şükela:  tümü | bugün soru sor
 • “çürümüş bu yargı sisteminin bir parçası olarak kalmak, bozulan yargı sistemini düzeltmek artık imkansız hale gelmiştir" diyerek ankara cumhuriyet başsavcılığı görevinden istifa ederek chp milletvekili aday adayı olan gerçek hukukçu.
  --- spoiler ---
  çürümüş bu yargı sisteminin bir parçası olarak kalmak, bozulan yargı sistemini düzeltmek artık imkansız hale gelmiştir"
  “mahkeme kararlarının bizzat mahkemeler tarafından uygulanmadığı bir süreci yaşamaktayız. yargı ise vicdanını kaybetmiş tüm iradesini bir güce teslim etmiş durumdadır. türkiye’de yeniden bir hukuk devleti kurmak, yargı bağımsızlığını tesis ederek yeni bir hukuk sistemi inşa etmek için siyasete girmeye karar verdim. çürümüş bu yargı sisteminin bir parçası olarak kalmak, bozulan yargı sistemini düzeltmek artık imkansız hale gelmiştir.”
  “türkiye’de yargının, personel yetersizliği, özlük hakları gibi kronik sorunları var. cumhuriyet halk partisi iktidara geldiğinde de devam edebilecek sorunlar bunlar. ama benim bahsettiğim, akp iktidarının yargıda yaratmış olduğu erozyon. türkiye’de yargıçlar çok silikleşti. kendi kişiliklerini ortaya koymaktan uzak bir noktaya geldiler. iradesini kullanamayan bir yapı ortaya çıktı. bu tehlikeli bir şey. hitler, alman yargıçlarına, ‘karar verirken benim yerime führer olsaydı hangi kararı verirdi diye düşüneceksiniz ve ona göre karar vereceksiniz’ derdi. türkiye’de yargıçlar biraz bu mantıkla hareket ediyor. bizim yerimizde mevcut siyasi iktidar ya da adalet bakanlığı olsaydı hangi kararı verecekse, biz de o kararı verelim diyorlar.”
  --- spoiler ---

  haberi
 • istifası için açıkladığı gerekçesini çok mantıklı görsemde mv adayı olarak gerekçesini geçersiz kıldığını düşünüyorum.

  istifa sebebin yargıdaki bozulmayı protesto etmek mi mv olmak mı? mv olmaksa o açıklamalar ne? açıklamaların doğrultusunda istifa ettiysen mv adaylığı ne?

  protestolar bile popülizm ile yoğrulmuş şu günlerde. ilginç