şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: bulgar/9)
 • (bkz: bvlgari)
 • (bkz: bulgur)
 • kendilerinin orta asyadan geldiklerine inanan ama ısrarla bizimle orda karşılaşmadıklarını söyleyen millet.
 • bulgarlar'ın kökenine dair çoğu tarihçi, onların avrupa hun imparatorluğu'nun yıkılmasından sonra rusya bozkırları'na geri çekilen hunlar ve onların yönetimindeki bağlı halklardan oluştuklarını ileri sürmektedir.bu da onları büyük bir olasılıkla türk yapmaktadır.ama "avrupa hunları"nın yönetimi altında çok sayıda cermen, slav, irani, ugor, vs kavim ve kabile yaşadığı için karışmış da olabilecekleri iddia edilebilir. bu bulgarlar'ın bir kısmı sonradan tuna boylarına göçedip slavlaşmış, bir kısmı ise volga nehri'nin kuzeyine geçip volga ya da kama bulgarlar'ı adını almışlardır.kama bulgar hanlığı uzun süre yaşamış ve en sonunda moğollar tarafından yıkılmışlardır. kama bulgarları'nın torunları bugün çuvaşlar olarak hala yaşamaktadırlar ve türkçe'nin çok farklı bir lehçesini konuşmaktadırlar.
 • constantinople'u kuşatan ve 7. yy de büyük bulgar devleti'ni kuran türk topluluğu. sonradan itil -volga- ve tuna bulgar devleti olarak ikiye ayrılır. tuna bulgarlığı hristiyanlığı volgalar ise islamiyeti kabul eder. gerisi asimilasyon vs.
 • haklarındaki pan irani olduklarına dair tezler sadece birkaç dilbilimci tarafından ileri sürülen desteksiz ihtimallerden ibarettir:

  "a few linguists suggest that..." --> "birkaç dilbilimcinin iddiasına göre..."

  ayrıca bu tez sadece birkaç kabileden doğu avrupa'ya göç edilmiş ve burada sayıca fazla olan slavlarla etkileşim haline geçilmiş olabileceğini; bir asimilasyonun ihtimal dahilinde olabileceğini önerir:

  "...tribes might have migrated from the eurasian steppe lands to eastern europe, and assimilated with the numerically superior slavs..." --> "...kabileler avrasya steplerinden doğu avrupa'ya göç edip, sayıca üstün slavlar arasında asimile olmuş olabilirler..."

  ve maalesef son olarak da belirtmeliyiz ki böyle bir iddiayı destekleyecek dolaylı dilbilimsel kanıtlar dışında kanıt yoktur:

  "however, direct linguistic, historical or archaeological proof for such a theory is lacking." --> "ancak böyle bir teoriyi destekleyen direkt dilbilimsel, tarihi ya da arkeolojik kanıt bulunmamaktadır."

  bir de kendileri türk kökenli olduğunu falan düşünmediğimiz bir halktır.

  dürüst edit: baştan savma, dikkatsiz bir inceleme olan işbu entry tek amacı gerçeğin bilinmesi olan kapsamlı bir editle yeniden hizmete açılacaktır. an itibariyle under construction.
 • nina dobrev gibi bir şaheseri çıkarmış millettir. ayrıca genel olarak da kadınları güzel olur.
 • bizden daha ezik ve daha fason milliyetci bir irk varsa da bunlardir. her sikte turkleri suclarlar. "biz aslinda muasir medeniyet olup ucacaktik ama iste osmanli bizi esir tuttu bohuhuhu" ve hala "höh olmasa biz simdi fezadaydik bohuhuhuhu" gibi sik sik konusurlar. "sanli" bulgar tarihinde gaydayi icat ettiklerini iddia edip boburlenirler askjgfdhgfdfl. avrupa'da es kaza bunlardan biriyle karsilastiginizda veya turk oldugunuzu ogrendiklerinde ise "ehehe komsi komsi" diye ilk yavsayanlar da bunlardir. pis genellerim, hic hazzetmem.
 • gunumuz bulgarlari; traklar, slavlar, daçlar, bulgarlar( ki bunlara pre-bulgarlar denir) karisimi olan halktir. tipki bizim orta asyadan geldigimizi sanip %90imizin anadolu ve balkanlarin yerli halklari olmamiz gibi. turk olan bulgarlar ki yukarida yazdigim gibi devleti kuran orta asyali cekik gozlu bir turk kavmidir nufuslari okadar azdir ki zamanla slav kulturu arasinda yokolup gitmislerdir. pre-bulgarlar gunumuz bulgarlarina sadece ismini vermistir o kadar.