şükela:  tümü | bugün
 • aziz nesin'in bir kitabı.
 • 14 ile 19. yy arasında osmanlıya bağlı yaşayan, 1878 yılında bağımsızlığına kavuşan bir ulusun içerisinde kalmış ve eziyet başlayıncaya kadar kendi kimliği ile yaşamayı kabullenmiş fakat bu 1980li yıllarda ucu toplama kamplarına kadar varan eziyetler karşısında türkiye'ye sığınmış bir azınlık olan türklerin, türkiyedeki kürtler ile kıyaslanmasıdır. bahsi geçen türklerin, kürtler ile kıyaslanabilmesi için türklerin de bir kaç yüzyıl bir kürt devletine bağlı yaşayıp sonradan bağımsızlığını kazanmış olması ve sonra da ayrıldığı kürt devletinin kendi içindeki kalıntılarını temizlemek için harekete girişmiş olması gerekmektedir.

  bir ulus olmak ve bir ülke kurmak için gerekenleri yerine getirememiş olan kürtlerin yardım talep ettikleri ülkelerin geçmişini incelemeleri, abd'de kızılderililer, ingiltere'de irlandalılar, ispanya'da basklılar, fransa'da kuzey afrikalıların muhatap oldukları muameleleri inceleyerek, kendilerinin bunların ne kadarına maruz kaldıklarını iyi değerlendirmeleri gerekmektedir.

  böyle bir incelemeden sonra, kendi topraklarındaki halklara reva gördüğü muamelelere rağmen kendilerine özgürlük vaat eden ülkelerin gerçek niyetleri hakkında daha doğru karar verebilecekleri düşünülebilir.
 • (bkz: belene)
  (bkz: diyarbakır cezaevi)
  bu bkz. lardan da anlaşılır ki zalimler türk kürt dinlemez her daim mazlumun üzerine biner.
 • aşağıdaki bakınızı veriyor, özgürlük hakkını önce kazanmak gerektiğini öne süren ve bunun için bir topluluğun neler yapması gerektiği ile ilgili kendi kendine sosyolojik bahaneler uyduranlara selam ve sevgilerimi iletiyorum:

  (bkz: kamber ateş nasılsın)
 • aziz nesin'in belgelerden oluşan kitabıdır. adı gbi iki bölümden oluşur. birinci bölüm bulgaristan'da türklere karşı uygulanan politikaların kınanması için türkiye yazarlar sendikası başkanı kimliğiiyle bulgaristan yazarlar sendikasıyla yaptığı yazışmalardan oluşmaktadır.
  ikinci bölüm ise aziz nesin'in şu anda ismini hatırlayamadığım bir dergiye verdiği ve kürt sorunu hakkında da görüşlerini ileten bir röportaj çevresinde şekillenir. röportaj üzerinden aziz nesin'e dava açılır. ikinci bölüm de bu davanın iddianamesi ve aziz nesin'in savunmalarından -daha doğrusu savcıyı itin götüne sokup sokup çıkarmasından- oluşmaktadır.
 • halen yaşayan bir gerçeklikmiş bu da:

  "mitingde türkçe konuştuğu için ceza kapıda"
 • isminin hakkını veremediğini düşündüğüm kitap.
  ismine bakınca bulgaristan türkleri ile türkiye'deki kürtleri karşılaştırdığını veya iki halkın yaşadıklarını anlatıyor sanacaksınız. küçük bir bölümü evet.

  bulgaristan'da türklere yapılan zulme tepki olarak aziz nesin'in bulgaristan'daki yazarlar birliği ile yaptığı mektuplaşmalar var ilk başlarda. (2-3 mektup.)

  sonrasında, 1980 darbesi sonrasında doğu'da kürtlere yapılanlar sonucu aziz nesin'in yazdığı bir dergi yazısıyla ilgili kendisine dava açılması ve bu davaya ait kendisinin ve avukatının savunmalarının yazılı olduğu kısım var. bu savunmalar esnasında kürtlere yapılanların yanlış olduğunu, hem kürtlerin hem devletin bu şekilde davranmasının çözüm getirmeyeceğini, devletin farklı çözümler sunması gerektiğini anlatıyor.

  kaba taslak kitabın yarısı, yukarıda yazdığım iki mevzuyu içermekte.

  geri kalan yarısı ise tamamen aziz nesin'in oğlu (bkz: ali nesin)'in isviçve ve fransa'da lise ve üniversite yılları sırasında babasına yazmış olduğu mektupları içermekte. derslerinin nasıl gittiğini, gelecekte neler planladığını, oradaki hayatın (özellikle ekonomik) zorluklarını vs.. anlatıyor hep mektuplarda. bu mektupların bu kitaba neden girdiğini henüz anlamadım.

  düşünüyorum, bulamadım.
  bulan varsa yeşillendirebilir.
hesabın var mı? giriş yap