şükela:  tümü | bugün
 • 552 yılında 4. türk devleti olan gokturkler'i kuran kağan abidir, istemi kagan diye bi kardeşi olduğunu da saklamamak gerekir.
 • göktürkler'de, yönetim şekilleri itibariyle batı ve doğu göktürkler olarak ikiye ayrılan ülkenin, esas oğlan olan doğu tarafını yönetmiştir. batı tarafını ise kardeşi istemi kağan yönetmiştir.
 • ismi çin kaynaklarında tu-men olarak geçer.
 • göktürk devletinin kurucusu ve ilk kağanıdır. bumin, 552 yılına gelinmeden önce, orta asya bozkır egemenliğini elinde bulunduran avarların emri altında, onlara demir sağlayan ve demircilik ile ilgili hizmetlerde bulunan göktürklerin başındaydı. kendisi çin'de var olan devletlerden birisi olan tabgaç hanedanı ile siyasi münasebetler kurmuştur. 552 yılında, bumin artık kendisini, avar kağanına kafa tutabilecek düzeyde görmekteydi. bunun üzerine, avar kağanından kızını istemiş, reddedilmesini bahane olarak kullanarak, avarlara isyan etmiş ve onların egemenliğine son vermiştir. böylece bozkır egemenliği göktürk hanedanına geçmiştir. bumin, il-kağan ünvanı ile devletin doğu kanadında tahta çıkmıştır. kardeşi istemi yabgu ise devletin batı kanadını yönetmeye başlamıştır. bu iki kardeş aynı yıl içerisinde o sıralarda dağınık olarak yaşayan bir çok orta asya kavmine göktürk egemenliğini kabul ettirmiştir.
  bumin, çok fazla kağanlık yapamadan 552 yılında vefat etmiştir.
 • adının aslı büyük ünlü uyumuna göre ve orhun yazı kurallarından da anlaşıldığı kadarıyla, "bumin kağan" değil "bumın kağan" olmalıdır.

  çinliler tu-men der.
 • göktürk imparatorluğunun kurucusudur.

  cücenler’in(avarlar) hakimiyetinde yaşayan demirci bir kabilenin reisidir. zamanla güçlenerek cücen hanın kızını istemiştir. cevap olarak “senin gibi demirci bir kölem benim kızımı hangi cesaret ve cür'etle nasıl isteyebilir?” almıştır. bunun üzerine çin hanedanlarından bir prenses ile evlenip cücenlere karşı ittifak kurmuştur. cücen devletini beklenmeyen bir saldırı ile yıkarak göktürk devletini kurmuştur.

  devletin doğum kısmını kendi yönetirken, batı kısmının yönetimini özerk biçimde kardeşi istemi yabgu yönetmiştir. göktürk devleti kurulduktan sonra çok yaşamamış ve yerine oğlu issik kağan geçmiştir. issik kağan da 1 yıl sonra ölünce yerine mukan kağan geçmiştir.
 • kendisi en yüksek zıplayarak devletin başına geçmiştir.şaka gibi gelebilir ama kaynaklarda böyle yazıyor;bir tören yapıldığı ve yönetici adayların burada yarıştığı bumin kağan'ın ise en yükseğe zıplayarak kağan olduğu söyleniyor.
 • tarihin gorup gorebilecegi en iyi boku yemistir.
 • türk adıyla kurulmuş ilk devlet olan ilk göktürk kağanlığının kurucusudur. tahmini olarak 552 yılında huai-huang'ın kuzeyinde baş düşmanı olarak gördüğü cücenlere ağır ve ani bir darbe vurarak bu devleti ortadan kaldırdığı ve ötüken merkezli göktürk kağanlığı'nı kurduğu bilinmektedir.
 • türklerin yetiştirdiği en büyük komutandır. türk'ü türk yapan kişidir. türkler onun sayesinde hala tarihte yer edinmeye devam etmektedir.

  ruhu şad olsun.