şükela:  tümü | bugün
 • alman silahli kuvvetleri.
 • türkcesi ile "birlik savunmasi". bugün 50. yilini kutlayan bundeswehr'in köln katedrali önünde halk huzurunda gerceklestirmek istedikleri yemin töreni, halkin icinden gelen "almanya sizinle gurur duyuyor" gibisinden canhiras cigliklar yerine, askeri mizika seslerini ve emir komuta zincirinin gicirtilarini fazlasiyla bastiran baris eylemcilerin borazanlari ve sloganlari ile gayet sönük gecmis, alman ordusunu kislasindan cikacagina bin pisman etmistir. alman milli marsi calinirken bile borazanlarini öttürmeye devam eden bu densizler, ne tas yagmuruna tutulmus, ne linc edilmeye, ne de askeri mahkemelerde yargilanmaya kalkisilmistir. tören kitasi komutaniyla yapilan röportajda bu rütbeli alman subayi, "kimi sözde vatandaslara kin dolu bir ordu birakiyorum" demedigi gibi, "her ne kadar almanya icin cok zor kosullarda mücadele edip, canimizi vermemize ragmen bu sekilde karsilanmamiz bizi üzse de, demokratik haklaridir, düsünce özgürlügüdür" diyerek almanya'nin bizden ne kadar geride oldugunu bir kez daha kanitlamistir. bizden ögrenecek ne cok seyleri var bu gariplerimin, yüregim parcalandi, gözyaslarimi tutamadim, gidip vatan sevgisinden, almanlik suurundan yoksun o kansizlarin kafasina tas atasim geldi de, alman olmadigimi hatirlayip öfkemi bir nebze olsun bastirdim. dur, ben gene de pencereme bir alman bayragi asayim, yoksa türk bayragi mi assam? gel de cik isin icinden. devlet buna bir sey yapmasi lazim.
 • federal savunma birliği olarak bilinir. eski adı wehrmacht; daha da eski adı reichswehr olarak geçer.
  5 birimden oluşur:

  1)heer: kara kuvvetleri
  2)luftwaffe: hava kuvvetleri
  3)deutsche marine: deniz kuvvetleri
  4)zentraler sanitätsdienst: merkezi tıbbi hizmetler
  5)streitkräftebasis: birleşik hizmet destek komutanlığı

  bundeswehr bünyesinde yaklaşık 257,000 asker 125,000 sivil çalıştırmaktadır. orduya barış zamanında alman savunma bakanı başkanlık eder. savaş halinde ise komuta alman şansölyesine geçer; yani başbakana. almanya'nın savunma sanayii harcamaları çok düşüktür. gayrisafi yurt ici hasilanin %1,2 si civarındadır. bunda ikinci dünya savaşından sonraki ağır antlaşmalar büyük etkendir. zira dritte reich'dan ve nazilerden ağzı yanan birleşmiş milletler yoğurdu üfleyerek yeme yoluna gitmiştir. dayatılan ağır antlaşmalarla almanya askeri alanda tabiri caizse durdurulmuştur.

  bilindiği gibi antlaşmalar savaşla yahut uzun zaman içerisinde değişikliklere uğrarlar. almanya nato ve bm üyesi olduğundan ülkelerin almanya'dan şu an için bir çekincesi söz konusu değildir. orduya yapılan cüzzi harcamaları lehine çevirip bir sanayi devi olan almanya'nın birleşmiş milletler ve nato bünyesinde olmak kaydıyla bosna hersek, kosova, afrika ve afganistan'da birlikleri bulunmaktadır. büyük bir ekonomik güç olan almanya ordu meselesini avrupa birliği sayesinde halledecek gibi görünüyor. zira birliğin ileriki aşamasında ufukta askeri bir birlik de gözükmektedir.
 • wehrmacht'ın tasfiye edilmesiyle 1955'te kurulmuş federal alman ordusu.kesin ikiye ayrılmadan sonra müttefikler tarafından eğitilmeye başlanmıştır. nato üyeliğiyle birlikte amerikan tarzına kaymış, zorunlu askerlik hizmeti yerine her genç (17) alman'a askeri brifingler verilmeye devam etmektedir. 1990'daki birleşmeden sonra tüm federal almanya'nın silahlı kuvvetleri haline gelmiştir.
 • afganistan görevini alman politikacilarin el birligi ile eline yuzune bulastirmis ordu. önce 150 küsur masum afganlinin öldügü, yürütme hatasinin yapildigi ve üzerinin örtülmeye calisilip siyasi arenada cakallar tarafindan sömürülmüs bombardiman olayi ve son zamanlarda artan alman kayiplarinin getirdigi baski ile bogusmaktalar su günlerde. hem politaci olarak onlari oraya yollayacaksin, sonra da tutustugu durumlarda ben anlamam diyip generallerin istifasini isteyeceksin. buna seffaf bati demokrasisi diyorlar, yersen artik. sigorta hukugu acisindan bir türlü savas olarak nitelendirmedikleri afganistan misyonlari yine bu yüzden agir mühimmat ile desteklenemiyor. bir cok ordu mensubu da ülan fransiz bile eurocopter getirmis yanina, tigerlarla guvenligini sagliyor, biz ise zirhli 4 tekerlerin arkasina saklanmak zorunda kaliyoruz diye feryat etmekte.

  ayrica 2002'de spd ve yesillerin afganistana gönderdigi ordunun oradaki islevi simdi sol partiler tarafindan cok elestiriliyor olmasi ise ayri bir sol ironisidir.

  not: ciddi bir tsk karsitligi vardir bunlarda afganistan görevi yüzünden. bizimkileri direk ucakla türkiye'ye bazi bitkileri kacirmakla sucluyorlar. ha amerikaliya laf etmeyip sirf bize yüklenmeleri adami killandirmiyor degildir. hayir olsun.
 • bundeswehr'de sanitätsdienst yani tibbi hizmetler bölümünde okumak ve calismak kesinlikle yapilabilecek en büyük hatalardan biri olmali.
  bu alman silahli kuvvetleri öyle akilli ki, kendi üniversitelerine veya bundeswehr icin kontenjan ayiran üniversitelere abitur yapmis, ancak iyi not alamamis ögrencileri de kabul ediyor. örnegin bir ögrenci tip fakültesine en düsük 1,3 - 1,5 not ortalamasiyla girebilirken, bu bundeswehr sizi 2,5 notuyla bile üniversitelerine alabilyor. bir de okudugunuz süre boyunca maas bagliyor. yaklasik 1.500 €. bu maas tabi gittikce artiyor ve üniversiteyi bitirdiginizde yaklasik 3.500 €' ya cikiyor. ama napiyor karsiliginda? okulunuzu bir semester bile uzatsaniz hemen aciklama istiyor, okulu (almanya'da tip fakültesini!!!) mümkün olan en kisa sürede bitirmenizi bekliyor. ben sahsen normal üniversitelerdeki tip ögrencilerinden (ki bunlar abitur'dan beri daha basarili ögrenciler oluyor) tam 6 senede bitirebilen hickimseyi tanimiyorum. abartili basari gösteren insanlar haric herkes en az bir semester uzatiyor okulu, ki bunun 8 seneye kadar uzatani da var. sonra doktor oluyorsunuz ama askeri doktorsunuz sonucta. sizinle zaten ta basindan anlasiyor 17 sene sikseniz baska bir yerde calisamazsiniz. hastalik, kaza, hamilelik v.b. durumlar olmadigi sürece isi birakamiyorsunuz. sizi nereye isterlerse oraya gönderebilyorlar. askeri doktor olan herkes acil tip konusunda da ayri bir egitimden gecirildigi icin sizi savasta ölen, yaralanan alman askerlerini kurtarasiniz diye silahli catismanin dibine sokabiliyorlar. evet bu askeriye disiplin ister, fedakarlik ister ama tip okumak icin can atan 18-20 yasindaki gencleri böyle uyanik bir bicimde orduya cekmeye calismak cok gaddarca. forumlarda okudugum kadariyla da 17 senelik görev icinde bulunan doktorlarin cogu anlasmanin bitmesi icin dört gözle bekliyorlarmis.
 • üyeleri an itibariyle kahramanmaraş'taki otellerin odalarının bir çoğunu kaplamışlardır. otellerin önünde de bazen bundeswehr yazan araçlar park halinde. askerlere bakınca pek askere benzemedikleri de aşikardır. sakallı, göbekli, güneş gözlüklü, elinde iphone'la oynayan asker görünce şahsımı şaşkınlığa sürüklemişlerdir.
 • ikinci dünya savaşından sonra ilk defa bir işe*** yaramışlardır.