• sozluk anlami: bulgaristan vatandasi olan kimse
  • patatesi kasar peynir diye yutturmasini bilen tek irkin tekili.
  • kamil erdemin a tale of bass* albümündeki balkan üçlemesinin üçüncü ayagı...dinlenmesi ve gereken saygının gosterilmesi gerekir.
  • (bkz: bulgur pilavi)
  • kamil erdem'in nefis şarkısı.. dinlerken, kalp atışlarının ritminin değiştiğini hissettiren.. zevkten deli eden..
  • tataristan türklerinin eski adı.
  • latince vulgur'un degisimi ile olusmus bir isim oldugunu tahmin etmekteyim. vulgur'un anlamini ingilizcedeki vulgar'dan cozmek mumkun: avam, bayagi. bulgarlar roma'nin avam kesimiydi ve "bulgar" ismi ile hala bir zamanlarin avamligini uzerlerinde tasimaktadirlar. gerci kendileri hala avrupa'nin avam kismi sayilabilirler..

not: bu buyuk olasilikla dogru olan bir teoridir, benimdir.
  • açlık sınırında yaşadığı için üremekten vazgeçmiş bir ulusun mensubudur..
    bir kaç bulgar arkadaşımın ağzından duymuştum "bundan 20 yıl sonra bulgar ulusu yeryüzünden silinecek" diye..
    buna rağmen bulgaristan'da türkler ve çingeneler açlık neyin düşünmeksizin üremeye devam ediyorlar (eleştirmiyorum, kendi tasarruflarıdır, buradan başka bir yere gelicem) ve hiç bir bulgardan da "görevim türk nüfusunu azaltmak" ya da "görevim çingene nüfusunu azaltmak" diye bir şey duymadım mesela..
    80'li yıllarda türklere yapılan zulmü de inkar etmemektedirler.. bu nedenledir ki bulgaristan'da türkler ve bulgarlar birbirinin ümüğünü sıkmadan kardeşçe yaşayabiliyorlar.. özür dileme ve affetme büyüklüğü her coğrafyada yetişebilen bir bitki türü değil zira..

edit: reel sosyalizmin bütün günahını tek tek bulgarlara yüklemeye çalışmak ise güzel yurdum coğrafyasında oldukça yaygın bir şekilde mevcut bulunan bir bitki popülasyonudur..

(bkz: cebel/@burali)
hesabın var mı? giriş yap