şükela:  tümü | bugün
 • bu $ahis sevemedim karagozlum'un de senaryosunu yazmi$tir. ikinci bahar'da da turkan soray'in pederini oynami$tir. ayrica salih guney ve seyyal tanerin oynadigi erotik bir filmde de senaryo dalinda kendini a$mi$tir.
 • türk sinema tarihinin en renkli kişilerinden biridir.. bülent oran 77 yıllık yaşamında bir sanatçı olarak çeşitli kimliklerle anılır. örneğin bülent oran yazardır, oyuncudur ve herşeyden önce de senaristtir. bugüne dek, bir ikinci benzeri bulunmayan bir rekora imzasını atmıştır. gerçekten de yaklaşık bine yakın senaryo üretmiştir. 1950'li yıllarda amerikalı aktör gregory peck 'e benzerliğiyle de ün yapmış.
 • bir anekdot gireyim hemen:

  birkac sene once bir konferansta sunum yapanlardan biri, kurk bikinili bir kadin iceren bir filmden bir sahne gostermekteydi. hayli absurd bir sahneydi, ve genel halk kikirdesirken, bulent bey de bol bol gulmekteydi. sonunda sordu 'ahah ne komikmis bu, kim yapmis bunu?' diyerek; filmin kendi senaryosu oldugunu ogrenince de hic bozulmadan 'eh yapmisizdir elbet' diye cevap verdi. pek seker adam.
 • türk sinamasinin duayenlerinden. ve milis general cevat rifat atilhan in ogludur.
 • türk sinemasının önemli senaryo yazarlarından biriydi. ibrahim türk henüz birkaç ay önce senaryo bülent oran diye hacimli bir kitap yazmıştı hakkında.
  ntvmsnbc'de biyografisi de var:

  istanbul bakırköy’de 1923 yılında doğan bülent oran, fabrika işçiliği, mürettiplik, klişe ressamlığı, öğretmenlik ve mizah yazarlığı gibi çeşitli işlerde çalıştı.
  sinemaya 1950 yılında ‘vatan ve namık kemal’ adlı filmde figüran oyuncu olarak başlayan oran, başta ‘drakula istanbul’da’, ‘artık çok geç’, ‘ingiliz kemal lavrens’e karşı’, ‘aramızda yaşayamazsın’, ‘uçurum’, ‘pusu’ olmak üzere 50’den fazla filmde rol aldı.
  sanatçı, 1952’den itibaren senaryo yazarlığı yapmaya başladı. bugüne kadar 700’den fazla filmin senaryosunu yazan oran, 1980’li yıllarda tv dizileri için de senaryolar hazırladı. ‘üç istanbul’, ‘parmak damgası’, ‘yaprak dökümü’, ‘hacı arif bey’ adlı dizilerde senarist olarak çalıştı.
  marmara üniversitesi sinema tv bölümü’nde de bir süre ders veren oran’ın senaryosunu yazdığı filmler arasında ‘iki damla gözyaşı’, ‘fosforlu cevriyem’, ‘bülbül yuvası’, ‘sevmek ve ölmek zamanı’, ‘arım balım peteğim’, ‘kanunsuz kahraman’, ‘ağlıyorum’ ve ‘dert bende’ sayılabilir.
  oran, evli ve bir çocuk babasıydı.
 • (bkz: levent oran)
 • kendi gibi eşi` :ayşe şasa` de senaryo yazarı olan yazdıklarını kabullenen bir adamdı.
  çok eskiden beraber katıldıkları bir söyleşide eşinin senaryolarının çaktırmadann kendisine getirilip düzelttirildiğini anlatmıştı. senaryoyu yazdıranlar ayşe şasa'nın senaryolarını pek severler ama bir yandan da tutmaz diye düşünüp gizilice bülent oran'a verirlermiş.
  "ben de artık duruma göre bir kör bir kemancı eklerdim" demişti de hepimizi şaşırtmıştı.
 • senaryolarindan cekilmis filmleri, kasketi ve gulusu hatira kalan..o da gitti.
 • guzel insan. huzur içinde yatsın.
 • 1923 yılında istanbul bakırköy’de doğmuş ve sinema ile ilgilenmeye başlamadan önce; fabrika işçiliği, mürettiplik, klişe ressamlığı, öğretmenlik ve mizah yazarlığı gibi çeşitli işlerde çalıştı.
  sinemaya 1950 yılında vatan ve namık kemal adlı filmde figüran oyuncu olarak başlayan oran, başta drakula istanbulda, artık çok geç, ingiliz kemal lavrens’e karşı, aramızda yaşayamazsın, uçurum, pusu olmak üzere 50’den fazla filmde rol almıştır.