şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bulgaristan gocmenlerinin yuzde 98 inin sahip oldugu, avrupayi testislerini sallaya sallaya gezmeyi elverisli kilan bir nimet.

  17 mayis itibariyle, yenilenen pasaportlara, artik european union ibaresi de eklenmistir.
 • karşı komşum osman aga'nın avrupa'ya girmesini sağlamıştır. trakya şivesi ile paris ve milano'ya bakmaya gitceni söylüyor, bakalım keşan mı güzel buralar mı diyor osman ağa.
 • 2010 yılında 5 yıllık olanını çıkartması 70-80 leva kadar bir şeydi hatırladığım kadarıyla. vizesiz seyahat edilebilen yerleri düşününce iyi gibi sanki ha. tamam lan tamam celallenmeyin ajghsa.
 • bu pasaporta sahip olan herkes, 31 aralik 2013 tarihinden itibaren, birlesik krallik`ta calisma haklarina da sahip olacaktir (cok ozel bisey degil, diger 25 avrupa ulkesi zaten bu hakka ilk gunden beri sahip).

  bulgar pasaportunun degeri bir tik yukariya cekilmis oluyor boylece.
 • ocak 2015'te biten pasaportum
 • eş durumundan edinilebilir midir sorusunu düşündürten pasaport.
 • bildiğim kadarıyla eş durumundan sadece (bkz: liçna karta) adı verilen bulgar nüfus cüzdanı verilmekte ancak pasaport verilmemektedir. eşiniz türk- bulgar sınırı bu lichna karta ile geçebilir ama daha fazla ileri gidemez.
  ben ve eşim çift vatandaşız yani hem türk hem bulgar. oğlumuz dünyaya geldiğinde ona da bulgar pasaportu çıkardık. 6 ay sürdü 1.000 dolar para harcadık ama değer. sonuçta eğer yaşını doldurmadan onun pasaportunu çıkartabilirseniz bulgar devleti çocuk doğum parası olarak size 280 leva ödüyor ki bu 140 euro eder. ikinci çocukta para 600 leva.

  benim gittiğim fransa ve danimarka'da bulgar pasaportuma sadece baktılar herhangi bir kaşe vurmadılar. türk sınırı giriş çıkışlarım var ama hangi ülkeye gittiğim belli değil.
  türk gümrüğüne gelip eu citizens tarafına geçmek sıra avantajı sağlıyor.
  aklıma estiği an avrupa ülkelerine gidebilmek çok güzel bir avantaj, bir diğer avantajı yurt dışı çıkış harcı * da ödemiyor olmanız. parasından ziyade o pulu almak bir iş. eğer havaalanına geç geldiyseniz check in işlemleri yaparken birde onunla uğraşmak zor oluyor.
  5 yıllık ücreti ise çıkış süresi olarak değişiyor 1 günlükte 140* leva, 3 günlükte 80 leva, 1 aylık olanda 30-35 leva
 • nasıl alınabileceğini araştırdığım pasaporttur. dedem bulgaristan doğumlu, babam türkiye dogumlu. benim ya da babamın alma yollarını bilen yesillendirirse sevinirim.

  edit : harbi sıçmık yapar gibi espri yapmışsınız. insan gibi yardımcı olan arkadaşlar oldu. teşekkür ederim... ama espri yapılacak bir şey yok. bilgilendirme amaçlı yazmıyorsanız abuk subuk espri yapmayın... rica ediyorum.
 • anneannem bulgaristan'da sünnet olmuştu. nasıl alacağımı bilen varsa yeşillendirsin.

  debe editi: "abi ben deli miyim? psikiyatriste gitmeden kendi kendime de hallederim" diyen çok bilmişler en azından şu iki kitabı okusunlar. gerçekten işe yaradığını görecekler. "iyi hissetmek" ve "hayatı yeniden keşfedin". yazarları psikoterapisttir ve piyasadaki gereksiz kitaplara benzemezler.

  imza:"deli doktoru"*