şükela:  tümü | bugün
 • osmanli'nin bir first in first out imparatorlugu oldugunu gosterir. mesela roma imparatorlugu vardi. last in first out. isid var mesela su an stack overflow. bunlar hep tarih bilim sanat.
 • sağlam bir öngörünün sonucu olarak sivas'tan önce ayrılmasıyla sonuçlanmıştır.
 • gayet normal bir durum. çünkü akademik alan dışında pek bilinmese de osmanlı, bir asya ya da anadolu devleti değil; bir avrupa devletidir. örneğin trabzon 1461 yılında alındığında, osmanlı balkanların çoğunda egemendi. 1548 yılında van safevi devleti'nden alındığında osmanlı, avrupa'da macaristan'ı almış avusturya'nın içine doğru ilerliyordu.
 • çünkü bulgaristan fethedilmesi daha kolay olan gavur topraklarında idi o vakit. sivas ise toprakları çok geniş ve güçlü bir devler olan eretna devletinin sınırları içerisindeydi. o zaman 'başını beyliklerle derde sokmama politikası'nı izleyen süper akıllı osmanlı yönetimi bunlara bulaşmamıştı.. ama sırası gelecekti ve olan olmuştu. çok fazla bilgi yok fakat zannımca 1412'lerde moğollar tarafından talan edilmişlerdir. (bkz: eretna devleti)
 • sadece sivas'tan erken katılmakla kalmamış,
  sivas osmanlı'dan ayrıldığında, yine osmanlı'ya bağlı kalmış,
  kendi gibi bağlı kalan diğer balkan toprakları ile birlikte osmanlı'yı erken bir dağılmadan kurtarmıştır bulgaristan.
  zira 1402'de timur bayezid'i yenip esir alınca,
  osmanlı'dan kurtulmak için timur ile işbirliği yapan tüm eski anadolu beylikleri yine kendi topraklarını alıp gitmiş,
  ama balkanlar ve tabi bulgaristan da fetret devrinde osmanlı'ya bağlı kalarak, özellikle sahip olduğu maden zenginlikleri ile devletin ayakta kalmasını sağlamıştır.
 • kütahya'nın osmanlı'ya çeyiz yoluyla katılmasından daha ilginç değildir. germiyanoğlu beyinin kızının osmanlı şehzadesi yıldırım bayezid'le evlendirilmesi sonucu düğün hediyesi olarak verilmiş.
 • fetret döneminde balkan devletlerinin osmanlıdan ayrılmama sebebi avrupa da yaşanan (bkz: yüzyıl savaşları) ,ayrılıp kendisini karmaşa içerisine sokmak istemediği için güvenli osmanlıya tâbi kalmışlardır yoksa gözümüzun yaşına bakmazlardı efendim .

hesabın var mı? giriş yap