şükela:  tümü | bugün
 • vucut gelistirme sporunda sıklıkla adı geçer, ancak aslında sonunda diet içeren her spor için elzemdir.
  genelde bulking kilo alma fazı olarak bilinir, ama aslında kilo alma fazı degil, metabolik kapasiteyi arttırma fazıdır.

  bilindigi gibi, diet yaparken kısılması gereken şey protein ya da yag degil, karbonhidratlardır. dogal olarak, kilo vermek isteyen iki kişi arasında, daha yüksek karbonhidrat alımı sırasında kilosunu dengeleyen adam daha avantajlıdır. şöyle örnekleyebiliriz;

  günde 100 gr. karbonhidrat alırken kilosunu koruyan insan ile, günde 300 gr. k.hidrat alırken kilosunu koruyan bir insan düşünelim.

  bu adamlar diete girdikleri zaman, 300 gr. k.hidrat alan kişinin kilo verme şansı daha yüksek. neden diye sorarsanız, k.hidrat kısarak kilo verildigi için, daha "uzun sure" kısabilme şansına sahip 300 gr. lik arkadas. zira k.hidrat kısıldıktan sonra verilen kilo bir yerde dengelenecek, vücut kendini yine adapte edecek bu duruma, işte bu durumda biraz daha kısmak gerekecek. dolayısıyla 100 gr alan arkadaş belki 50 lerde 30 larda sürünürken, digeri hala 100 alıp takılabiliyor olacak. böyle bir avantaj mevcut.

  bulking donemi ise, metabolik kapasiteyi arttırmaya yonelik bir calismadir. diet sonrasında vucut epey düşük k.hidrat modunda kaldıgı icin, (cünkü hatırlarsak yag yakmak icin kısmıştık) bu vücudu geri toparlayıp, "bir dahaki diet dönemine" hazırlamak gerekiyor. işte bu durumda, k.hidrat alımını haftada 5-10 gram arttırarak vücudu yine yüksek metabolik kapasiteye çıkartmak gerekiyor.

  ha bunu düzenli olarak 5-10 gram degil, direkt lapa lupa yiyerek çıktıkları için epey yaglandıkları olabiliyor insanların, amabunu düzenli yaparsanız, lean liginizi koruyarak metabolik kapasitenizi arttırabilirsiniz.

  yani bulking aslında kas oluşturma fazı degil, metabolizmayı diete hazırlama fazıdır.

  edit: kas olusturma fazi degil gibi bi laf etmisim. elbette ki kas olusturma fazidir, zira kas yapabilmek icin eger yeni baslayan biri degilseniz, yaktiginizdan cok kalori almaniz gerekmektedir.
 • clean versiyonunu yapmaya çalışıp dirty'sini gerçekleştirdiğim, vücut geliştirmecilerin bir tür beslenme stilidir. bulking yaparken makrolara dikkat etmek çok önemli, özellikle karbonhidratı hangi kaynaklardan alacağınız. benim gibi kalori açığını şeker ve unla kapatmak isteyenler dikkat etsin eser miktarda kasın yanında hatırı sayılır miktarda yağ bağlarsınız.
 • mevzuya dair efsane bir olay için: (bkz: #63470055)