şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: muhacir)
 • kisa zamanda (ozellikle 90'li yillarda bas gosteren gocle birlikte turkiyey'e intikal edenleri) "turksun di mi?" sorusunun hedefi olan cemaate uyum saglama becerisi gostermis bir topluluk olup, aile ici ekonomiye topyekun katkida bulunan, eli siki akincilardir.

  komunist bir ulke olan bulgaristan'da kazandiklari calisma azmiyle, oz memleketlerine ayak bastiklari andan itibaren, iclerinde ukte olan, "toprak edinme aski" kendini aciga cikartir ve edindikleri arsa ve araziler uzerine de, "en az 3 katli bina" yapmazlarsa icleri rahat edemez.

  sik sik; "otede bu $oyleydi, biz otede* aslinda cok rahattik, duzen vardi, tertip vardi, ah ulan jivkov" gibilerinden kafa siken bir takim zirvaliklari duyarsaniz, hah, iste bunlar bulgaristan muhacirleridir.

  bulgaristan muhacirlerinden, sive* nedeniyle, cok komik deyisler, soylesiler cikar:

  misal;
  "nabiyesin ma" (naber lan gibi bi$i), agan nirde, gelmedi bea, bikmadi mi islemekten?*, damada mi biraaacak bu gidaa parayi, sole ona, bizim guvea* yaramaz cikti, yormasin kendini ondan oturu...."
 • türkiyenin son yıllarda girdiği ekonomik bunalımlar sonucu sefilleşmesinden ve bulgaristanın ab ye daha yakın olmasından dolayı ufak ufak doğdukları yerlere geri dönen bir gurup insanın ait olduğu büyük kümenin adı.
 • kadınları için erkek gibi kadın tanımı yapılan muhacirlerdir. çalışkan oldukları muhakkak, bundan ötürüdür ki kadınlarını inşaatta çalışırken ya da tarlada çapa yaparken görürseniz şaşırmamak gerek. kominizm doneminde bulgaristanda gördükleri kötü muamele gunlerinden kalma ic burkan anilara sahiplerdir. portakalı, zeytini, muzu ve bilimum meyve sebzeyi türkiye'de görmüş ve tatmışlardır. bulgaristanda çektikleri sıkıntılardan sonra türkiye onlar için adeta bir cennet çayırıdır. fakat bir kismi bulgaristanin avrupa birliğine kabul edilmesinden sonra 'artık zenginledik bea, avrupayi'da gorelim' diyerek çifte vatandaşlık talep etmiş arada cennetten kovulanlar da olmuştur.
 • sosyalist rejimden gelme bir caliskanliklari oldugu bir yanilgidir..insan emeginin minimum duzeyde somuruldugu reel sosyalizmi uzun yillar yasamis olanlar, caliskanlik bir yana turkiyelilere gore oldukca tembel sayilirlar..bulgaristan gocmenlerinin caliskanliklari gecmisten edindikleri bir aliskanliktan degil bir an once yoksulluktan kurtulup ev sahibi olma azminden kaynaklanir..evsizlik nedir bilmediklerinden, ev kirasi odemek onlar icin oldukca yabanci bir duygudur zira..
  kullandiklari turkce her ne kadar bize cok gulunc gorunse de yillarca anadil olarak kullandiklari bulgar dilinin kurallarina gore oldukca mantikli ve dogrudur..***
 • bursa kestelli ve izmir atatürk mahallesini küçük bulgaristan haline getirmişlerdir.
 • ayrıca,toklar kaçtı*,lambayı kaçır*,nabeesin mari*,gaşti*,ansuk*,diiren*,alatla adi*, vs.vs...gibi kendilerine münhasır sözleriyle insanı kırıp geçirirler..
 • cok eskiden gocenler, hep annelerinin kafalarina taktiklari kocaman kurdelelerden sozederler.
 • birçok arkadaşım bulgaristan göçmenidir, genelde zekidirler, sıcakkanlıdırlar, bir kötülüklerini göremezsiniz.
  ya da ben iyilerine denk geldim bilemiyorum.
 • eski neslin komünizden gelen alışkanlık sonucu çok çalışkan olduğu ancak yeni neslin,türkiyenin havasından mıdır bilinmez giderek tembelleştiği,kız alıp verirken ilk önce bulgaristanlı olup olmadığına bakan,yerlilerle evlilik yapıyorlarsa %70 karadenizlilerle yapan,ait olmaktan gurur duyduğum topluluk.