şükela:  tümü | bugün
 • max payne'de sag mouse tusu ile birlikte yon tuslarindan birine bastiginiz zaman oyunun agirlasmasina ve sizin slow motion ziplamaniza verilen isim.
 • matrix filmi için geliştirilen, bir mekana birçok fotoğraf makinası ve bir hızlı iki yavaş çekim yapabilme yetisine sahip kamera kullanılarak yapılan efekttir.

  hareket yapıldığı anda senkronize bir şekilde fotoğraf makinaları birbiri ardına çalışıp hareketi resmeder. bu resimler arkarkaya koyulup çizgifilmin az pixellisi gibi bir hal alır. aradaki boşluklar aynı anda çalışan kameralar sayesinde doldurulur. arka plan içinse cgi ile hareketin geçmesi planlanan yerler eklenir. bunun dışında kalan mermi geçmesi, su sıçraması gibi efektler hareketin üstüne yine cgi ile eklenir.

  matrix'te trinity'nin ilk izlenildiğinde şok eden tekmesi, neo ve agent smith'in metroda havada kapışmaları ve neo'nun polis binasının üstünde mermilerden kaçması gösterilebilir.

  örneğin metro sahnesi aktörlerin kameralar ve fotoğraf makinalarıyla dolu yeşil bir oda içinde hareketi yapmasıyla başlar. hareket bitince metro istasyonunu ve aktörlerin kafalarının yanından geçen mermiler eklenir. sahnemiz servise hazırdır afiyet olsun.

  bu yaratıcılıkta bir efekt yönteminin, şaşırtıcı bir şekilde akademi tarafından hakkı yenilmemiş ve bir oscarla ödüllendirilmiştir.

  sanılanın aksine her görülen yavaş çekimli sahne bu efektten değildir. (bkz: bulut bey)
 • specialistsde birebir uyguliyabileceginiz gaza getiren gorsel efekt
 • burly brawl sahnesine yetmeyip, yenisi geliştirilen çekim tekniği.
 • ilk matrix'in cekimlerinde (lan bunun bi ismi yok muydu) 50 kusur motorlu fotograf makinesi, 4 tane de motion cam kullanilmistir bullet time'i yaratirken.
 • wachowski biraderlerin anime, manga hastası olmalarından kaynaklanan bir eğilimle filmlerine koydukları tekniktir. matrix de yakalanmak istenen anime estetiği çekimlerde kendini bir hayli ortaya koymaktadır. animelerde zamanın donması, çizimin getirdiği kolaylık yüzünden sonuna kadar kullanılabilmektedir. misal kahraman havaya zıplar, arkasından hızla geçen çizgiler yardımıyla sanki uçuyormuş gibi algılanır, ama aynı anda zaman donmuştur. karakter hareketsizdir, ama yinede devinmektedir. bu teknik animelerde çok kullanılır. wachowskiler de buradan hareket ettiler zaten.

  ayrıca bu teknik ilk olarak matrix de kullanılmamıştır. deep forestin madazulu klibinde matrixden önce bu efekt kullanılmıştı ve ben epey bir süre kafayı sıyırmıştım bu efektin nasıl yapılabileceği üzerine. en sonunda tek yontemin bir çok kameranın yanyana dizilip aynı anda çekilen fotoğrafların arka arkaya oynatılmasıyla olabileceği sonucuna varmıştım ki, sonradan bunun böyle olduğunu da görüp çocuklar gibi şenlenmiş idim.

  ama yine de fikir olarak bunu ilk kullanan dune serisiyle yarmış frank herbert abimizdir. beşinci kitap dune un kafirlerinde` :heretics of dunebaşarmiles teg` gördüğü bir işkenceden sonra süpersonik bir hız kazanmış ve rakiplerini tepelerken bu özelliğini kullanmıştır. kitaptaki anlatım bullet time ile birebir benzerlik taşır. miles o kadar büyük hızla hareket etmektedir ki, kendisine normal gelen zamanlamayla devinirken rakipleri sanki zaman durmuş gibi donmuş gibi görünmektedirler. böylece bullet time efektini fikir olarak da olsa romanında ilk kullanan frank herbert abimizdir, toprağı bol olsun.
 • ipad için yazılmış süper bir oyun. sürükleyici, heyecanlı, zevkli, acayip bir oyun. üstelik bedava. *
 • bullet time terimini the matrix filminin yapımcıları patentlemiş olsa da filmden önce de epey bir örneği bulunuyor.

  fikir olarak ortaya çıkması neredeyse sinemanın icadından önceye denk geliyor ama kullanımını görmek için epey bi beklemek gerekiyor. bu stili animasyonda kullanmak daha kolay, dolayısıyla ilk olarak kullananlardan biri 1966 yılında başlayan animasyon speed racer oluyor. speed racer ismini 2008 tarihli sinema filminden de hatırlayabilirsiniz. söz konusu filmin matrix'in yönetmenleri wachowski kardeşler tarafından yönetilmiş olması da bize, adamların bu tekniği kullanırken nereden ilham aldıklarını gösteriyor.

  1985 yılında ünlü metal grubu accept'in midnight mover adlı parçasının klibinde de bu tekniğe başvuruluyor. ancak net konuşmak gerekirse biraz tırt bir kullanım oluyor bu: http://www.youtube.com/watch?v=9el2lg2olpe

  bu tekniğin ilk olarak insanların aklını alması ise sanılanın aksine matrix serisinden kısa bir süre önce, michel - fuckin genius- gondry yönetmenliğindeki smirnoff reklamlarıyla oluyor. yaratıcılığın tavanda olduğu bu reklamı aşağıda izleyebilirsiniz.

  http://www.youtube.com/watch?v=3sdlaxq45vy

  eğer reklamdaki müzik size tanıdık geldiyse bilin ki insanın hasısınız.