• ortada bir sebeb yokken kendini asiri tdirgin hissetmektir. sanki birsey olacakmis gibi kaygilanip ; saskin , gucsuz ve caresiz kivrandigimiz zamanlardir. nabzimiz duser , bogazimiz sıkılıyormus gibi hissederiz. bunaltinin asil sebebi bilincaltina ittigimiz dusuncelerimizin kendimizle catismasidir.
  • kani pirselim'in bir şiiri...

çok latin bir haldeyim
    yaşayan bir dilim,
    ölü bir yaşamım var...
  • (bkz: bulantı)
  • nesnelerin adamın asabıyla oynadığı vakit ortaya çıkan tablo
  • psikanalitik kurama göre psikonevrozların altında yatan patoloji bunaltıdır. olduğu gibi yaşanabilir ya da bastırılarak yerini savunma düzeneklerine bırakır. örneğin yer değiştirme mekanizmasında bunaltı dışarıdaki nesne ya da durumlara yöneltilir; bu şekilde de saplantılı düşünceler, kompulsif davranışlar ve fobiler oluşur. eğer bastırmaya uğramazsa olduğu gibi yaşanır ve yaygın bunaltı bozukluğu adını alır. bunaltıda egemen duygulanım korkudur. kişi sürekli, kötü bir haber alacakmış ya da kötü bir şeyler olacakmış gibi tedirgin ve gergindir.
  • hani insan çok uzun koştugunda yorgunluğun ve bıkkınlığın son sınırlarında yaşadığınız da ve varlığını farkettiğiniz ve hayatında uzun-kısa bir koşu gibi bakarsanız sadece uzun koşularda hatırladığımız sıkıntı darlanma şekli.
    kusmayı getirmesi ile de hatırlanabilir...
  • abdullah rıza ergüven şiiri:

bunaltı

tam yanına oturuyorum sen gidiyorsun
    ben durup gözlerine bakıyorum
    bir kuş yanıma gelip duruyor

tütsüler yakıp odama kapanıyorum
    kurbağalar tutuyorum göllerden
    oturup bir şiiri yeniden yazıyorum

bu denli hayın olduğunu bilmezdim
    tam yanına oturuyorum sen gidiyorsun
  • (bkz: bunalti com)
    (bkz: bunalti blog)
  • an itibarı ile açılmayan , "ulan şimdi işin yoksa ara circle of dead children albümlerini" diyerekten , derin "off" lar çekmeme vesile olan sitedir.
hesabın var mı? giriş yap