şükela:  tümü | bugün
 • e-devlet alt-üst soy bilgisi sorgulama ile zaten bildiğim ancak resmi dökümde görünce kafama takılan eden vatandaşlıktır.

  dedem* eski cuma, babaannem razgrat doğumlu olduğuna göre ben bulgaristan vatandaşlığına başvurabilir miyim?

  bilgisi olan yeşillendirsin lütfen.
 • çakma avrupa birliği vatandaşlığıdır.
 • üntaç güner adında bir avukat var. vatandaşlığın alınabileceği hakkında bir sayfası var. fraud olma olasılığı var mıdır? bilen yeşillendirsin pls.
 • gürcistan vatandaşlığından daha iyidir. çünkü bulgaristan bile ab' ye üye.
 • bugün seçim sonuçlarından sonra seneye başvuru yapmayı planladığım vatandaşlıktır.

  nenem(1936) ve dedem (1928) yaşıyor ikisi de bulgaristan göçmeni acaba vatandaşlık alma şansımız var mıdır? nasıl alabiliriz? ilgililer mesaj kutumu yeşillendirirse sevinirim.
 • bulgaristan doğumlu sağ bir dedem var ancak herkes bulgaristan vatandaşlığına başvurun dese de ortada bir bilgi kirliliği de var. vatandaşlığı alma iniş var mı varsa nasıl bilen olursa yeşillendirsin lütfen.
 • hakkında ortalıkta bilenin de bilmeyenin de atıp tuttuğu, bilgi kirliliğinin çok olduğu olay. yakın zamanda vatandaşlığını geri alan birisi olarak süreçleri size tek tek izah edeyim.

  öncelikle bulgaristan vatandaşlığı soy bağı esasına göre verilmektedir. örneğin, babanız bulgaristan'da doğdu ve türkiye'ye göç etti. aradan yıllar geçti ve babanız vatandaşlığını almaya karar verdi, bu süreçte en çok sorulan soru "babam üzerinden vatandaşlık alabilir miyim ?" evet alabilirsiniz. ama önce babanızın vatandaşlığını alması gerekiyor. son günlerde e-devlet üzerinden alınan alt soy - üst soy listesi ile nenesinin, dedesinin bulgaristan'dan göçtüğünü gören kişiler vatandaşlık hakları olup olmadığını soruyor, burada da şöyle bir durum söz konusu; vatandaşlık haklarınız sadece onların çocuklarının yaşıyor olması şartı ile var. mesela dedeniz bulgaristan'dan göç etti ve vefat etti. önce babanız vatandaşlık almalı ki sonra siz alacaksınız. yani arada soy atlamadan başvuru yapabiliyorsunuz. yukarıda bahsettiğim gibi vatandaşlıklar sıra ile verilmektedir. babanız vefat ettiyse (vefat ettiğinde sadece türk vatandaşı ise, bulgar vatandaşı değil ise) siz vatandaşlık alamazsınız. eğer babanız bulgar vatandaşı olarak vefat ettiyse başvuru hakkınız var.

  diyelim ki bulgaristan vatandaşı (vefat veya sağ farketmez) olan babanız üzerinden vatandaşlık almak istiyorsunuz, yapmanız gerekenler aşağıda sıralanmıştır.

  herhangi bir nüfus dairesinden aşağıdaki evraklar babanız için istenir.

  1- isim denklik belgesi
  2- göç pasaportu
  3- muhacir kağıdı (genelde çok eski göçmenlerin muhacir kağıtları iskan ve tapu müdürlükleri arşivlerinde bulunuyor, nüfus dairesi bu evrağa yok diyebilir)
  4- tabıyyet beyannamesi
  5- formül a belgesi (uluslararası doğum kayıt örneği)
  6- babanızın türk vatandaşlığına alınma tarihi ve kararı
  7- tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (düşünceler kısmı yazılmış olmalı)

  bu evrakların gelmesi 3-5 ay sürüyor. bu evrakların gelmesinden sonra vatandaşlık işlemleri ile ilgili yetkilendirilmiş avukatlar ile irtibata geçebilirsiniz. bulgaristan'da yaşayan ve iş takipçiliği yapan güvenilir kişiler var, onlara vekalet vererek de geri kalan işlemleri yaptırabilirsiniz.

  alınan bu evraklara ek olarak da bulgaristan konsolosluğu sizden ek evraklar talep edecektir. (biometrik foto, türk pasaportu ve fotokopisi, kira kontratı, bulgar bankasından açılmış hesap ve aynı bankadan alınmış referans mektubu, sabıka kaydı, başvuru formu vs.)

  tüm bu evraklar kaymakamlık aracılığı ile apostil yaptırılır ve yeminli tercüman vasıtası ile bulgarca ya tercüme ettirilir. bulgaristan adalet bakanlığından babanızın vatandaşlık sorgulaması yapılır. 3 şekilde cevap geliyor,

  bulgaristan vatandaşıdır,
  bulgaristan vatandaşı değildir,
  bulgaristan vatandaşlığından çıkarılmıştır.

  "bulgaristan vatandaşı değildir" cevabı gelir ise yapacak bir şey yok. ama diğer iki seçenekten birisi olursa vatandaşlık hakkınız var. babanız bulgaristan'dan doğum kağıdını(akt za rajdane) aldığı taktirde gerisi kolay. önce oturum vizesi olan d vizeye başvurup evraklarını teslim edecek, fotoğraf çekimi ve parmak izi verme olayı sonrasında randevu verilecek, ve bulgar kimlik kartı (liçna karta) teslim alacak. tüm bu süreç nereden baksanız 6-8 ay ve kişi başı en az 1500-1800 euro maliyet.
 • üstteki entry resmen hayallerimi yıktı. amcam babaannemin vatandaşlığı için başvudu. sonuç bekliyoruz. ama benim babam vefat etti. şimdi amcam ve çocukları vatandaş olabilecek ama ben olamayağım yukarıdaki entrye göre. bittim resmen.

  alamayacağım vatandaşlıkmış. abv