şükela:  tümü | bugün
 • ha bir de şu var, eğer bulgaristana bir sportif bir yarışmaya, eğitimle ilgili bir şeye gidiyorsanız güzelinden bir davet mektubu ayarlayın kendinize, konsolosluk görevlileri bedavaya bile veriyor o vizeyi.
 • bu vizeyi almak için 26 liranıza kıyıp randevu alarak gidin. kapının önünde insanlar karmaşa halinde sırada beklerken rahatça girer, belgeleriniz de tamamsa 5 dakika sonra çıkar gidersiniz.
 • yurtdışına yapılacak her seyahat öncesi eğer o ülkeye daha önce gitmediyse "vize başvuru belgeleri nelerdir ki, doğru bilgileri açık bir şekilde nereden bulabilirim ki?" sıkıntısı çeken ve kendini araştırmaya veren bu bünye, bulgaristan gezisi öncesi şu siteyi bulmaktan ve paylaşmaktan büyük bir mutluluk duyar: http://bulgaristan.vizesi.com.tr/
 • randevu vs alıp tüm dokümanlar ile gidip içinde avusturya vizesi, 10 senelik amerika vizesi olan pasaportuma verilmeyen vizedir. sebep tabi açıklanmamıştır.
 • ticari vizeler için bulgaristan'daki ticaret odası'ndan alınan orjinal yeşil davetiye, turistik vizeler içinse orjinal sarı davetiye istenmektedir. vize müracaatlarında sadece arka fonu beyaz biometrik fotoğraf kabul ediliyor.
 • kimse bulgaristan'a gitmesin diye icat edilen bir vize sanırım. hiçbir ülkenin beni bu kadar zorladığını hatırlamıyorum. "rock festivaline gideceğim, çadırda kalacağım" dememe rağmen, ziyaret edeceğim her şehir için ayrı otel rezervasyonu istemişlerdi insafsızlar.
  bir çuval vize parası verip, yalnızca 10 günlük vize alabilmemin acısı üzerine, bulgaristan çok yakın olmasına rağmen "nahhhh giderim bi daha" diyorum.

  ayrıyeten, vizenizin daha hızlı çıkması için fazladan para istiyorlar ya? hah, işte normal vizeyle aynı zamanda çıkıyor o. boş boşuna yedirmeyin paranızı.
 • yeşil pasaportlular için vize muafiyet anlaşması imzalanmış olup henüz yürürlüğe girmemiş. zaten avrupa' da bir tek moldova, bulgaristan ve ingiltere var yeşille giremediğiniz. hadi ingiltereyi anladım tamamen farklı bir vize sistemi var da size noluyo aq.
 • edirne'deki konsolosluğun çok zor vermesinden dolayı bir çok insan yunan konsolosluğundan schengen alıp vizelerini transit şeklinde kullanıp bulgaristan'a gitmekte ve svilengrad'tan yunanistan'a girip pazarkuleden çıkmaktalar
 • haber doğruysa artık shengen vizesi geçerli olacakmış:
  "bulgaristan dışişleri bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bulgaristan'ın schengen bölgesi'ne katılımına dek, schengen vizesi sahipleri için tek taraflı olarak vizesiz geçiş sistemi uygulanacağı belirtildi. buna göre schengen bölgesi'nde seyahat ve oturma izni bulunanlar, bulgaristan vizesi için başvurmaksızın ülkede altı aylık dönem içinde üç aya kadar süreyle bulunabilecek.
  bakanlıktan yapılan açıklamada, söz konusu kişilerin ağırlıklı olarak önemli ekonomik potansiyel taşıyan iş adamları ve bulgaristan'ı görmek isteyen turistler olduğu belirtildi. öte yandan yeşil pasaportu bulunan türk vatandaşları da bulgaristan'a vize almadan girebilecek.
  bakanlıktan yapılan açıklamada 'hemen hemen tüm ab ülkelerinin, özel pasaportu bulunan türk vatandaşları için vize şartını kaldırıldığı' kaydedilerek, alınan kararın bir iyi niyet göstergesi olduğu ve türkiye ile iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde alındığı belirtildi."*

  uludağ ve kartalkaya'daki otelcileri üzecek haber.