şükela:  tümü | bugün
  • yapılacaklar listesini madde madde oluşturarak ajanda tutma yöntemi. işin motive edici kısmı defteri edindikten sonra onu ajanda haline getirmek tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış olması . bunun için renkli kalemler, highlighterlar, çeşitli post-it'ler vs kullanıyorsunuz. üretkenliği arttırdığı söyleniyor. şöyle de bir site var : bullet journal
  • internet üzerinden bir eğitim sırasında öğrendiğim, oldukça kullanışlı bir not tutma yöntemi. bu teknikle yapmak istediğiniz işlerinizi günlük, aylık ve yıllık ölçekte kolayca düzenleyebilirsiniz. yoğun dönemlerinizde, size her şeyin kontrol altında olduğu hissini vererek stresi azaltır. ayrıca kendi sitesinde yer alan blog bölümündeki örneklere göz atarak kendi tarzınızı da oluşturabilirsiniz.
  • her yılın başında ajanda tutmak konusunda büyük bir istekle dolmasına rağmen her yıl bir şekilde ya hiç başlamayan ya da yarıda bırakan biri olarak yeni hevesim. hatta başlamak için yeni yılı beklemeye niyetim yok, haziran ayını sağ sağlim atlatabilirsem** anında başlamak istiyorum. içerik olarak ne kadar doldurabileceğim konusunda bir iddiam olmasa da çoğu zaman karmakarışık bir toz bulutundan hallice olan zihnimi bazı açılardan toparlayabileceğimi düşünüyorum bu yolla*. bünyemdeki etkileri zamanla güncellenecektir.

edit: orijinal youtube kanalından da genel bir fikir edinilebilir
  • türkçe isim bulmak yerine olduğu gibi alıp kullanmak hastası tembel milletimin sardırdığı bir başka yabancı âdeti. belki de kırtasiye tüketimini teşvik etmek için icat edilmiş bir oyuncak, bilmiyorum. beni ilgilendiren, yutub'da bundan yapılan türkçe videoların hemen hepsinde, bu zımbırtıdan ingilizce ismiyle bahsedilmesi. "bulıt cörnılımı şöyle yapıcam böyle edicem, bulıt cörnılımın setapını yapıcam.." vs. deli oluyorum. insanlık ve milliyet haysiyetini kim öldürdü çıksın karşıma.
  • add (bkz: attention deficit disorder)'den muzdarip bir adamın kendi hayatını kolaylaştırmak adına uydurduğu, kendi ifadesiyle "dijital çağ için analog sistem".

basitçe anlatmak gerekirse bir defter edinip aklınızdaki herşeyi madde madde yazıyorsunuz. bunu da bir düzene oturtuyorsunuz. birkaç çeşit madde türü var, yapılacaklar, etkinlikler ve notlar gibi. bunları kendinize göre işliyorsunuz. ryder, olayın esas oğlanı, bu konuda bize rehberlik ediyor tabi*.

asıl anlamadığım şey ise bu kadar minimal ve tamamen fayda odaklı bir yöntem nasıl oluyor da hanımkızlarımız tarafından bu kadar süslü püslü, amacından sapmış bir hale getiriliyor? (bkz: dostum bullet journal demişsiniz ama bu resmen kusturmalı boşnak journal'ı) inanmayan youtube'a bullet journal yazıp aratsın bi hele. bundan 200 sene sonra torunlarımız bullet journal'larımızı görüp incelediğinde utanmayacak mıyız? yüzümüz kızarmayacak mı? ellerim kırılaydı da rengarenk boyamayaydım şu curnal'imi demeyecek miyiz a dostlar? art nouveau zalımlıktır demeyecek miyiz?

neyse ya, bana ne oluyorsa? özür dilerim efendim.
    nerede kalmıştık? heh, yılın bu zamanları beni hep bir yeni ajanda bulma telaşı alır durur. devamlı kullandığım ajanda suyunu çekmiş, piyasada yok gibi bu sene yine, geç kaldım. zaten çok pahalılaştı. geçen yıl da bir değişikliğe gitmek istiyordum ama sonra vazgeçtim. acaba bu sene bullet journal'a mı geçsem diyorum. ajandadan bullet journal'a geçmeyi deneyip memnun kalan var mıdır? tavsiyeler?

not: haftalık planlayıcı diye geçen ajanda tipinden kullandım bugüne kadar hep. solda bir hafta, sağda defter sayfası.
  • tam bir boş adam işi.
    allah kurtarsın.
  • kişisel ajanda sistemi, planner diye tanımı yapıp bodoslama konuya giriyorum. bu iş için kullanılan ve noktalı defter diye geçen defterleri güzel ülkemde bulmak çok ciddi mesele. ya ben çok beceriksizim ya da bu kırtasiye sektörü çok sığ vizyonlu.
    geçen sene amazondan söylemiştim bu sene leuchtturmun sattığını öğrenince tek böbreğim karşılığı almak istedim, tükenmiş. neyse dedim böbreği kurtardık. ama adres sıkıntımdan amazondan söyleyemiyorum. iki haftadan beri noktalı defter arıyorum, bulamıyorum. çiçekli böcekli saçma sapan bir iki tane dışında yok. güya yılın ilk günü başlayacaktım fakat 2019 a gireceğiz ben hala sefilce bunu arıyorum. bir allahın kulu da demez mi ya yurt dışında şu defter acayip yaygınmış birkaç tane getirelim belki yurdum insanımız talep eder diye. izmire mi gelmiyor yoksa ben doğru yerlere bakamıyor muyum anlamadım da olmaz böyle.
    halkımız noktalı defter açlığı çekiyor. bizim gelişmiş ülkelerden ne eksiğimiz var? benim vatandaşım niye bullet journalından geri kalsın? ben gibi kaç goncagül lanet gelsin deyip kareliye dönüş yapıyor bunlar hiç araştırılmıyor. hükümet biraz da bu konularla ilgilenmeli, lütfen. artık bu soruna üzülmek istemiyorum. yemin ediyorum maddi manevi yıprandım şu süreçte. ben de isterdim buraya her sene yaptığım minimal kısımlardan bahsedeyim ama hayat işte... nereye sürükleneceğimiz hiç belli olmuyor.
  • bujo diye kisaltilir.
    trackerlar cok kullanisli olabilir ancak tracker icin bujo gerekmez, a4 kagida da yapabilirsiniz.
    ozellikle o yapida defterler cok sirindir, yetenekli ve sanattan anlayan biriyseniz guzel gorseller cikarabilirsiniz.
  • yıllardır kendimce tuttuğum ve birleşik ajanda adını verdiğim defterin allanıp pullanmış şekli.

basılı ajandalar ihtiyacı tam olarak karşılamayınca her şeyin bir arada olduğu, şablonun kullanıcı tarafından yazılıp çizildiği defter diyebiliriz. özeti, ihtiyaca göre aylık haftalık şablonu yapıp sonra içini dolduruyormak. isteyen çiçekle, böcekle, bantlarla süsleyebiliyor ve bu işe ciddi bütçeler ve zaman ayırabiliyorken; sade olsun, aradığımı bulayım, organize olayım mantığıyla hayatını bir defterde organize etmeye devam edenler de var. ben ikinci gruptayım. *

öyle çok zaman da almıyor aslında, düzen seven insanlar için olmazsa olmaz bir şey. tek handikabı defterinizi kaybederseniz çok üzülebileceğiniz gerçeği.

edit: imlâ
  • en güzeli leuchtturm'un noktalı defteriyle olandır bana göre.

ancak süslemesiydi, içeriğiydi, fontuydu, tablosuydu filan derken hakkını verebilmek için en az 6 ay önceden hazırlamaya başlamak gerekiyor.* aksi halde aylık logları ve habit tracker'ları yetiştirmek zor olabiliyor. alışkanlık kazanınca epey rahatlatıcı bir etkinliğe dönüşüyor.