şükela:  tümü | bugün soru sor
 • son zamanlarda muzdarip olduğum bir hadise bu.

  şöyle ki alkolsüz, sağlıklı bir gece, saat 12 filan gibi yattığımda, uykumu almış şekilde ancak ertesi gün saat 12-13 civarında (oha) uyanabiliyorum.

  diğer yandan alemlerde sekip, bünyeyi yorup, alkol marifetiyle kulak memesi kıvamına getirdikten sonra eve gelip 3-4 gibi yattığımda, sabah saat 7'yi geçirmeden kalkıyorum.

  acep bana özgü bişey midir yoksa herkeste böyle mi olur bilemiyorum, ama öğlen 3'te pilimin bitmesinden şikayetçiyim tohtur bey.
 • ha tabii belirtmek gerekir ki bu 'uyanma', 'suuuuu!' diye baş ağrılı bilmemne bir uyanma değildir.

  baş ağrısı, susuzluk uyandıktan sonra max 1 dakika sürmekte, bir bardak suyun bünyeye girmesiyle, bünye kendini sabah ereksiyonuna hazırlamaya başlamaktadır.

  uyku alınmış, yeniden uyuma kapıları kapatılmış, insan basbayağı güne başlamıştır.

  bok varmış gibi.
 • bünyede ters orantı diye bir algı henüz yoktur *, az alkol vardır. ve bu çok klasiktir, evet...
 • alkol ile uyku cok sevdigim iki sey oldugu icin cozumunu bulamadigim sorunsal. gerci krali gelse uyanmam o ayri.
 • sinirler arası etkileşimi sağlayan kimyasallar nörotransmiterlerdir malumunuz. bunlar sinyallerin akışını zayıflatıp durdurabilir de, hızlandırabilir de. alkol ilk gruba yardım ve yataklık eder. diğer fizyolojik yarar-zarar söylemlerinin dışında vücudumuzun en önemli organı olan beyinde zararları daha baskındır.
  uyku ile ilgili olarak, uykuya dalmayı kolaylaştırır (bkz: sızmak) ama alkollü kişinin beyin sinyalleri çok karmaşıktır (bkz: eeg). yani alkollü kişinin uykusu dinlendiricilikten uzaktır, 3-5 saatlik normal uyku bile tercih edilir çoğu zaman.

  not: bu sinyallerin önemiyle ilgili olarak alkol kullanan(!) 40 yıllık bir uyku ve farkındalık(sleep&awareness) uzmanı doktor hocamızdan dinlediğime göre, "geceleri 10-15 defa uyanıyorum uyku problemim var" diyen bir hastasına eeg uyguluyor ve sonuç olarak hastanın 60 ile 100 arasında uyandığını tesbit ediyor. yani her uyandığımızda gözlerimizi açmıyoruz veya farkında olmuyoruz. buna rağmen uykumuzu(en azından dinlendiren kısmını) kaybetmiş olabiliyoruz.
 • sabah hortlama vakalarında tekrar uyunamıyorsa eğer sırasıyla su içilir,wc ye gidilir,duş alınır ve bişiler yenilir,yeni bir güne kısmen hazırsınızdır.
 • geçenlerde deneyimlediğim uyku süresidir. gündüz kaçta kalkmıştım hatırlamıyorum, ancak gece, sabaha kadar aralıklarla nasıl içtiysem, bir de arkadaş ortamındaydık ve kendi evimde yatmazsam pek rahat edemiyorum, sabahın 6'sında zangoç gibi tunalı hilmi'yi yürüyüp taksiye atlayarak eve geldim. üstüne de 1 saat daha uyuyamadım evde, çünkü gün doğmuştu. yatınca da 4-5 saat falan bir şey uyudum herhâlde.

  bunda, alınan alkolün ekstrem düzeyde alınmamasının da etkisi var. alkol sonuçta uyutan/uyuşturan bir şeydir ve bünyenin buna karşı koyması imkânsızdır. yalnızca, o kritik eşiği geç(e)memişsiniz demektir.