şükela:  tümü | bugün soru sor
 • anorexia'nin genelde devam asamasidir. kusmak,laksatif kullanip bagirsaklardan emilim azaltmak gibi yontemleri vardir.
  bulimikler surekli rejim halindedirler. bu hali bozan yeme krizleri gozukur. amac bir sekilde alinan besini vucuttan atmaktir.
 • (bkz: bulimik)
 • aslında anorexiadan farklı bir rahatsızlık. blumik ler genelde toplumda basaralı kadınlar arasında gorulur. anorexiada oldugu gibi surekli bir diet hali mewcut olsada binge and purge adı werilen yeme duzeni yuzunden anaroksikler gibi bir deri bir kemik seklinde gezmeler. fark edilmeleri ve tedaviye iknaları daha zordur.
  duzenli rejim yapsalarda, bellirli aralıklara cok yogun (10.000kcal uzerinde ) bir menuyu kontrolsuz bir sekilde yerler. yemeye basladıklarında durma yetilerini kaybeder, suursuzca adeta patlayana kadar tuketikden sonra kusma safası gelir. yediklerini sindirmeden cıkarırlarsa kilo almayacaklarını sansalar da yanılırlar. anaroksikler kendileri ile gurur duyarken blumiklerde youn bir utanc, kendine guvensizlik vardır. binge and purge seansları tamamen gizli yapılır.
  dis dokulmeleri (kusmadan dolayı) en belirgin gostergesidir.
 • feci mide kanamalarına sebep olması muhtemel hastalık, merhum prenses diana da bi zamanlar bu rahatsızlığa sahipmiş dedikodulara göre.
 • anksiyete bozuklugudur
 • bu hastalık bilindiği gibi sadece zayıf kalma isteğinden dolayı oluşmaz. bazı bünyeler duygusal olarak artık taşıyamadıkları yükleri kusarak çıkartırlar.
 • kullanılan metod için (bkz: manual kusma)
 • sureklı kusma halınde oldukları ıcın dıs ve dıs etlerınde çekilme ve aşınma gorulur bu kişilerin.
 • kizkardesi anorexia ile birlikte anilan, cok genel anlamda norotik bir hastalik. istatistiklere gore 90 % oraninda 20alti ve 20li yaslarda, kizlarda gorulen bir durum olup, bilinen haller en cok su sekilde tezahur etmektedir: normal tarzda yemek yiyememe, onun yerine bekleyip bekleyip bir oturusta cok yeme, sonra da bundan rahatsiz olup yiyecegi vucuttan bir sekilde hizlica atmak isteme.
  en cok bilinen ornegi de yiyip hemen akabininde kusma olarak bilinir, halbuki asiri egzersiz, mantiksiz derecelerde aclik sinyallerini dikkate almadan ac kalma ve oruc, veya laxatif / enema vs kullanimi ile de gerceklesebilir bu vucuttan yiyecegi attirma operasyonu.
  diyeti fazla kacirinca, veya zaten cok zayif ama aklini bununla bozmus cop gibi insanlarda gorulebilmesi ilginctir, ama bunu cok saglam istatistiki bir bilgi olarak degil, yalnizca oylesine bir gozlem olarak eklemek gerekir. (bir baska deyisle: filmlerde hep oyle oluyo da)
  daha ayrintili bilgi icin:
  http://www.theglassceiling.com/…ealth2/he_21bul.htm
  biraz konu saptirmak bakimindan da:
  (bkz: bulimik kadinlara hayirli seks tuyolari)