şükela:  tümü | bugün
 • organik versiyonu tilki-kurkcu dukkanı iliskisi olabilecek etkilesim hadisesi
 • halk arasında yol-su-elektrik olarak bilinir..
 • (bkz: #5233911)
 • tarkan'ın kaset kapağına taşıdığı karma felsefesine benzer bir etki... hayatta ne yaparsanız, onun karşılığını alırsınız... türkçe meali: ne ekersen onu biçersin...
 • kevaşe bir rüzgar. kapılmamak, takılmamak gerek her zamanın insanı olunacaksa eğer.
  (bkz: at bin)
 • bir sirketten ayrilan calisanin o sirkete geri donmesi icin de kullanılan tumce
 • ne ekersen onu biçersin değildir.. psikolojide bir terimdir..

  herhangi bir görüşü savunduğunuzu onaylamışsanız, o görüşe karşı görüşler ancak sizin görüşünüze daha sıkı bağlanmanızı sağlar.. bununla ilgili yale üniversitesi'nce yapılan bir deney şöyledir:

  amerika'da ev ev dolaşıp kadınlara lise çağlarındaki genç kızlara doğum kontrol ve güvenli seks hakkında bilgilendirme yapılıp yapılmaması gerektiği soruldu ve neredeyse bütün hepsi yapılması yönünde görüş bildirdi.. yapılması yönünde görüş bildiren kadınların yarısından imza alındı.. diğer yarısından alınmadı.. birkaç gün sonra hem imza veren hem de imza vermeyen kadınların yarısının evlerine broşürler dağıtıldı.. broşürlerde genç kızlara neden doğum kontrolü eğitimi "verilmemesi" gerektiğine dair savlar vardı..

  yine birkaç gün sonra kadınlar telefonla arandı ve genç kızları doğum kontrolü hakkında bilgilendirmek için bir grupta gönüllü çalışıp çalışmayacakları soruldu.. sonuç:

  evlerine broşür gönderilen ve imza vermemiş olan kadınlarda kabul edenlerin sayısı, evlerine broşür gönderilmeyenlere oranla çok daha azdı.. fakat imza veren kadınlardaki durum tam tersiydi.. evlerine broşür gönderilen imza vermiş kadınların yarısı çalışmayı kabul ederken, broşür gönderilmemiş imza verenlerin sadece 10'da 1'i kabul etti.. yani broşürlerde daha önce taahhüt ettikleri görüşün aksi yönündeki savlar kadınların kendi görüşlerine daha sıkı sıkıya bağlanmasını sağladı.. bu bumerang etkisidir..
 • doğru zamanda, doğru yerde, doğru kişilere, anlatıldığında ne deli saçması olursa olsun, dönüp dolaşıp size sanki daha önce hiç duymamışsınızda ya da bilimiyormuşsunuz da başka biri tarafından bunu biliyormusun la başlayıp devamında tamamını bildiğiniz hikayenin size geri dönüşüdür. hatta kulaktan kulağa aktarıla geldiği için muhtemel deformasyona da tabi kalmıştır. princin taşını ayıklamaya hazırlıklı olmalısınız.
 • "ası söz" kapı ağzındaymış, söylediğinde köşeye gelir otururmuş. yani ası sözüme töbe diyerek bile ası söz etsen, hele bilmezine ve candan etsen, o sözün içeriği sana uyarlanır, mutlaka eleştirdiğin, kötülediğin, danladığın başına gelir. köşeye oturmak sana gelmesi, bumerang etkisi veya karma dedikleri şey.

  (bkz: bumerang)