şükela:  tümü | bugün
 • 1999 ila 2002 yılları arasında hizbullahın ölüm evlerini ortaya çıkarmış, anayasadaki onlarca maddeyi uzlaşmalar sağlayarak değiştirmiş, ülkede huzur ortamını sağlamış, pkk ya ateşkes ilan ettirtmiş çok değil bir elin parmakları kadar yıl geçmeden önce günlük ölü sayısının 50 olduğu ülkede şehit sayısını senede 2 ye indirebilmiş, cezaevlerindeki örgüt hakimiyetine son vermiş, 8 yıllık zorunlu eğitimi bu ülkeye getirmiş, köyleri 10000 yıllık düzeninden kurtarıp yeni bir çehreye kavuşturma projesi olan köykent projesinde tekrar adım atılmasını sağlamış, senelerden beri bozulmuş olan bankacılık sistemini yeniden düzenlettirmiş, idam cezası kaldırılmış, etnik dillerin konuşulmasının önündeki engeller kaldırılmış...

  ülkenin en hayati bölgesinde cumhuriyet tarihinin gördüğü en büyük depremle karşı karşıya kalmış, sonucunda oluşması kaçınılmaz olan ekonomik bir kriz yüzünden siyaset sahnesinden silinmiş...

  ülkesi için çok önemli hamleleri yapan "uyuşuk" bir devlet adamı!
 • bugün 8. ölüm yıldönümü olan, türkiye'nin en dürüst başbakanlarından, idealist, halk yoksul diye mercedes yerine tempraya binen, şair ruhlu, 2 takım elbisesi olan, halkı gibi yaşayan bir liderdir.
  yeni zamanları gördükçe o'nun kıymeti daha çok anlaşılıyor. kaçak saraylar değil, gerçek halk evleri yapardı.
  çok güzel idealleri vardı ama rahat bırakmadılar. milliyetçiliği de şimdikiler gibi değildi, icraatıyla yapmıştır bunu.

  saygı ve özlemle anıyorum.
 • "biz milliyetciliği sokak duvarlarına değil, kıbrıs'ın beşparmak daglarına, ege'nin sularına, afyon'un tarlalarına yazdık"

  demiştir.

  bundan sonra iktidar oldugunda apo'yu falan getirip teroru sıfırladı ama kötü politikacı bence yaa.

  sağa sola bagırıp küfretmesi falan lazım.. ne ole sakin sakin... bir sesi merve kavakcı ya cıkıyor.. cık cık..
 • sırtını güçlüye dayadığı halde götünden korkanların dolaylı yollarla kendisini ve görüşlerini eleştirdiği merhum şahsiyet, gazeteci, şair, emek dostu, siyasetçi.

  bu adamı telekinezi ile değil, doğrudan zehirleyerek öldürmeye çalıştılar cicişler. nihayetinde başarılı da oldular. siz bunun nedenini soracak cesarete sahip misiniz peki? bazılarınız doğum tarihinize denk gelen krizden dolayı eleştiriyorsunuz, gelin o krizin nedenlerini tartışalım. ama yok, o dönemde kriz vardı çünkü sol kötü değil mi?

  bu adam o kötürüm hali ile koruma ordusu olmadan halkın arasında dolaşabiliyordu. o çok sevdiğiniz düzmece yazar kasa olayının benzeri, şimdi sizin padişaha yapılsa ne olurdu hiç düşündünüz mü? olacakları objektif bir şekilde dile getirebilir misiniz?

  ulan sizin kendinize itikadiniz yok ki başkasına olsun.
 • robert kolej'deki öğrencilik yıllarından arkadaşı altemur kılıç, bülent ecevit'i şu cümleyle anlatıyor;

  "iki uğraşı vardı. bol miktarda çay içer ve şiir yazardı."

  nur içinde yatsın. günahıyla, sevabıyla, hatasıyla, doğrusuyla; ecevit güzel bir insandı.
 • amerika'nın tehdidine ve ambargosuna rağmen kıbrıs'a çıkarma yapan adam. çıkarmadan sonra ambargo üzerine de ülkedeki amerikan üslerini kapatmıştır. reis dediğiniz adam bunları rüyasında görse kalkar tevbe namazı kılar.
 • tarihi konuşmasından bir kesit:

  "biz demireller'den, türkeşler'den milliyetçilik dersi almayız. sevgili kardeşlerim! biz milliyetçiliği sokak duvarlarına değil, kıbrıs'ın topraklarına, ege'nin deniz yataklarına yazmışız. biz milliyetçiliği batı anadolu'nun haşhaş tarlasına yazmışız."

  zorunlu edit: tam orijinal hali yazıldı.
 • belki iyi insan, kötü politikacıdır. ama bu; kötü insan, iyi politikacı olmasından katbekat yeğdir. şimdi başımızdakilerin aksine.

  ruhun şad olsun güzel adam.
 • zarif insandı, on yaşındaki çocuğun elini sıkmak için ayağa kalkardı. o çocuğa on yaşındaki bir çocuk olarak değil, hayatının henüz başlarında olan bir birey olarak yaklaşırdı.
  alçak gönüllü idi, evinde kabul ettiği gazetecilere kendi demlediği çayı bizzat servis ederdi.
  olgun ve kendi ile barışıktı, bu ülkede tevazunun aslında zayıflık olarak görüldüğünü bilir, buna rağmen tabiatından taviz vermezdi.
  cesurdu, on iki eylül cuntası karşısında herkes, demirel, türkeş, erbakan vs tam siper gizlenmişken yazı yazar, beyanat verir, hafta sekiz gün dokuz sıkıyönetim mahkemesinin önüne çıkardı.
  bedel ödemekten kaçmazdı, beş milletvekilliği için yapılan ara seçimde hepsini kaybedince meclis aritmetiği değişmediği ve hele türkiye'de yerleşik teamüllere göre hiç de zorunluğu olmadığı halde başbakanlıktan istifa edecek kadar ilkeli idi.
  cesurdu, ismet paşa gibi bir tarihi şahsiyetin karşısına genel başkan adayı olarak saygıda kusur etmeyerek, haddini asla aşmayarak dikilmeyi bilmiş, kongreden galip çıkmıştı.
  esip gürlemez, gereğini, zorunlu hale geldiğinde yapardı. abd'nin bütün baskı ve tehditlerine pabuç bırakmadan haşhaş üretimini serbest bırakmıştı.
  malda, mülkte gözü yoktu, sadelik şiarı idi.
  devlet adamı olarak ne kadar kararlı ve realist ise, sade vatandaş olarak bir o kadar yumuşak yaradılışlı idi. kedi ve kuşlar ( ille de güvercinler ) başta olmak üzere hayvanları severdi.
  şair ve ülkenin yetiştirdiği sayılı entelektüellerden idi.
  tagore hayranı idi. o kadar ki, orijinalinden çevirmek için sanskritçe öğrenmişti.
  komplekslerden ari bir adamdı, görkemli birikimine rağmen üniversite eğitimini tamamlayamadığından yüksek eğitim diploması yoktu. bunu hiç problem etmedi.
  henüz bıyıkları yeni terlerken bir kız sevdi, ömrü boyunca bir birlerine aşık kaldılar.
  ikbal günlerinde saltanat sürmediler, birlikte mücadele edip çokça sıkıntı yaşadılar.
  hataları elbette oldu, süpermen değildi, hiç kimsenin olmadığı, olamayacağı gibi.
  imtiyazsız, hakça düzenin egemen olduğu bir türkiye ve dünya düşledi. ecevit için büyük adam olmak değil bu hayalinin gerçek olması önemli idi. tam da bu yüzden büyük adamdı.
  tarihte yerini tertemiz bir insan, muteber bir devlet adamı, gerçek bir sanatçı ve sanatsever,
  en şedit muarızlarının dahi saygısını kazanmış bir kişilik olarak almıştır.
  hürmet, sevgi ve özlemle anıyorum.
 • kendisinin rte kadar fetoyu kollamis olduğunu söyleyen çok büyük müfteridir. zamanında türk dili meselesi için övgüde bulunmuştur o kadar.

  rte'nin neler yaptığını sıralamaya kalkarsam ömrüm yetmez. sen de okumazsın zaten.