şükela:  tümü | bugün soru sor
 • vice, hakkında bir köşe hazırlamış: http://www.vice.com/…ys-invisible-war-on-dissidents
 • abd'nin yaptırım listesindeki türklerden biri...
  "dhkp-c üyesi olduğu" suçlamasıyla haziran 2013'te türkiye'de tutuklanmıştı. abd'nin temmuz 2013'te "terörist ve yaptırım" listesine aldığı bulut yayla için washington hükümetinin yaptığı açıklamada "yayla, 1 şubat 2013'te abd'nin ankara büyükelçiliği'ne düzenlenen intihar saldırısının sorumlusu dhkp-c'nin eğitimli bir üyesi. örgüt, mart 2013'te te akp binalarına ve adalet bakanlığı'na da saldırdı" denildi.

  dhkp-c’nin berkin elvan’ın öldürüldüğü bölgesinden sorumlu yöneticisi olan bulut yayla'nın diğer kardeşleri de dhkpc üyesi... çağlayan baskınında berkin elvan davasının savcısı mehmet selim kirazı öldüren şafak yayla bulut yayla'nın kardeşi... abisi de dhkpc üyesi mehmet yayla, 2013 yılında ak parti’ye düzenlenen lav silahlı saldırının faili.

  özetle;
  şafak yayla (mehmet selim kiraz'ın katili), bulut yayla ve mehmet yayla dhkpc'nin üst düzey üyesi kardeşler...

  onların kuzenleri olan ve yakından tanıdığımız bir yayla daha var. abd temsilciler meclisi dış ilişkiler komitesi’nde yapılan bir oturuma, listede adı olmadığı halde katılıp, türkiye’yi ve erdoğan’ı suçlayan bir konuşma yapan ahmet sait yayla fetö'nün abd'deki üst düzey ilişkilerini yürüttüğü biliniyor.
  ahmet sait yayla, fetö’nün, emniyet içindeyken, dhkp-c’nin de aralarında bulunduğu diğer terör örgütleriyle ilişkisini kuran abilerden biri.. bu ilişki sayesinde, yıllarca dhkp-c markası altında yapılan terör eylemlerinden bir kısmı da fetö’nün verdiği ihalelerle gerçekleşti... bu eylemlerden bazıları berkin elvan cinayeti, 1 şubat 2013'te abd'nin ankara büyükelçiliği'ne düzenlenen intihar saldırısı, mart 2013 akp binalarına ve adalet bakanlığı'na roketli saldırı olarak biliniyor.

  ahmet sait yayla, açıklanan resmi listede adı olmadığı halde abd temsilciler meclisi'ne çağrılmış ve 15 temmuz konulu bir oturumda konuşma yapmıştı. yayla, darbenin arkasında teröristbaşı gülen'in olmadığını iddia etmiş, hatta türk hükümetinin ve cumhurbaşkanı tayyip erdoğan'ın darbe girişiminin arkasında olduğu dezenformasyonunu ortaya atmıştı. ahmet sait yayla, uzun yıllar emniyet amirliği yaptıktan sonra 2014'te harran üniversitesi'ne atandı. 2015'in kasım ayında abd'ye gitti ve bir daha da geri dönmedi. halen george mason üniversitesi'nde profesör olarak ders veriyor.

  kaynak
  kaynak 2
  kaynak 3