir yamasi da oydu.
 • kenan evrenin cumhurbaşkanlığının ilk zamanlarındaki apolitik ve silik başbakanımız.
 • türk silahlı kuvvetleri'nde komutanlık da yapmıştır.
 • aslen amiraldir bülend bey, hatta oramiral rütbesiyle deniz kuvvetleri komutanlığı yaptığı dönemler de mevcuttur.. darbeden sonra da, üç yıl başbakancılık oynamıştır..
 • yorgun savaşçı filmi benim emrimle yakıldı diyen askeri başbakan.
 • 1923 yılında istanbul’da doğmuştur. 01 mayıs 1940 tarihinde girdiği deniz harp okulundan 15 ekim 1941 tarihinde asteğmen rütbesi ile mezun olmuştur. mezuniyeti müteakip muhriplerde branş subaylığı, bölüm amirliği ve çeşitli karargah görevlerinde bulunmuştur. 1955 yılında deniz harp akademisi’nden mezun olmuştur. daha sonra sırasıyla tcg gaziantep komutanlığı, çeşitli karargah görevleri ve ii. muhrip filotilla komodorluğu görevini müteakip 1964 yılında tuğamiralliğe terfi etmiştir.

  bu rütbede deniz kuvvetleri komutanlığı harekat daire başkanlığı, mayın filosu komutan vekilliği görevlerinde bulunmuş ve 1967 yılında tümamiralliğe terfi etmiştir.

  tümamiral olarak harp filosu komutanlığı, deniz kuvvetleri komutanlığı harekat başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 1970 yılında koramiralliğe terfi etmiştir.

  koramiral olarak kuzey deniz saha komutanlığı, deniz kuvvetleri komutanlığı kurmay başkanlığı ve donanma komutanlığı görevlerini deruhte etmiş ve müteakiben 1974 yılında oramiralliğe terfi etmiştir.

  oramiral olarak yüksek askeri şura üyeliği, milli savunma bakanlığı müsteşarlığı görevlerinde bulunmuştur. 1977-1980 yılları arasında deniz kuvvetleri komutanlığı görevini deruhte etmiştir.

  buraya kadar yazılan bilgiler deniz kuvetleri komutanlığı sitesinden kopyalanmıştır.

  1980 ağustos ayında emekli olmuştur.

  devre arkadaşları arasındaki lakâbı osuruk bülent'tir diye duydum...
 • 80 li yılların başlarında, darbe sonrasında başbakanlığı döneminde tanıştığım, siyasetçiliğe ters bir doğaya sahip aklı başında sakin, güleryüzlü ve dinlemeyi bilen güzel insan...
  silik miydi ? sanmam, ama siyasetin ağız ve ayak oyunlarına giremeyecek kadar beyefendi idi bence... eee, öylesine silik denmesi bence diyenlerin sorunudur.
 • bugün kendisiyle tanıştığım, oldukça mütevazi görünen, gerçekten samimiyeti üst düzeyde olan insan.
 • hayatimda gördügüm ilk basbakan.
 • tipitip'in en meshur ciklet oldugu zamanlarda televizyon basindaki herkes ''ha ha tipitip albayim'' diyerek gulumserdi kendisine.simdi nerede kiminle oldugu ve son 25 yillik surecte ne yaptigi pek bilinmeyen basbakanimizdir.
hesabın var mı? giriş yap