şükela:  tümü | bugün
 • 1944'te robert koleji'ni bitirdi.

  1944'te çalışma yaşamına girdikten sonra, işten ayırabildiği zamanlarda ankara üniversitesi'nde ingiliz dili ve edebiyatı, londra üniversitesi'nde sanskrit, bengalce, sanat tarihi bölümlerine devam etti. 1957'de de abd'de harvard üniversitesi'nde sekiz ay incelemelerde bulundu.

  1944'te ankara'da basın-yayın genel müdürlüğü'ne ingilizce çevirmeni olarak girdi. 1946-50 arasında londra'da türk basın ateşeliği'nde çalıştı.

  1950-60 arasında "ulus" gazetesinde, ve "ulus"un kapatıldığı yıllarda "yeni ulus" ve "halkçı" gazetelerinde, yazar ve yazı işleri müdürü olarak çalıştı. 1954 sonu ile 1955 başlarında abd’de, kuzey carolina'da yayımlanan "winston salem" gazetesinde konuk gazeteci olarak görev yaptı.

  1965'te "milliyet" gazetesinde günlük yazılar yazdı. 1950'lerde "forum" dergisinin yazı işleri kadrosunda yer aldı. 1972'de aylık "özgür insan", 1981'de haftalık "arayış", 1988'de aylık "güvercin" dergilerini çıkarttı.

  1957 seçimleri’nde ankara milletvekili seçildi. 1960-61’de kurucu meclis üyeliği yaptı. 1961’de ankara, 1965, 1973, 1977 ve 1991 seçimlerinde zonguldak milletvekili oldu. 1995 ve 1999 seçimlerinde ise istanbul’dan milletvekili seçildi.

  1959'da chp parti meclisi’ne seçildi.
  1961-65 arasında, ismet inönü hükümetlerinde çalışma bakanlığı yaptı. bu dönemde toplu sözleşme ve grev hakları yasalaştı; sendika özgürlüğü sağlandı; genel olarak çalışma hakları ve sosyal güvenlik genişletildi.

  1966'da, chp'de başlayan ortanın solu hareketiyle birlikte, genel sekreterliğe seçildi. bu tarihten itibaren demokratik sol düşüncenin kuramsallaşması ve kökleşmesi için çalışmalar yaptı. 1971'de partisinin askeri yönetimce oluşturulan hükümete katkıda bulunmasına karşı çıkarak genel sekreterlik görevinden ayrıldı.

  1972 mayısı’nda chp genel başkanlığı’na seçildi. genel başkan olarak girdiği ilk seçim olan 1973 seçimleri’nden partisi yüzde 33.3 oy alarak birinci çıktı.

  1974'te başbakan oldu. bu ilk başbakanlığı döneminde, kıbrıs barış harekâtı gerçekleşti; haşhaş ekimi yasağı kaldırıldı; türkiye'nin ege'deki hakları gündeme getirildi; açık yüksek öğretim başlatıldı.
  1977'de bir azınlık hükümeti kurdu, fakat güvenoyu alamadı.

  1978-79 yılları arasında başbakan oldu.

  12 eylül 1980 askeri müdahalesinden sonra, askeri yönetime karşı çıkışları nedeniyle üç kez hapse mahkum oldu.

  1980'de, askeri yönetimin siyasal çalışmalarını ve düşünce açıklamasını yasaklaması üzerine, genel başkanlıktan ayrıldı ve siyasal yaşama katkılarını "arayış" dergisiyle sürdürmeye çalıştı.

  siyasal haklarından yoksun bırakıldığı yıllar boyunca da siyasal çalışmalarını sürdürdüğü için hakkında yaklaşık 130 dava açıldı.

  siyasal haklarından yoksun bırakıldığı dönemde, eşi rahşan ecevit ile birlikte demokratik sol parti’yi kurdu.

  1987'deki halkoylamasıyla, siyasal haklarına yeniden kavuşunca, dsp genel başkanlığı’na bülent ecevit seçildi ve bu görevi 2004 yılına kadar sürdürdü.

  1997-98 yılları arasında kurulan 55. hükümet’te başbakan yardımcılığı yaptı. 1999’da dsp azınlık hükümeti olan 56. hükümet’in ve 1999-2002 yılları arasında da 57. hükümet’in başbakanı oldu.

  demokratik sol hareket’le ve uluslararası sorunlarla ilgili muhtelif kitapları vardır. bunlar:
  ortanın solu (1966),
  atatürk ve devrimcilik (1970),
  bizim iki gücümüz var halk ve hak (1976),
  toplum siyaset yönetim (1976),
  bağımsızlık ve özgürlük (1984),
  toplumsal kültürün türk siyasal yaşamına etkisi (1989),
  değişen dünya ve türkiye (1990),
  mithat paşa ve türk ekonomisinin tarihsel süreci (1993),
  körfez bunalımının öncesi ve sonrası (2003),
  kıbrıs gerçeği ve irak sorunu (2003)”dur.

  yazarlığa sanat yazılarıyla başlamıştı. 1950'li yıllarda, çağdaş sanat akımlarına tanıtmak üzere kurulan "helikon" derneğinin kurucuları arasında yer aldı ve bir süre `sanat eleştirmenleri derneği'nin genel sekreterliği`ni yaptı.

  1976'da şiir kitabı yayınlandı. daha sonra, şiirlerinin çevirileri, kitap olarak, federal almanya'da, sovyetler birliği'nde, romanya'da, yugoslavya'da, danimarka'da ve isveç'te yayınlandı.

  t.s. eliot'un "kokteyl parti" adlı şiir dramını türkçe’ye çevirdi. ingiliz, amerikan ve hint ozanlarından türkçe’ye çeviriler yaptı. lise öğrencisiyken rabindranath tagor'dan çevirdiği iki kitap yayınlandı.

  1985 yılında hamburg üniversitesi'nde bir sömestr ders verdi. yasaklı olduğu dönemde ve daha sonra başka avrupa üniversitelerince ve 1988 ve 1992 yılında muhtelif amerikan üniversitelerinde konferanslar verdi."

  heykel yıktıran, yazar tutuklattıran, kitap yasaklatanlara selam ederim.

  ışıklar içinde yat. alnı ak, temiz insan.
 • o kadar kotu politikacidir ki, abd'ye, turkiye ekonomisinin cokmesine sebep olabilecek kadar kafa tutabilmis, suanki kibris'i yoktan var etmis, her gun onlarca sehit haberi aldigimiz savasi bitirme noktasina kadar gelebilmis, ozgur bir turkiye'nin var olabilecegini kanitlamistir.
  sanat yerine para ile ilgilenmemesi, gemicikler almamasi elbette ki en buyuk eksigidir bir politikaci olarak.
 • mustafa kemal atatürk'ten sonra gelmiş geçmiş en iyi ve en dürüst siyaset adamıdır.
 • aklıma 28 şubat sonrası ülkeyi rant odaklarına pay etmesi karşılığı azınlık hükümetini kuran , gizli servislerin paketlediği apo rüzgarı ile seçim kazanan ve ekonominin ebesine atlayan hükümetin başbakanını getiren romantik ve dürüst siyasetçi
 • türkiye cumhuriyeti vatandaşının açık ara en çok sevdiği siyasetçidir.

  bunun yanında merve kavakçı denen kişiyi meclisten kovduğunu canlı canlı izleme fırsatını bana yarattığı için bu ülkede bazı şeylerin yolunda gidebileceğini göstermiştir.

  ikinci babamdır..
 • demirel'in har vurup harman savurduğu iktidar dönemlerinden sonra başa geçip, bütçeyi toparlamak için kasmıştır mütemadiyen. bu kısır döngü haricinde şanssızlığı da dillere destandır. bir iktidar döneminde kıbrıs çıkarması yapılmış, bir diğer iktidar döneminde memleketin en büyük doğal afeti ve küresel ekonomik kriz yaşanmıştır. toplum hafızasında ecevit'li yıllar kıtlık, ambargo ve felaketlerle yer etmiştir.

  benim hafızamda bunların haricinde dürüst ve idealist bir insan olarak yer edecektir her zaman. kıbrıs çıkarması kararı, suriye ile yaşanan gerilimde verdiği kararlar, abd vatandaşı provakatör merve kavakçı hakkındaki konuşmaları... onurlu ve dürüst bir devlet adamı olarak kendisini hatırlama sebeplerinden bir kaçı.

  allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
 • bu ülke için yaptığı en önemli şey kemal dervişin gelmesine ses çıkarmayıp mali disiplin diye birşey olduğunu anlamamızı sağladı. kemal derviş gönderildi ecevit başarısı değildir yani bu. apo da gönderildi bu da onun başarısı değildir. şahsi kanaatim tek büyük gerçek başarısı vatandaşlık numarası olayıdır. bugün e- devlet varsa bu sayede var. herkes bir kuyruktan bahsediyor. kimisi yağ kuyruğu, un kuyruğu, tüpgaz kuyruğu diyor. artık geçin bunları artık şu kadına haddini bildirin diye bağıramayan, ekonominin iflasını göremeyen, mossad paketini sorgusuz sualsiz alıp ülkenin kucağına saatli bomba bırakan adam yok. dua etmek lazım sadece. şimdi daha sert, her an küfredebilir, dediğim dedik, bir adam var.

  clinton amcanın karşısındaki pozunu hiç unutamam ecevitin. hastalığının son zamanlarında tökezlemelerini, hemen yorulmalarını hiç unutamam. türkiye cumhuriyeti başbakanı konuşamıyordu arkadaşlar konuşamıyordu. derin derin nefeslerini hatırlarım bak. bence kesinlikle o halde başbakan kalmayı istememişti. etrafındakiler iğrenç insanlardı. sonra kendisi nasıl bıraktı bu işleri, nasıl vefaat etti bunu da merak etmişimdir. yönetilen bir başbakandı son dönemlerinde. zaten millet pişmanlığını son seçiminde göstermiştir. artık yapılanlar yapıldı, yapılacaklar yapıldı, söylenmesi gerekenler söylendi.

  sevmeyenler bu kadına haddini bildirin demesini, sevenler de şiirlerini unutmayacak.
 • kendisiyle aynı gün doğduğum için, gurur duyduğum güzel politikacı. hem entellektüel kişiliği, hem dürüst olması, hem de zamanında yaptığı düzenlemeleriyle gönlümde ayrı bir yeri vardır ayrıca. bugünkü yeni yetmeler onun yaptığının onda birini yapamazlar. muhakkak kendisinin de hataları olmuştur, son dönemlerinde özellikle. ama herşeye rağmen insan gibi insandı.
 • chp kendisini anma gününe süleyman demirel'i çağırmıştır. kelimelerin kifayetsiz kaldığı noktadır.

  http://www.internethaber.com/…itiremedi-382239h.htm
 • üc yasındayken ellerinden ucan beyaz guvercini gordugumden beri asıgım gomleginin mavisine. eger ecevit mavisi ise benim icin barıs rengi, bu bile seni sevmeye sebep.