şükela:  tümü | bugün
  • bulvar 216 avm'nin içerisinde yer alan starbucks'tır. ayrıca içerisinde 2 tane starbucks barındırır. bunlardan ilki birinci katta, ikincisi üçüncü katta yer alır. bu başlığı açma sebebim ise birinci katta ki starbucks'ta yaşadığım olumsuz bir olayı anlatmak için.
    geçenlerde buraya gittim kız arkadaşımla. çünkü starbucksların çoğunda cool lime tükenmiş. sadece burada bulabildim. aklınıza gelebilecek birçok starbucks'a istanbul'da gittim. çünkü en çok sevdiğim içecek cool limedir.

ve şunu da iddia edebilirim ki birçok baristadan daha iyi yapabilirim bu içeceği. diyeceksiniz bu kadar iyiysen gir bir starbucks'a çalış. bende isterdim ama maalesef ayakta uzun süre duramıyorum bebekken geçirdiğim bir diz ameliyatından dolayı. neyse konuyu dağıtmayayım. asıl olaya geleyim.

bulvar 216 starbucks'a gittik, ben az buzlu bol özlü cool lime(eğer az buzlu bol özlü istemezseniz bazı yerler size buzlu su içerebilir) istedim. sonrada baristanın cool lime yapışını izledim. lakin cool lime yapmayı bilmediğini fark ettim, buzu doldurdukça dolduruyor bende dedim ki : "az buzlu yapacaksınız, o kadar koyduğunuz yeterli". ama bundan rahatsız oldu ve tribe girdi. bir şeyde diyemiyor. o şekilde hazırladı içeceği.

ama ekstra özü koymamış. normalde önce bardağın yarısı kadar yeşil kahve suyunu koyarsın, ardından buzu atarsın, sonra özü ve parçacıkları atarsın. sonra onu çalkalayıp, asıl bardağa koyarsın. izlediğim birçok baristalar bu şekilde yaptı.
    ama uğraşmak istemedim bu barista ile. o şekilde içeceği aldım masama geldim.

kız arkadaşım içeceği görünce neden bunun üst tarafı eksik dedi. bende dedim barista bilmiyor galiba birde laf işitince tribe giriyor o yüzden uğraşmadım dedim. kız arkadaşımda: "olur mu öyle şey deyip, baristaya bunun özü eksik doldurur musunuz ?" dedi.

bu sayın barista, beni öne sürerek: "az buzlu isteyince özü koymadım" dedi. bir de beni suçlu yaptı. yine duymazdan geldim. normalde buraya da yazmayacaktım şimdi anlatacağım olayı yaşayana kadar. ben tam bir cool lime canavarı olduğum için bir tane daha içmek istedim.

ama o barista ile muhatap olmamak için bu sefer kız arkadaşım sıraya girip istedi. bu sefer cool lime içeceğini başka bir barista hazırlarken, öbür barista(ilk cool lime yapan) olaya dahil olup, aklı sıra laf sokmaya başlamış. arkadaşına: "dikkatli yap, sonra beğenmiyorlar geri getiriyorlar. bende starbucks’a gidiyorum biz böyle davranmıyoruz falan demiş." o küçük aklı ile doğrudan bir şey diyemiyor, aklı sıra laf sokuyor bu şekilde.

kız arkadaşımda bir şey diyememiş şaşırdığı için. sonra bana gelip anlattı. ama ben o baristayı bulamadım. yoksa kendilerine 10 dakikada hızlandırılmış cool lime kursu verecektim. sanki annesine küfür ettik, az buz koy bol öz yap dedik. madem insanların dediklerini yapmayacaksın girme bu işe. bu işte sürekli insanlarla muhatap olacaksın, onların istediği şekilde bir içecek yapmaya çalışacaksın. ben bu arkadaşın çok iş yapan bir yerde olduğunu düşünemiyorum. herhalde öyle bir yerde olsa intihar eder.

benim bir arkadaşım istanbul da'ki bir starbucks’ta vardiya müdürü. onu da biliyorum. müşteriler öyle bezdiriyor ki adam yinede işini en iyi şekilde yapmaya çalışıyor, ukalalık yapmak yerine. keşke herkes onun gibi olsa. bu baristaların işinin ne kadar zor olduğunu biliyorum. haftanın 6 günü 8-9 saat ayaktalar, çok çalışıyorlar, asgari ücretin biraz üstü bir para alıyorlar. ama gerçekten dayanamadım bu adama ve yazmak durumunda kaldım.

bu arada bu starbucks'ta işini düzgün yapan, bazen bozuk yok diye az para alan iyi baristalarda var. ama bu anlattığım arkadaş gerçekten problemli. olur da buraya yolunuz düşerse, içeceğinizin yanlış yapılma olasılığını hesaba katın. cool lime sezonu kapansın bende gitmeyi bırakacağım buraya