şükela:  tümü | bugün
 • büyüyen, fakat belli kişilere büyüyen ülkeler. *
 • o küçümsediğiniz polonya bizden kat ve kat iyi yaşıyor, hem de çok değil, 70 yıl önce yerle bir olduğu halde. gidip görmeden hakkında atıp tutulmaması gereken ülkelerden biri.

  bulgaristan desen türkiye'de yaşayan binlerce göçmen vatandaşlık almak için sıraya giriyor.

  gürcistan desen her geçen yıl daha da fazla turist çekiyor, kendi yağında istikrarlı şekilde kavruluyor.

  içlerinde en boku türkiye artık. oturup halimize yanalım.
 • türkiye dışındaki diğer ülkelerden üçü ab üyesi, bir tanesi de(gürcistan) ab ülkelerine vizesiz seyahat hakkına sahiptir.

  türk vatandaşları olarak bizler ise hala üç günlük seyahat için dahi konsolosluk kapılarında randevu almak, elimizde onlarca a4 belge ve euro vize ücreti ödeymek zorundayız. sonucunda ilgili ülke yetkilileri lütfederse birkaç günlük, aylık, yıllık vize alarak seyahat edebiliriz.

  siyaseti bir kenara koyalım, 2018 yılında üç günlük seyahat için dahi vizeye ihtiyaç duymak, ab tarafından ab aday ülkesi kabul edilen ülke vatandaşlarına yapılan büyük ayıptır, haksızlıktır. türkiye’yi 50 yıldır gözardı eden ab yetkilileri, “ab artık çok büyüdü, türkiye çok büyük ülke, almamız zor olur” bahanesini 50 yılsır sürdürürken toplamda yıllar boyunca türkiye nüfusundan çok daha fazla ülkeyi ve ab koşullarını sağladıkları şüpheli onlarca ülkeyi ab’ye almıştır.

  gönlüm ister bizim yetkililerimiz ultimatom verip, “vatandaşlarıma şu tarihe kadar vizesiz geçiş verdiniz verdiniz + şu tarihe kadar ab’ye aldınız aldınız, olmazsa göçmen geri kabulu reddediyoruz ve ab ülkelerine vize uygulamaya başlıyoruz” desinler.

  burada da onlarca insan görüyorum “tabi almazlar bizi vs vs.” diye bahane öne sürenler, ab’ye üye yapılan, vize muafiyeti verilen ülkelerin büyük kısmının türkiye’den daha büyük kronik problemleri, ab usullerine uygunsuzlukları yıllardır var ama ne hikmetse bu ülkelere ab’nin kapıları sonuna kadar açık. macaristan’ın yönetim sistemi, polonya’daki en son yargı yasaları, millet sokaklara döküldü, balkanlardaki kronik sorunlar, gürcistan ve ukrayna’nın instabilitesi, yunanistan’ın sistematik bir şekilde ekonomik verileri ve durumuyla ilgili yanıltıcı bilgiler vermesi, hatta bunu ab üyelik başvurusu zamanından beri yapması bir çırpıda direk akla gelenler.

  hem aday olarak kabul edip, hem de turistik seyahat için dahi vize istemek, siyaseti bir kenara koyalım, mantığa uygun değildir. ya çıkıp adaylığınızı kabul etmiyoruz dersin, ya da en azından eşit, yapıcı davranırsın.

  hrıstiyan kökenli veya sovyet geçmişi olan ülkeler olunca sözkonusu, ab’nin kapıları her koşulda sonuna kadar açık. benim en çok zoruma giden, bize vize uygulayan ülke vatandaşlarına bizim vize dahi uygulamıyor olmamız, hatta kimlikle giriş, kapıda vize veya basit bir internet başvurusuyla giriş imkanı vermemiz.
 • gerek coğrafi, gerekse de siyasi tarihleri pek çok noktada kesişen 5 ülke.

  ancak hiçbiri üçüncü dünya ülkesi değildir.

  aralarında türkiye birinci dünya ülkesidir, gürcistan hariç diğerleri ise ikinci dünya ülkesidir.

  1., 2., 3. dünya ülkesi kavramları gelişmişlik göstergesi değildir, politik yönelim bildirir.

  bu durumda, 2. dünya savaş sonrasında doğu blokunda yer alan bulgaristan, romanya ve polonya ikinci dünya ülkesi olurken, nato'ya girmek yoluyla yüzünü abd'ye tamamen dönerek batı'da yer alan türkiye ise birinci dünya ülkesi kabul edilmiştir. garibim gürcistan ise zaten bizzat sscb içinde olduğundan klasman dışıdır.

  şu an ciddi bir paradigma kayması yaşanıyor elbette. türkiye'nin nato'ya ve batı değerlerine bağlılığı haklı olarak sorgulanıyor. ancak aksi ilan edilene kadar durum bu.
 • daha bügün resmi olarak bir diktatörü yönetime getiren türkiye'yi daha yaşanılabilir diğer ülkelerle karşılaştıran başlık.

  eyyy gittiği her ülkede en fazla iki gün konaklamayla ya da bir şekilde erasmusla sadece öğrenci olarak gözlem yapma imkanı olan ve o ülkeyi tanıdığını sanan ekşiciler!

  yukarıda yazmışlar, türkiye harici diğer ülkelerin herhangi birinden; bırakın pasaportu oturma ve çalışma izniniz dahi olsa çok rahat edersiniz. eğer doğru düzgün bir işiniz varsa dünyanın herhangi bir ülkesine sorunsuz olarak gider çalışırsınız. türkiye'den bunu yapmak çok zordur.

  hepsinin para birimi türkiye'ninkinden değerlidir.

  polonya için konuşuyorum:

  türkiyenin yarısı bir nüfusla türkiye'den fazla ihracat yapar. polonya ihracaat
  türkiye ihracaat

  standart bir polonyalı bir aylık maaşının yarısıyla gelir senin memleketinde 10 gün boyunca krallar/kraliçeler gibi tatil yapar.

  en can alıcı tarafı diğer ülkelerin hatunları bizimkileri fena ezer...