şükela:  tümü | bugün
 • 4 ocak 2018, "çay house" youtube kanalının yayınladığı kısa filmin adıdır.

  ilgili video:
  https://youtu.be/bgo8vlfdzfg

  bu enfes tattaki videoyu çok beğendiğimi öncelikle belirtmek isterim. bu bir cesurca açık çağrıdır. eğme bükme yoktur. nettir.

  tüm çay house ekibine buradan emekleri için tesekkür ediyorum.
 • bunu açıklayacak ateisti buldunuz.. fizik kanunlarından bahsediyorsunuz. fizik kanunları varsa bir yaratıcı olamaz diyorsunuz. peki fizik kanunları yoksa bir yaratıcı olmayabilir mi?

  fizik kanunları yoktur diyebilir miyiz?
  eğer fizik kanunları madde ve enerjinin davranış şekillerine hükmeden kanunlar iseler, yokturlar. yani madde ve enerjinin davranışlarına anlam veren, onların boyun eğdiği fizik kanunları yoktur. madde kendi doğası gereği belli bir şekilde davranmaktadır. bu durumda fizik kanunları maddenin içsel nitelikleridir. o nedenen madde her zaman aynı şekilde davranmaktadır. fizik kanunları maddenin kendinden menkuldür. evrende madde ve enerji fizik kanunlarına uymak üzere davranmamaktadır. evrende madde ve enerjinin davranışları fizik kanunlarını yaratmaktadır.

  daha geniş bilgi için aşağıdaki kaynağa bir göz atın..
  http://haci-haci.typepad.com/…10-fi̇zi̇k-kanunlari/
 • ben tekim dolayısıyla bir yaratıcım yok diyen bir tanrıyla aynı iddiayı dillendiren insan arasında bir fark yoktur. şayet bir tanrı kendisinin ve içinde bulunduğu mekanın başka bir yaratıcısı olmadığını söylüyorsa normal insan da bunu söyleyebilir, yani onun yolundan gidebilir. nasıl ki evren gibi komplike bir yapının ancak daha komplike bir varlığın dokunuşuyla oluşacağına inanıyorsanız o dokunuşu yapan tanrının da var olmasının bir sebebe bağlı olduğuna inanmak zorundasınız. bu sizi matruşka bebeğe götürebilir ama basit mantık budur. üstelik yaratılan mantık! son tahlilde hiç şüpheniz olmasın ki, insan adı verilen canlıyı özellikle yaratan ve sonrasında onunla iletişime geçmeye çalışan ve iletişime geçtiği anlarda bu canlıya uymasını istediği kuralları ileten herhangi bir tanrı yoktur.

  --- spoiler ---

  bahçede, bebek sandalyesinde oturan bir bebek düşünün! bebeğin önündeki tabakta sütlü lapa var! bebek elindeki kaşıkla lapayı didiklerken birden tabağı ittiriyor ve tabak içindeki lapayla beraber yere dökülüyor! şimdi bir düşünelim bir tabak içine sıkıştırılmış mikro düzeydeki canlılık bir anda başka bir etkiyle başka bir hale dönüşüyor! yukarıdan yani masadan aşağıya düşen sütlü lapanın yere çarparken ortaya çıkardaği mikro dünyadaki devasa enerjiyi düşünün! şimdi bırakalım o sütlü lapayı oradan kimse temizlemesin yada çoğunu evin kedisi yesinde kimse tarafından farkedilmeyecek bir miktar orada durmaya devam etsin! 2 gün sonra sütlü lapanın toprakla etkileşiminden ortaya çıkacak bakteriler sütlü lapayı yere düşüren bebeğe tanrı mı demeliler? bu durumda bu bakteriler bebek tarafından bir bilinç eseriyle mi yaratılmış oldular?
  işin en önemli kısmı ise tanrıları(!) yani bebek onların farkında mı? ya da farkında olabilir mi? tanrıları onların içine birşeyler koydu mu?

  toro dost

  --- spoiler ---
 • ateistler neden hep bir şeyleri açıklamak zorunda ? açıklamayı yapması gereken , ispatlaması gereken savı ortaya atanlar değil midir?
  not: ateist değilim sadece merak ediyorum.
 • videoyu izledikten sonra allah'a değil de bizi daha zeki yazılımcıların urettigi fikrine daha çok ikna oldum.

  sanat vardır öyleyse sanatkar vardır bakış açısı kadar sığ bu kadar aptalca başka bir şey yok herhalde. ha pardon, var. sınav.
  göze hoş gelen her bok sanatkar, siktiriboktan her şey sınav.
  dedelerime boşuna kufretmisim bu zamana kadar degerli toprakları satmışlar diye hep. bundan sonra din yazmadiklari için küfredecegim. daha çok kar getiren ne var ki?
 • emek verilmiş güzel başlayan ve ilerleyen ama sonunda batırılan video. çiçeklerin tanrıçasının chloris olduğunu bilmeyen kafirler ancak bu kadar yapabilirler tabi. hades cümlemize merhamet etsin, zeus bizi kafirlerden ve kafir dinlerden korusun.
 • bu sağcıların ağzına tekbir getirmek dışında hiç bir şey yakışmıyor bunu farkettim.
  bilimi anca ışit videoları çekmek için teknoloji araştırmalarında kullanıyorlar, belki ondandır.
 • "evren" bildiğimiz kadarki kısmından bile anlayabileceğimiz üzere "mükemmel" değildir. aksine son derece kusurlu ve bu kusurların giderilmesi noktasında da hantaldır. bunu insanda bile görebiliriz. mükemmel olsa idik en basitinden dört ayaktan iki ayağa geçtik diye bir kısmımızın sinüzit yüzünden beyni burnundan akar hale gelmezdi. evrim bu kusuru düzeltme noktasında insan ömrünün yetişemeyeceği kadar ağır geliştiği için binlerle hatta yuzbinlerle ifade edebileceğimiz zaman aralığından önce evrime tanık olmamız imkansız.

  kendinizde evrim artığı görmek mi istiyorsunuz? açın ağzınızı; en arkada çıksa ayrı çıkmasa ayrı dert yaratan dört diş göreceksiniz. hah onlar uzun yıllar önceki atalarınızdan size kalan; onların oldukça işine yaramış, sizin ise diş hekimi zengin etmenize sebep olan arkadaşlar.

  bildiğimiz anlamdaki "düzen" ise atomaltı parçacıklar ve çok büyük sistemler söz konusu olduğunda gayet düzensiz bir hale dönüşmektedir. atomaltı parçacıkların nasıl hareket ettiğini bilmiyoruz. bildiğimiz düzene tabii değiller.

  son olarak; fizik kuralları konusunda, fizik kuralları var olduğu için maddeler ona boyun eğiyor, ona uygun hareket ediyor değil. maddelerin hareketlerinin keşfedilmiş bazı patternleri var ve biz onlara "fizik kuralı" diyoruz. ve elbette ki bu kuralların da istisnaları var. zaten evren de bu istisnalar ve mutasyonlar üzerinden bildiğimiz halini aldı.

  mükemmel bir yaratıcı her şeyi bir yerlere denk getirip "ne de güzel yarattım, hadi bana iman edin." demiş olsa idi bunca istisna, mutasyon, kusur ve düzensizlik mevcut bulunmayacak; yılın belli dönemlerinde özellikle burnumuzdan beynimizi akıtmadan daha rahat nefes alabildiğimiz bir hayat sürecektik.