şükela:  tümü | bugün
 • siperleri hedef alan, derin cukurlar acip, yerin altina girdikten sonra, belli bir mesafe katettikten sonra patlayan bomba turu.

  19 mart 2003 bagdat in bombalanmasi olayinda da oldugu gibi, oncelikle uzun menzilli akilli fuzeler (tomahawk cruise missilelar oluyor bu durumda) tarafindan dis cepheri acilan siginaga, daha sonra menzili kisa olan, ama yine lazer teknolojisi ile yonlendirilen bombalar gonderilir.

  gonderilen bu bunkerbuster bombalari, acilan delikten gecerler tek tek, yani yeni delik acmazlar. boylece delikten giren her bunkerbuster, biraz daha derine gidip, biraz daha buyuk bir yeri patlatmaktadir.

  fallout ve fallout 2'de de bunkerbuster tarafindan acilmis bir delikten iceriye girdiginizde, eski bir ordu siginagina girmis olursunuz. iste tam bunun gibidir gercekten de olayi; en buyuk delik disarda, en ufagi iceridedir, ancak en derinlere kadar inilmis, tahribat yapilmistir.
 • en son kullanilan bunkerbuster bombasinin modeli gbu 28 penetrator'dur.
 • bunker kelimesi'nin ingilizce de siginak manasina geldigini gozonune aldigimizda, "siginak delen", "siginak avcisi" gibi bir anlama denk dustugu anlasilir. cesitli animasyonlarla islevinin ne oldugunu anlatan internet siteleri mevcut ve hakikaten korkunc bir tahribat yapabildigi bu animasyonlarla iyice anlasilir. guya, afgan daglarinin derinliklerinde yer alan siginaklari yok edebilmek amaciyla yapilmislar, cunku ancak bu teknoloji ile 12 metrelik bir beton katmanin altina inebiliyorlarmis. sonra da bagdat'ta orda burda kullandilar iste catir catir. insanoglunun kendi kendini yok etmekte ne kadar istekli oldugunun ve vahsetin bir siniri olmadiginin da bir gostergesi.
  (2004 senesinden beri de sagda solda nickname olarak kullanirim ben bunun adini. hayir madem bu kadar berbat birsey, ben neden nickname yapmisim bile bile? cahillik.)
 • worms 2 armageddon'daki yeni silahlardan, yerin altindaki hedefleri vurabilen bir fuze.
  http://www.facebook.com/…ote_id=119444625265&ref=mf
 • 1940 lı yıllarda alman bilimadamı tarafından geliştirilmiş ve 2. dünya savaşı yıllarında kullanışmıştır. ilk versiyonları 2m civarında etkili iken gbu 28 penetrator adıyla bilinen son versiyonu 6 mt derinliğe kadar inebilmektedir.6 mt derinlik özel korumalı veya sertleştirilmiş olarak geçen özel sığınak korumasıdır. normal toprak zeminde 30 metreye kadar etkili olur.
 • (bkz: gbu 57)
  (bkz: gbu 28)
  (bkz: gbu 37)
 • soyle cok sirin etkileri olabilen bir bonba: https://www.youtube.com/watch?v=suniksbxz10
 • korungasavar

  edit: tdk'dan aradılar biraz önce. gel, yarın işe başla dediler.
 • pentagon tarafından türkiye'ye satışı onaylanmış bomba türü. artık kandildeki sığınaklara nufuz edebileceğimiz anlamına geliyor. oralar o kadar da güvenli değil mi yoksa. (bkz: swh)

  ayrıca yerli savaş sanayisi tarafından da üretilmeye başlanmıştır.
 • bunker buster tipi mühimmatlar genel olarak yer altı hedeflerine karşı kullanılır. bunlara hangarlar, binalar, koruganlar dahildir. ilk olarak ikinci dünya savaşında u boat hangarlarının imha edilmesi için 6,5 tonluk tnt savaş başlıklı grand slam bombasıyla ortaya çıkmış, 1991 körfez savaşında ırak hava kuvvetlerine ait hangarların vurulmasında ve daha sonra afganistan'da al-kaide ve taliban milislerinin yer altına kazdıkları derin barınma alanlarının imha edilmesi için kullanılmışlardır.
  yüksek tahrip gücüne sahip bu mühimmatlar yine yüksek tahrip gücüne sahip mk-84 tipi akılsız bombalara kitler takılarak onları birer bunker buster mühimmatına dönüştürürler. mühimmatların fünyelerinin zamanlaması pilot tarafından değiştirilebilinir, pilot tarafından değiştirilen zamanda imha olması sağlanır böylelikle hem bunker buster olarak hemde normal güdümlü bomba olarak kullanılırlar.
  gbu 28 lazer güdümlü bunker buster mühimmatı
  seyir füzesi agm-158 jassm bunker buster mühimmatı olarak kullanılabilinir.(bkz: agm-158 jassm/#75437212)