şükela:  tümü | bugün soru sor
 • aslında meziyet olan bir şeyi kişinin kişiliksizliği olarak lanse edilen insandır. hep kıskanılan insan olmuş, içten içe yerinde olunmak istenmiştir. kişinin kendi çizgileri aşmadığı sürece ortama ayak uydurmasını gerekli buluyorum. oportünist diyenler olacaktır. bu da farklı bir boklama çeşidi değil mi biraz da? yani bir insanın eğlence ortamında ve hastane ortamında aynı şekilde davranması kadar saçma bir şey olabilir mi? özetle; saygı duyulması gereken bir meziyeti olan insandır. birbirimizi kandırmaya gerek yok hepimiz o insan olmak istiyoruz.
 • kişilik, bireyin doğuştan gelen yanı *, sosyalizasyonla edinilen tarafı *, ve kendilik algısıyla* harmanlanarak dışa yansıyan ambalajıdır.

  ortama göre öyle kolay değişmez de bulunduğu çevreye göre konum alan insanlar vardır, bu da bir yeterliliktir, beceridir.
 • kişiler değiştirilemez, ama değişir. dünyada hiçbir şey her daim durduğu yerde kalmazken, kişilerin değişmemesi düşünülemez. saçımız, fiziğimiz, yüz hatlarımız bile sürekli bir değişim içindeyken aklımız ve ruhumuz nasıl yerinde sayabilir ki... yaşanan her şey ama her şey insanı değiştirir. başına gelen büyük bir olay, günlük sıradan bir olay, okuduğun kitap, izlediklerimiz, gördüklerimiz, isteklerimiz, ihtiyaçlarımız... her şey sürekli bir devinim içerisindedir.

  ve bu değişimin illa gelişim olacağının, olumlu bir değişme olacağının garantisi asla yoktur. hepimiz yaşadığımız ve gördüğümüz kadarız. önemli olan değişimin kaçınılmaz olduğunu fark edip bunu bilinçli olarak yaşamak, yönünü belirlemeye çalışmaktır. kimse kimseyi değiştiremez evet. ancak kişinin kendi değişimini sorgulama ve yöneltme gücü vardır. bu bilince vardıktan sonra her şeyin daha kolaylaşacağı muhakkaktır.
 • sıvı maddedir.
 • (bkz: ölü görmüş ağlamış düğün görmüş oynamış)

  ortamla kaynaşma becerisi yüksek, dışadönük, nörotikliği düşük kişi. kişiliği böyle; değiştiriyor değil.
 • "empty your mind! be formless, shapeless.. like water. now, you put water into a cup, it becomes the cup. you put water into a bottle, it becomes the bottle. you put water in the teapot, it becomes the teapot. now, water can flow, or it can crash. be water my friend!"
  -bruce lee-
 • bence bahsi geçen insan değişip ortamdaki diğer insanları laflarıyla eziyor, egosundan önündeki insanlara üstün üstün bir eda ile konuşuyor ise
  kulak memesi kıvamında dövülüp keşkül titremesi moduna getirilmelidir.
  not: şiddete karşıyım ama sinirime dokunuyorlar efenim
 • (bkz: kisinin bulundugu ortama uyum saglamasiyla kisiligini degistirmesinin farkli seyler olmasi)