şükela:  tümü | bugün
  • ateistlerin anlayamadığı temel nokta şu: inançlı insanlar bilimi inkar etmiyor. mesela su iki hidrojen bir oksijen atomundan oluşur evet ama bunu yapan allah'tır kendi kendine oluşmaz.

bir ateist gözüyle cevaplanabilecek durum. ben ateist değilim sadece ateistlerin çelişkisini vurgulamak amacıyla bu olayı sundum. bilimsel her gelişmeyi ateizmin ispatı gibi sunmaktan vazgeçseler iyi olacak. coca cola'yı da yahudiler buldu ama onu içen herkes yahudiliği kabul etmiş olmuyor.
  • o bilimsel ispatları anlayabilecek iq seviyesine sahip insanların azınlıkta olması
  • yaygın aslında fakat insanlar küçük yaşlarından beri onlara dayatılan ve beyinlerine empoze edilen inançla savaştıkları için kaçmaktalar.

edit: tam anlamıyla sadece ateizmi kast etmek doğru olmaz. üç din dışındaki herhangi bir anlayış için söylüyorum bunu.
  • nihat hatipoğlu televizyonda dua okurken salya sümük ağlayan bir kitle var bu memlekette. neyin kafasındasınız dediğim olay.
  • insanların doğdukları andan itibaren maruz kaldıkları din propagandasının etkisinden kolay kolay kurtulamaması gayet normaldir. bütün benliğin üzerine inşa edildiği inancın yanlış olduğunu kabullenmek zordur. bir gün birisi size babanızın aslında gerçek babanız olmadığını bilimsel kanıtlarıyla gösterse, babanıza olan sevginizi kaybeder misiniz?
  • bilim tanrının yokluğunu ispat etmedi. edemez de. çünkü tanrı kavramı yanlışlanabilir değildir. ancak yanlış anlamayın bilim sayesinde dini öğretilerle çelişen bilgilere ulaşmasılması dini oldukça yıpratmıştır.

ancak bilimin ateizme sağladığı temel yarar birşeyleri açıklamak için tanrıya ve dini öğretilere duyulan açlığı yok etmesidir.

bu da aktif bir düşünme gerektirir. yani bilimsel bilginin kişiyi ateizme yaklaştırması için kişinin aktif bir şekilde varoluşunu bilimsel bilgiyle yeniden kurgulaması gerekir.

söylediğim kolay birşey değil ortalama bir zeka, ruh sağlığı, sorumluluk ve cesaret gerektirir.
  • coca cola denmiş keyifle gülümsedim. yüzyıllardan beri güneydoğu anadolu bölgesinde ramazan şerbeti olarak satılan meyan şerbetinin şeker ve karbondioksit'e bulanmış halidir kendisi. evet pazarlama konusunda biz başaramamışız olabiliriz ama bakmayın şekerli ve karbondioksit basılmış meyan şerbetinin adı coca cola'dır. esas konuya gelelim. ateizm istaptalamaz. neden biliyor musunuz? var olduğunu varsaymak için varlığını ispatlamak zorundasınız. yokluk ispatlanacak birşey değildir. herneyse, iman varsa oradan devam ediniz. insanlar kimseye zarar vermedikleri sürece olabildiğince mutlu yaşasınlar.
  • inancın (imanın) mantıksal temellendirmelere veya bilimsel verilerle hiçbir alakası yok. aklın alanı ile inanç alanı farklı. iman daha çok estetik felsefesi alanına daha yakın, epistemik bir şey değil yani. hissetmiyorsanız dünyanın mucizesini önünüze serseler kalbiniz idrak etmiyorsa inanmazsınız. mucize gösteren elçilere inanmayan insanların olması gibi. bir yaratıcının varolduğuna inancın hissiyatını da bilimsel açıklamalarla ortadan kaldıramazsınız. ayrıca bilginin alanı ile iman-din alanı temelde farklı sorular ve cevaplara sahiptir. islam düşmanlığı yaparak ateizmi için ego tatmini yapan vatandaşlarımız batı'da süt dökmüş kedi gibi duraklamaktadır. laik avrupa ülkelerinde ve amerika kıtasında incil üzerine yemin ederek göreve başlıyor başkan, başbakan ve kraliyet üyeleri. sekülerizmin bayraktarlığını yapanlar bunlara kör, sağır ve dilsizdirler, malın önde gideni olarak kendilerini entel sanıyorlar. riyakarlık yaparak bilimsellikten dem vuranlar, evrenin başlangıcı ve ölüm sonrası için bilimden bilgi verileceği düşüncesine sahip iseler bilimin ne'liğinden de haberleri yok demektir. bilim böyle metafizik konulara yanıt aramıyor. niçin ve neden sorularının bilimadamı için önemi yok. varolan olguların nasıllığı üzerine kafa yorup onları açıklamaya çalışır bilim. bunun ateizm ile de herhangi bir ilgisi yok. ateizm batı'da papalık ve kilise despotizmine karşı çıkmış bir düşünce hareketidir. bizim islam düşmanlarının din düşmanlığı yapması için öncelikle objektif, bilgili ve bilinçli olmaları lazım ki böyle bireyler ergen gibi din düşmanlığı yapmıyorlar. batı'da en iyi üniversitelerde islam araştırmaları yapan enstitü veya kürsüler var, hiçbir akademisyen böyle ağzından tükürükler saçarak din düşmanlığı yapmıyor.
  • din akla hitap eden bir şey olmadığındandır. dinini aklınla seçmezsin genelde. din akılsız insan işidir demiyorum aman ha. ya da din mantıksızdır da demiyorum. ama din biraz duygu, gönül işi. sen gönül vermişsen, kalpten inanıyorsan isterse isviçreli bilim adamları önünde sıra olsun. cevap bu kadar açık bana göre.
  • nasıl yayılsın ki,islam'da mürtedin cezası, eğer tevbe etmezse öldürülmektir.

şimdi adam kalkıp diliyle nasıl "ben ateist'im baba" desin.

salıyorsunuz bari destekli sallayın