şükela:  tümü | bugün
 • dirty south efsanesi ugk grubunun üyesi**. 1992'den beri rap yapan ve aslen port arthur'lu olan süper sesli mc. kendisi çok fazla tanınmamasına rağmen çok sağlam, üretken ve istikrarlı bir rapçidir. dinlediğiniz anda o tok sesi aklınızda yer eder. sesi sayesinde kafiyelerinde vurgu unsurunu çok etkili kullanır ve böylece akılda kalıcı bir stil oluşturur.

  southside'dan çıkan en adamakıllı mc'lerden birisi olduğu için, anlamsız pop-rap şarkıları yapan ve southside rap'in adını kötüye çıkaran rapçi bozmalarını pek sevmez. her fırsatta da insanlara gerçek southside rap'i göstermeye gayret eder. bu yüzden şarkılarında daha bilinçli ve trill* bir tavır vardır. belki olağanüstü yetenekli değildir ama sesini iyi kullanabilmesi ve anlamlı sözleri ile büyük fark yaratır. zaten bu farkı yaratıp şehrindeki bozukluklardan, kokain piyasasının ghetto'lara bilinçli olarak yönlendirilmesinden, gerçek gangsta tavrından, polis gaddarlığından*, vs. bahsettiği için albümleri milyonlarca satmaz. yoksa dinlenebilirlik açısından diğer pek çok rapçiden üst seviyededir.

  bu sorumluluk sahibi tavrını en iyi sergilediği şarkılandan biri olan if it was up to me isimli -biraz da ütopik olan- eserinden:

  "they killin' my city y'all, we need to get my people back to where they should be.
  and since nobody else gonna do it, it's gonna have to be me"

  2005'te trill, 2008'de ii trill isimli iki solo albüm çıkarmıştır. 3 ağustos 2010'da ise trill o.g. isimli üçüncü solo albümünü çıkaracaktır.

  kısacası, bun b fark edilip kulak verilmesi gereken kaliteli bir rap veteranıdır.
 • eğer rap dinlemeyen birisi sizden öneri isterse gönül rahatlığıyla önerebileceğiniz isim. sesi dolgundur ama kulak tırmalamaz. kafiye kabiliyeti sebebiyle keyifle dinlenir. hatta bazen "ohaa nasıl yaptı onu? ne dedi orda öyle?" tarzı sorular sorarsınız kendinize ve geriye sarıp sarıp kafiye dinlersiniz. zaten southside'da adam gibi iki rapçi tanırım birisi bun b diğeri young buck. belki 8ball and mjg yakınlarına gelebilir ama asla eşit olamaz.

  southside iyidir ama midwest kadar değil... bun b iyidir ama bone thug n harmony kadar değil... öyle işte.
 • 2010 yılının ağustos ayında çıkardığı trill o.g. albümü, the source dergisinin 5 yıldan sonra tam puan yani 5 mics verdiği ilk albüm olmuştu. albüm belki 5/5 alacak ve klasik statüsüne yükseltilecek kadar iyi değildi ama tıpkı bir önceki albümü ii trill gibi gerçekten de güzel ve başarılı bir kayıttı. olsun, trill o.g. 5 mics'ı tam anlamıyla hak etmese de, bun b hak ediyor.
 • amerika'nın en iyi 20 üniversitesinden biri olan rice university'de "religious studies 331: religion and hip-hop culture" isimli dersin hocalığını yapan süper abimiz. dirty south'un yüz aklarından.
 • lyrical terrorist'giller familyasından verbal skill'i aşmış bir mc... statik selektah abimizle iştirak ettiği şu şekil bir şaheser mevcuttur :

  http://www.youtube.com/watch?v=xqgybcgas8u
 • oldukça underrated bir rapçidir. neredeyse her verse'ünde kalitesini belli eder.
 • verse'ünün içerisinde "onomatopoeia" gibi telaffuzu bile zor bir kelimeyi dahi flow'undan zerre ödün vermeden şahane bir şekilde kafiyeleyebilen reyisler reyisi. her zaman söylüyorum; en sevdiğim 10 mc'den biri.
 • yarın eğitim aldığın kurum da hip-hop dersi olacak istediğin birini seç deseler herhalde seçimim kendisi olurdu.

  lakin son izlediğim, tüm zamanların en iyi rapperıni seçtiği program da beni ciddi anlamda hayal kırıklığına uğramıştır.

  hadi böyle oylamalar da biggie ve pac'ın seçilmesine alıştık artık. ona zerre şaşırmadım ama jay-z'yi, nas'ı önüne koymasına şok oldum. bu minnet duygusu dışında bir şey ile açıklanamaz. anladık onunla ortak çalışmaları var, jay sık sık ugk'i över vs ama teknik açıdan nas'dan önde olduğu tek bir konu bile yok. bir de eminem'i, kanye'nin önüne koymasına şaşırdım ama ona bir şey diyemem ben de aynısını yapardım çünkü. ama öbür türlü nas'ın o tablo da önüne geçecek tek bir isim bile yok. belki biraz andrea nedeniyle outkast.

  program linki; https://youtu.be/mcdkz6-ntvk
 • kendisi pimp c ile birlikte gelmiş geçmiş en iyi rap gruplarından biri olan ugk in üyesi olması dışında çok da kral bir adamdır.

  zira 2017’de ırkçı bir yürüyüş’ün içinde bulur kendini ve ona orta parmak gösteren bir beyaza aynen şu cümleyi kurar;

  “bitch, i’m a college professor motherfucker, rice university”

hesabın var mı? giriş yap