*

şükela:  tümü | bugün
 • anayasa profesörü.
  genelde osmanlıdaki anayasal gelişmeleri anlattırırlar ona, en fazla 61 anayasasını anlatır, onun haricinde 80 sonraki dönemi hep başkaları anlatır.
 • (bkz: kemal alemdaroglu)(bkz: hukuk)
 • 61 ve 80 anayasalarini karsilastirdigi "iki anayasa" kitabi cok onemli bilgiler icerir ama onun da ötesinde 80 anayasasiyla ve evren'le inceden inceden dalga gecmesi gozumde cok yuceltmistir tanör'u..ama kitapta bengaldes diye bir sey geciyor, dizgi hatasi olduguna inanmak istiyorum

  edit: ogrendik ki bengaldes hatali bir kullanim degilmis.
 • kanserle cebelleşen profesör.
  yazdığı bir makale yüzünden üniversiteyle ilişkisinin kesilmesi tartışılıp durur.
 • 1940 yilinda dogan, galatasaray lisesi'ni bitirip istanbul universitesi hukuk fakultesi'ne giren, iuhf anayasa hukuku anabilim dali kursusune asistan olarak atanip docent olduktan sonra birkac kere gorevinden alınan, buna mukabil fransa'da paris x, strasbourg ve daha sonra cenevre universitesi'nde dersler veren, affedildikten sonra turkiye'de istanbul universitesi hukuk fakultesi'ndeki gorevine devam eden unlu anayasa hukuku profesoru. istanbul üniversitesi rektörü kemal alemdaroğlu'nun sudan sebeplerle üniversiteden kovmak istemesi üzerine kamuoyunda ve öğrenciler arasında uzun süre tartışma konusu olmu$, iki anayasa 1961 1982, kurtulus kurulus, 1982 anayasasina gore turk anayasa hukuku, turkiyede kongre iktidarlari, osmanli turk anayasal gelismeleri gibi kitaplari, insan haklari uzerine sayisiz makale yazmi$tir.
 • cihangirde super guzel bir evi ve cocuklariymiscasina sevip ilgilendigi kedileri olan,inanilmaz insan. kendisi ayrica fatmagul berktay'in abisidir.
 • 1940 yılında istanbul'da doğdu. galatasaray lisesi ve istanbul üniversitesi hukuk fakültesi'ni bitirdi. (1963) aynı yıl anayasa kürsüsünde asistan olarak akademik kariyere başladı. 1969 yılında doktor olan tanör, 12 mart 1971'de üniversiteden uzaklaştırıldı. 1975 yılında danıştay kararıyla geri döndü. 1977'de doçent oldu. 1983 yılında bu sefer de 1402 sayılı yasa gereğince üniversiteden uzaklaştırıldı. 1983 ile 1990 yılları arasında paris x, dijon ve cenevre üniversitelerinde üçüncü dünya ülkelerinde siyasal sistemler dersleri verdi. 1990'da yine danıştay kararıyla istanbul üniversitesi'ne döndü. 1973 yılında öget öktem ile evlenen tanör ingilizce ve fransızca biliyor.
 • olumuyle bazilarina kina yaktiran, cogunluga ise hocam cok erken oldu dedirten, ulkenin en onemli bilim insanlarindan biri... erken kayip...ama cok aci cekiyordu...unutulmayacak...
 • yoktan sebeplerle okuldan* uzaklaştırılmasına tepki duyarak kendisi için düzenlenen imza kampanyasını desteklediğim lakin erken ölümüyle akademi dünyasını ve genel anlamda duyguları olan herkesi üzen fikir emekçisi.
 • adam gibi adamdi...