şükela:  tümü | bugün
 • e-devlet alt-üst soy bilgisi sorgulama ile zaten bildiğim ancak resmi dökümde görünce kafama takılan eden vatandaşlıktır.

  dedem* eski cuma, babaannem razgrat doğumlu olduğuna göre ben bulgaristan vatandaşlığına başvurabilir miyim?

  bilgisi olan yeşillendirsin lütfen.

  edit: (bkz: #80199904)
 • çakma avrupa birliği vatandaşlığıdır.
 • üntaç güner adında bir avukat var. vatandaşlığın alınabileceği hakkında bir sayfası var. fraud olma olasılığı var mıdır? bilen yeşillendirsin pls.
 • bulgaristan doğumlu sağ bir dedem var ancak herkes bulgaristan vatandaşlığına başvurun dese de ortada bir bilgi kirliliği de var. vatandaşlığı alma iniş var mı varsa nasıl bilen olursa yeşillendirsin lütfen.
 • üstteki entry resmen hayallerimi yıktı. amcam babaannemin vatandaşlığı için başvudu. sonuç bekliyoruz. ama benim babam vefat etti. şimdi amcam ve çocukları vatandaş olabilecek ama ben olamayağım yukarıdaki entrye göre. bittim resmen.

  alamayacağım vatandaşlıkmış. abv
 • es durumundan nasıl alındığını merak ettiğim vatandaşlık. bulgar vatandaşı biriyle evlenir evlenmez veriliyor mu yoksa bir sure bekletiyorlar mı merak konusu.
 • bu vatandaşlık sayesinde vize işlerini çok kolay halleden bir arkadaşım var kendine sinir oluyorum.

  (bkz: ne gezdin be ken)
 • eş durumundan aile birleşimi ile vatandaşlık almak biraz çetrefilli. öyle ki; öncelikle gerekli evrakları hazırlayıp konsolosluğa d tipi vize başvurusunda bulunmak gerekiyor. bu başvurunun sonuç süresi 2 ayı buluyor. 2 ay sonunda vize olumlu sonuçlansa bile en iyi ihtimalle 1 yıllık d tipi vize veriliyor. bu vize, uzun süreli kalış izni sağlıyor. ancak ilk verilen vize ile bulgaristan'a giriş yapıldıktan sonra, oradaki yabancılar şubesine giderek oturum izni başvurusunda bulunulması gerekiyor. ardından, -eğer başvuru olumlu sonuçlanırsa- bir ay sonra oturum/kimlik kartı denilen liçna kart türk eşe teslim ediliyor.
  ilk girişte oturum iznine başvurulması önemli, çünkü başvuru yapılmazsa d vize yanıyor. tüm işlemleri sil baştan tekrar yapmak gerekiyor.

  bu şekilde toplamda 5 yıl süreyle oturum izni bittikçe yenileniyor. 5 yılın sonunda kalıcı oturum iznine başvuru yolu açılıyor.

  evrak listesi aşağıdaki gibi; ama tekrar konsoloslukta teyit etmek gerekebilir.

  bulgaristan evlilik cüzdanı
  t.c. vatandaşı eş adına apostilli sabıka kaydı
  t.c. vatandaşı eş pasaportu (geçerlilik süresi en az 2 yıllık olacak)
  t.c. vatandaşı eş kimlik kartı fotokopisi
  bulgaristan vatandaşı olan eşin liçna kart fotokopisi
  bg'de ilave toplanan dokümanlar
  deklaratsiya1: t.c. vatandaşının oturacağı adresi beyan eden taahhütname (kira sözleşmesi)
  deklaratsiya2: evliliğin sahte olmadığını ve birlikte yaşadıklarını beyan eden her iki eş tarafından yapılacak taahhütname
  deklaratsiya3: t.c. vatandaşı kişiyi evinde kabul eden kişi (ev sahibi)'nin beyanı
  deklaratsiya4: t.c. vatandaşı eşin, bg veya avrupa birliği ülkeri dışında sürekli olarak 12 aydan fazla kalmayacağının farkında olduğunun beyanı
  t.c. vatandaşı eş adına herhangi bir bulgar bankasından hesap açtırılmalı-(hesapta minimum 6120 leva ya da 3200€ bulunmalıdır.)
  sabıka kaydının bulgarcaya tercümesi
  eksiksiz doldurulmuş bulgaristan vize başvuru formu
  arkası beyaz fon 1 adet biometrik fotoğraf
  t.c. pasaportu (geçerlilik süresi en az 2 yıllık)
  6 aylık seyahat sigortası (40euro)

  **evrakların asıllarıyla birlikte birer kopyalarını da götürmek gerekiyor.

  bulgaristan'dan alınacak evraklar için orada bazı acenteler var. sizin yerinize oradaki evrakları topluyor, bankada hesap açıp içerisine gerektiği kadar para yatırıp işlemleri tamamlıyor. acente hizmet bedelleri de 100€ ile 500€ arası değişiyor.

  tüm bu evrakların acente ücreti, sağlık sigortası vs. maliyeti yaklaşık 1000-1500 lira civarı.
 • bulgaristan vatandaşlığı konusunda sormak istediğiniz konuları detaylı olarak size izah edebilirim. en azından sürecin nasıl işlediği konusunda bilgilendiririm. herhangi bir vatandaşlık iadesi veya takipçilik yapmıyorum baştan söyleyeyim. ama tanıdığım güvenebileceğiniz birkaç kişiye yönlendirebilirim.

  yağmur gibi gelen sorular üzerine edit: çok basit anlatmak gerekirse, bulgaristan vatandaşı olmak için anne ve babanızın bulgaristan vatandaşı olması, veya bulgaristan vatandaşı olarak vefat etmiş olması gerekmektedir. dede ve babaanne üzerinden vatandaşlık olmaz. genellikle 1951 öncesi göç edenler kendi istekleri ile türkiye'ye "serbest göçmen" statüsü ile geldiklerinden bulgaristan hükümeti tarafından göç etmelerine müteakip 5 yıl içinde tüm kayıtları silinmiştir. sadece bu kişilerin çocukları ve 18 yaşını geçmemiş çocukları oturum izni alabilir. 1951 yılı ve 1989 yılı göçleri ikili antlaşmalar çerçevesinde yapıldığından kayıtlar sağlıklı tutulmuş ve bu göçmenlerin bulgaristan'da arşivlerde bilgileri bulunabilmektedir. göçmenlik durumları yukarıda sayılan statüde olanlar en yakın ilçe nüfus müdürlüğünden göç eden anne ve babaları için "isim denklik belgesi" talebinde bulunabilirler. bu belgenin gelmesinden sonra eğer göç kağıtları arşivlerden bulunabilirse başvuru yapma hakkınız doğacaktır. tabii vatandaşlığın verilip verilmeyeceği tamamiyle bulgar makamlarının insiyatifindedir. bu sınıflara uymayanların vatandaşlık veya oturum alabilmesi mümkün değildir. yapacağını, tanıdığı olduğunu iddia eden kimseye itibar edilmemeli, para kaptırmamalıdır. bu işi takip ettiğini iddia edenlerin %90'a yakını dolandırıcı olup çok dikkatli olunmalıdır.
 • bulgaristan doğumlu bir sülalenin dramı...
  1950 yılında türkiye'ye mübadeleyle gelen anneannem ve kardeşlerinin çifte vatandaşlık başvurusu çok kısa sürede kabul edilirken, 1935 yılında kendi rızasıyla gelen dedem uygun bulunmadı.
  1950 yılından sonra mübadeleyle gelen akrabalarımızdan oturma izniyle birlikte 6 ayda bir giriş-çıkış yaparak 5 yıllık süreci tamamlamaları istendi. içlerinde çok yaşlı olanlar süreci tamamlayamadan kabristan vatandaşlığına geçti.
  herhangi bir tarihte türkiye'ye kaçak gelen akrabalara "hiç boşuna başvurmayın, bulgarlar kayıtlarınızı bile sildi." diye trip atıldı. inatla şansını denemek isteyen akrabaların bir kısmı umut tacirleri tarafından oyalandı ve parasını kaptırdığıyla kaldı.
  annem, anneannem üzerinden hak sahibi olup vatandaşlığa kabul edilirken, türkiye'de doğup vefat eden dayım kapsam dışı bırakıldı ve dayımın çocukları havayı aldı.

  not: benzer dramları ya da soruları olan yeşillendirebilir.