şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir single malt viski markası.
 • 12 yilligi sayesinde beni hayatimda ilk kez single malt viski icme serefine nail etmis ickidir. bunu ictikten sonra diger viskiler gozumde birer adim alcalmis, bundan sonrasi icin ise, kismet olursa glenfiddich deneyecegimdir.
 • lagavulin yokluğunda idare etsin diye içilebilir, alkol oranı %50 olan viski.
 • içimi okunuşu kadar zor olmayan bir single malt, candır.
 • bunaheybhın diye okunur.

  viski sever, iskocya'da sirf viski icin road trip yapmis ve farkli distillery'leri ziyaret etmis biri olarak,ictigim en guzel viskilerden biridir. 25 yilligi o kadar guzel ki babama hediye aldim. ondan da oluru aldiktan sonra (zira kendisi beni donunda sallar) burada fularli tayfayla paylasmak istedim.

  pek kolay bulunan bir viski degil, ozellikle yili arttikca. ilk defa portree'deki cuillin hotel'in barinda icmistim (birkac odul kazanmis yaklasik 150 cesit malt viskisi olan bir yer, ilgiliyseniz mutlaka ugrayin hem isle of skye'da ayri bir cennet) daha sonra bircok dukkanda ve duty free'de aramama ragmen 25 seneligini bulamadim. ta ki gecen haftaya kadar. hakliymisim dedim kokusu burnumda kaldigi kadar varmis, malt viski budur.
 • başıma bir şey gelmeyecekse,bana göre 12 yıllığı, islay bölgesinin en büyük hayal kırıklığıdır.

  lagavulin
  laphroaig
  ardbeg
  caol ila
  bruicladdich
  bowmore
  kilchoman gibi devlerin bulunduğu coğrafyanın şapşik oğlanı,
  bu bölgenin alameti farikası olan isli turba aroma ve kokusu ile anılan ve haklı bir şöhrete sahip olan diğer islayların aksine,speyside tarzı çiçek ve meyve kokuları içeren bu viski,tumturaklı isminin çok uzağında bir performansa sahip.

  ancak:yine de bir single malttır,ağır ağbidir.
  sıradan blended ve bourbonlarla kıyaslanamaz.