şükela:  tümü | bugün
  • bulgaristan gocmenlerinin yuzde 98 inin sahip oldugu, avrupayi testislerini sallaya sallaya gezmeyi elverisli kilan bir nimet.

17 mayis itibariyle, yenilenen pasaportlara, artik european union ibaresi de eklenmistir.
  • karşı komşum osman aga'nın avrupa'ya girmesini sağlamıştır. trakya şivesi ile paris ve milano'ya bakmaya gitceni söylüyor, bakalım keşan mı güzel buralar mı diyor osman ağa.
  • 2010 yılında 5 yıllık olanını çıkartması 70-80 leva kadar bir şeydi hatırladığım kadarıyla. vizesiz seyahat edilebilen yerleri düşününce iyi gibi sanki ha. tamam lan tamam celallenmeyin ajghsa.
  • bu pasaporta sahip olan herkes, 31 aralik 2013 tarihinden itibaren, birlesik krallik`ta calisma haklarina da sahip olacaktir (cok ozel bisey degil, diger 25 avrupa ulkesi zaten bu hakka ilk gunden beri sahip).

bulgar pasaportunun degeri bir tik yukariya cekilmis oluyor boylece.
  • ab pasaportu oldugundan cogu ulkeye vizesiz gidebilseniz de itibar olarak yerlerde bir pasaporttur. görünümü şöyle birşey. pasaport memuru tarafindan incik incik incelenen bir pasaport varsa ve o kuyruk yurumuyorsa buyuk ihtimalle o bir bulgar pasaportudur. bulgaristan, mafyanin bagimsiz bir ulkesi oldugu icin sahte pasaportlari veya artik aklima gelmeyecek turlu usulsuzluklerle verilmis pasaportlarin enflasyonu vardir. yani sikindirik turk pasaportu sahibi olarak artik tasak gecebileceginiz bir pasaport var. yan giseden gecerken inceleme altindaki bulgar'a bakin ve "komşi komşi çorpa parası mıuaıaııahıhııahhaıha" deyip geçizleyin.
  • ocak 2015'te biten pasaportum
  • eş durumundan edinilebilir midir sorusunu düşündürten pasaport.
  • bildiğim kadarıyla eş durumundan sadece (bkz: liçna karta) adı verilen bulgar nüfus cüzdanı verilmekte ancak pasaport verilmemektedir. eşiniz türk- bulgar sınırı bu lichna karta ile geçebilir ama daha fazla ileri gidemez.
    ben ve eşim çift vatandaşız yani hem türk hem bulgar. oğlumuz dünyaya geldiğinde ona da bulgar pasaportu çıkardık. 6 ay sürdü 1.000 dolar para harcadık ama değer. sonuçta eğer yaşını doldurmadan onun pasaportunu çıkartabilirseniz bulgar devleti çocuk doğum parası olarak size 280 leva ödüyor ki bu 140 euro eder. ikinci çocukta para 600 leva.

benim gittiğim fransa ve danimarka'da bulgar pasaportuma sadece baktılar herhangi bir kaşe vurmadılar. türk sınırı giriş çıkışlarım var ama hangi ülkeye gittiğim belli değil.
    türk gümrüğüne gelip eu citizens tarafına geçmek sıra avantajı sağlıyor.
    aklıma estiği an avrupa ülkelerine gidebilmek çok güzel bir avantaj, bir diğer avantajı yurt dışı çıkış harcı * da ödemiyor olmanız. parasından ziyade o pulu almak bir iş. eğer havaalanına geç geldiyseniz check in işlemleri yaparken birde onunla uğraşmak zor oluyor.
    5 yıllık ücreti ise çıkış süresi olarak değişiyor 1 günlükte 140* leva, 3 günlükte 80 leva, 1 aylık olanda 30-35 leva
  • eş durumundan bg pasaportu alınabiliyor ancak bu yanılmıyorsam 5 yıllık bir süreç, çocuk varsa çocuk üzerinden 3 yıllık bir uğraşla pasaport alınabiliyor.

biz yavruya 4.5 aylıkken pasaportunu aldık, bunu bulgaristan'dan alınan belgelerle istanbul'daki konsoloslukta yaptık.

ancak türk eşin vatandaşlık alması için bulgaristan'a gitmesi şart ve bulgaristan'da bir ikamet yeri göstermeniz, çocuğunuzun bulgaristan doğum belgesi, bulgaristan'da geçerli olan evlilik belgesi (tabii bunları hazırlamak da uğraştıran, yoran şeyler türkiye'den bir sürü apostili belge vs. gerekiyor), bankada bir miktar para gibi şeyler gerekiyor. tüm bunları takip etmek ve halletmek biraz zor olduğundan genelde bu işi yapan aracı kimselerle yürütülüyor süreç.

ilk kez bulgaristan'a giderken d vize alıyorsunuz ve bulgaristan'da vatandaşlık için yaptığınız ilk başvurunun ardından size 10-15 gün sonrası için gün veriliyor. ufak bir mülakat oluyor, bana türkiye'deki doğum izni ve çocuk yardımı gibi şeyler hakkında sorular sordular, daha çok sohbet ettik diyebilirim. sonra fotoğraf falan çekiliyor. 10 gün sonra gittiğinizde size diyorlar ki, liçna kartını almak için 3 gün mü, 10 gün mü yoksa bir ay mı beklemek istersin (ücretlendirmeler farklı tabii) cevabına göre yeniden gün verip o gün buluşmak üzere postalanıyor ve bahsi geçen günde kartını almak için üçüncü kez yanlarına gidiyorsun.

yukarda bahsettiğim ilk yıl. ben bunu bu mayısta üçüncü kez yapacağım, son kez liçna kart alıp 1 yıl daha bekledikten sonra pasaport ve vatandaşlık almış olacağım. yani 3 yıl dolup 4. yıla girerken bu iş bitmiş oluyor.

edit: o iş öyle olmadı ekşi sözlük, geçen sana bana süresiz oturum, egn (kimlik no) ve bir liçna karta verdiler ama vatandaşlık apayrı bir mevzu dediler... her yıl giriş çıkış yapmam gerektiğini de sıkıca tembihlediler kartı verirken.