şükela:  tümü | bugün soru sor
 • nam-ı diğer sveti stefan. balat fener arasında, sahildedir. tamamı demirden, neo-gotik üslupta bir kilisedir.
  milliyetçilik rüzgarlarının pek hızlı estiği 1800'lerde, bulgarlar, ortodoks rum patrikliğine karşı kendi bağımsız kiliselerini kurmak istemişler ancak padişah abdülaziz hem patrikhane ile arayı bozmamak, hem de "bunlar bizim başımıza da bela olur" kaygısıyla işi zora koşmaya çalışmış ve onlara "kiliseyi üç ayda tamamlarsanız izin veririm" demiş. adamlar da kiliseyi, viyana'da demirden döktürüp, sonra da tuna-karadeniz yolundan taşıyıp yetiştirmişler. kiliselerine de çok iyi bakmışlar ki hala paslanmamış, dökülmemiş dimdik duruyor ayakta.
 • istanbul'un celik konstruksiyon tek kilisesi
 • kilisenin projesini istanbul lu bir ermeni olan hovsep aznavur yapti. kilisenin prefabrik parcalarinin yapilması icin uluslararasi bir yarisma acildi ve wagner isimli bir avusturya firmasi bu yarismayi kazandi. yaklaşık 1.5 yillik bir calismadan sonra 1898 yilinda simdiki yerine kuruldu. mimari stil acisindan neogotik ve neobarok ogeler icerir.
 • tarihini bilemediğim büyük bir istanbul yangınında kilisenin etrafındaki tüm yapılar kül olmuş... kilise metal olduğundan yanmamış ama 3 gün (abartıldığı kesin) süresince bina alkor bir halde durmuş... soğumasını beklemişler kilisenin hasar tespiti için...
 • artik cemaati olmayan halicin kiyisindaki guzel kilise.
 • bir adres tarifi kısayolu. cibali balıkçısını tarif edenler kullanır mesela.
 • fener rum erkek lisesiile birlikte masallardan fırlamış bir yapı gibi duran, her gördüğümde bana bol kremalı beyaz pastaları anımsatan kilise artık ne yazık ki paslanmaya başlamıştır. bugün 600 kişi kadar cemaati vardır.ayrıca kilisenin içine grupla girebilmek için kilisenin bekçisi vasil i görmeniz gerekir

  edi: vasil emekli olmuş. kiliseye birini görmeye ya da aramaya gerek kalmadan girilebiliyor çünkü gün içinde hep açık artık. bir diğer vasil bey kilisede görevli şimdi.
 • kilise tahta kazıklar üzerine kurulu. bunun nedeni; tahtaların su aldıkça şişerek kiliseyi taşıyacak duruma gelmesi. ancak haliç köprüsünün yeri değiştirildiğinden beri su sirkülasyonu azaldığı icin bu tahta kazıklar şişmek ve dolayısıyla da kiliseyi taşımak hususunda yetersiz kalıyor. yani diyebiliriz ki; kilise bir şekilde haliç köprüsü nedeniyle çökmeye/batmaya başladı. bu durum ne yazıkki kilisenin arka tarafına gidildiğinde rahatça görülebilir haldedir.* ayrıca içerisi de oldukça paslanmıştır. buradaki zangocun söylediğine göre cemaati 600-700 kişi kadar kalmıştır.
 • şu sıralar restorasyon görmekte olan kilise, istanbulun en ilginç yerlerinden biri olan fenerin en ilginç yapılarından biri, fazlasıyla ihtişamlı fazlasıyla yalnız, yine de etkileyici.
 • yapı ile deniz arasına yol yapan aklıevveller sayesinde temel kazıklarının su ile irtibatının iyice kesildiği, bu durum sürdüğü sürece günün birinde orta yerinden çatırt diye çatlayacğı kilise. yapıyla ilgili en kapsamlı çalışma hasan kuruyazıcı ve mete tapan'ın birlikte yazdıkları "bulgar kilisesi bir yapı monografisi " adlı kitaptır.