şükela:  tümü | bugün
 • bir single malt viski markası.
 • 12 yilligi sayesinde beni hayatimda ilk kez single malt viski icme serefine nail etmis ickidir. bunu ictikten sonra diger viskiler gozumde birer adim alcalmis, bundan sonrasi icin ise, kismet olursa glenfiddich deneyecegimdir.
 • lagavulin yokluğunda idare etsin diye içilebilir, alkol oranı %50 olan viski.
 • içimi okunuşu kadar zor olmayan bir single malt, candır.
 • bunaheybhın diye okunur.

  viski sever, iskocya'da sirf viski icin road trip yapmis ve farkli distillery'leri ziyaret etmis biri olarak,ictigim en guzel viskilerden biridir. 25 yilligi o kadar guzel ki babama hediye aldim. ondan da oluru aldiktan sonra (zira kendisi beni donunda sallar) burada fularli tayfayla paylasmak istedim.

  pek kolay bulunan bir viski degil, ozellikle yili arttikca. ilk defa portree'deki cuillin hotel'in barinda icmistim (birkac odul kazanmis yaklasik 150 cesit malt viskisi olan bir yer, ilgiliyseniz mutlaka ugrayin hem isle of skye'da ayri bir cennet) daha sonra bircok dukkanda ve duty free'de aramama ragmen 25 seneligini bulamadim. ta ki gecen haftaya kadar. hakliymisim dedim kokusu burnumda kaldigi kadar varmis, malt viski budur.
 • başıma bir şey gelmeyecekse,bana göre 12 yıllığı, islay bölgesinin en büyük hayal kırıklığıdır.

  lagavulin
  laphroaig
  ardbeg
  caol ila
  bruicladdich
  bowmore
  kilchoman gibi devlerin bulunduğu coğrafyanın şapşik oğlanı,
  bu bölgenin alameti farikası olan isli turba aroma ve kokusu ile anılan ve haklı bir şöhrete sahip olan diğer islayların aksine,speyside tarzı çiçek ve meyve kokuları içeren bu viski,tumturaklı isminin çok uzağında bir performansa sahip.

  ancak:yine de bir single malttır,ağır ağbidir.
  sıradan blended ve bourbonlarla kıyaslanamaz.
 • 1881'den beri islay bölgesinin muhtemelen en iyi şişelerini üreten distileri. islay'nın popüler çocuğu lagavulin gibi her damak zevkine hitap etmez. bu yönüyle free shop şişe alışverişçilerinin değil, her daim single malt içenlerin tercihlerindendir. yanlış anlaşılmasın, lagavulin her şişesiyle anormaldir, kategori dışı kabul görecek kadar mükemmeldir. bunnahabhain da lagavulin gibi bir islay maltı olmakla beraber, özellikle 12 yıllığı veya stiureadair'iyle, daha farklı bir karaktere sahip.

  12 yıllık en popüler şişesi unpeated olduğu için is, duman kokusu yoktur ama toiteach da o isli islay havası gelir. galcede "dumanlı sis" anlamına gelen ceobanach veya cruach mhona ekspresyonları denendiğinde puslu iskoç sabahlarının dumanı içinde kaybolunur, o peated havanın dibine vurulur. bu göz ne laphroaig ne talisker tutkunları gördü ceobanach'ın ilk yudumunda gözlerinden alev fışkıran. şarap fıçılarında yıllandırılan eirigh after greine'de veya darach ur'da ise bambaşka bir hava gelir. bu yönüyle de öyle sadece 12'liği bulunup tüm bir bunnahabhain hakkında genel bir yorum yapılması yersiz. bu aslında tüm single malt'lar için geçerli.

  küçük bir distileri olduğu için belirli sayıda üretim yaparlar, özel versiyonları daha zor bulunur. 12 yıllığı 50 euro civarına bulunabilirken, diğer şişelerine girildikçe fiyat da yukarı doğru çıkar.