şükela:  tümü | bugün
 • bulgaristan silistre civarında yaşayan ya da sık sık git gel yapan biri varsa bana ulaşabilir mi? biri ulaştığı anda mesajımı sileceğim. romanya vatandaşlığı için doğum kağıdı almam gerekiyor. gitsem bana 2000 e patlayacak. en azından yarısını gidip gelecek arkadaşa veririm ikimizin de işi olur :)
 • ne iyi etmişler de gelmişler zamanında. yoksa sarışınlığa hasretimiz nasıl dinerdi <3
 • 93 harbi sonrası razgrad tarafından göç etmek zorunda kalmış atalarımdır.
 • eğer aralarında birinci dereceden akrabanız varsa ab vatandaşlığı bile alabiliyorsunuz. oy canlarım <3
 • başlığı gündem'de görünce "yine hangi yarrak kafalı suriyelilerle karşılaştırdı" acaba diye düşünmeden edemedim.

  o yarrak kafalılar gelmeden yazalım ; suriyeliler araptır biz ise osmanlı'nın en zor ve en son ele geçirdiği has türk olan karamanoğulları beyliğinin torunlarıyız.

  geçenlerde 89 göçünü anlatan şöyle bir site kuruldu: https://1989forcedmigration.org/tr/

  30 sene önce anavatan topraklarına ayak basmamıza ön ayak olan (bkz: naim süleymanoğlu)'na ve (bkz: turgut özal)'a teşekkürü borç biliriz.

  ben ise bu göçü annemin bana anlattı şu hikayeyle unutmayacağım ;
  "bir gün markete gitti geri dönüyoruz, abin yürüyor sen ise bebek arabasındasın. abin türkçe bişeyler söyledi (tam hatırlamıyor) ve arkamızdaki polis duydu ve hızlıca yanımıza gelerek "o çocuğu sustur,bir daha türkçe kelime kullanmasın yoksa 3'ünüzü de hapise atarım" dedi ve ben abini hızlıca çekiştirerek uzaklaştık."... seni bulacağım oğlum yavşak polis...

  ha bu arada ismimi sorarsanız ; stanislav!
  bu isim ben ölene kadar kimlikte stanislav olarak kalacak, bu yavlaşlığın bir ispatı olarak....

  tabi biz türklerin neden bulgaristan'dan gönderilmek istendiğinin bir özetini de yaparsak ; 1980'lerin başında rusya'nın/komünizm'in güdümünde olan bulgaristan hükümeti, yaptığı araştırmalarda 2040'lı yıllarda türk nüfusunun bulgar nüfusuna yaklaşacağını (bulgarlar 1 çocuk yaparken türkler 2 veya 3 çocuk yaptığı için) ve başlarına bela olacağımızı düşünerek türkleri ülkeden def etme işine girişti. neyse ki yanlış yaptıklarının farkına vardılar çünkü 1990 yıllar hem komunizm'in yıkılması hem de çoğunlukla çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşan kesimin ülkeden ayrılmasıyla büyük bir ekonomik krize maruz kaldı....

  neyse ki şimdi kendilerini daha büyük bir tehlike bekliyor; 30 sene sonra çingene nüfusunun bulgar nüfusuna yaklaşacağı tahmin ediliyor, bakalım buna ne çare arayacaklar..( çingeleri tehlike olarak gördüğüm anlaşılmasın sadece bulgar devleti için nüfuslarının artması sıkıntı yaratacaktır, bu her ülke için geçerlidir.-azınlık nüfusunun asıl nüfusa yetişmesi-)
 • içinde bulundugum grup.. dedesi orda dogup vatandaslık alan varsa yeşillendırebılırmı ?
 • kadın erkek ben hayatımda bu kadar çenesi düşük çok konuşan bir ırk görmedim.
 • soydaş olmamızın dışında pek yakınlık hissetmediğim, hatta suriyeliler’den renk, dil, kültür dışında; o da zaten coğrafi bi şans tabi, bi’ farklarının olmadığını ki suriyeliler de şöyle yirmi otuz yıl sonra bunların seviyesine gelecektir. bu durum uzun bi süredir, göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı şehirde yaptığım gözlemler ve bizzat kendi ifadeleri sonucu edindiğim kanaattir. tabi ki bütün genellemeler gibi bu da yanlış olabilir.
  ağa vatandaşlık almış, bulgar vatandaşlığı da cepte, hatta başka ülke vatandaşlığı olan bile var. göçmen kardeşim yalnız türkiye’de gölgede, sotede yaşar. askerlik yapmamış, bi şekilde devlete kapak atanları bile var bunların. kendi aralarındaki bağ çok güçlüyken, ülkeye bağları pamuk ipliğine bağlı mesela, ülkede bi istikrarsızlık, sallantı, iç karmaşa olsa direkt topuklayıp kaçıp gidecek. ortalık sütliman olunca kıyın kıyın geri gelecek göçmen kardeşim benim. oh ne ala ne ala mualla la llaaa, kasap havası, kebapçe.
 • kendileri çöpü paraya çevirebilme kabiliyetine sahiptir.

  (bkz: tutumluluk)
 • ben de onlardan birinin torunuyum. adam bana adıni verdi ama tanıyamadım. keşke tanisabilseydim. canım dedem.

  edit: de ayrı olmalı @ankarali10'a teşekkürler.