şükela:  tümü | bugün
  • 19 haziran 2021'de seçimi kazanıp 22 haziran 2021'de mazbatayı alarak göreve başlayan galatasaray sk yönetimi.

bütün yönetim kurulu üyeleri tek tek twitter hesaplarını dondurma ve sosyal medyada görünmeme kararını açıklıyor. bugüne kadar gördüklerimizden farklı bir yönetim olacağı izlenimini veriyorlar.

ayrıca birbirinden değerli, çok başarılı ve umut vaat eden bir ekip. yolları açık olsun.
  • çok başarılı olacağına inandığım, pırıl pırıl insanlardan oluşan yönetim.

bünyesinde yönetim kurulu sözcüsü remzi sanver'i barındırır. az önce galatasaray'ın youtube kanalına yüklenilen videoda kendisine hayran kaldım. trt spikerleri gibi konuşuyor.

ve en önemlisi taylan antalyalı hakkında yaptığı açıklamayla ve ona yönetim olarak destek vermelerine çok sevindim ve takdirimi kazandılar. helal olsun.

https://youtu.be/1c2lyhmtdm0
  • efendim neymiş neden rumen oyunu alıyormuş da, neden becali'den alıyormuş?

dünyada neredeyse başka hiçbir yerde futbolcuyu 3 yıl taksitle alamıyorsun da ondan.
  • transfer dönemini çok başarılı geçiren yönetim. bir de 6 numara kaldı. bir de yedek sol bek. onları da alırlarsa dört dörtlük iş çıkarmış olurlar. falcao'yu göndermeleri pastanın üstğndeki çilek resmen. bir önceki yönetimin görgüsüzlüğü yüzünden kulüp dünya kadar zarar etti.
  • galatasaray camiasının en büyük sorunu vefadır. daha doğrusu yanlış vefadır. ne büyük kaptanlar ve ne büyük oyuncular jübile görmemiş ve hatta dışlanmış, sahip çıkılmamıştır. mircea lucescu gibi, uefa şampiyonluğundan sonra dağılan kadroyu yani enkazı devralıp, real madrid'i yenip süper kupayı alan, sonra da ligte şampiyonluğa koşan hoca, maçlar 1 farkla kazanılıyor diye 1 yılda harcanmış, süre falan verilmeden gönderilmiştir. sonraki sene beşiktaşın başına geçen hoca şampiyon olmuştur. ama ne yazık ki avrupadaki en önemli başarımız sırasında takımın başında bulunan fatih terim egoistine tüm imkanlar gereksiz yere sunulmuştur. sunuluyor. sunulacak.

gelelim ne alakası olduğuna. yönetim demek vizyon demek. burak elmas fatih terim ile yıllardır can ciğerdir bilen bilir, tabir-i caizse beraber büyüdüler. seçim öncesi vaadiyse; bir önceki yönetimle bağları kopan fatih terim'di. sadece bu bile benim bu yönetimin vizyonunun dar olduğuna ikna eder. türkiye ligiyle sınırlı kalacak bir başarı kriteri var demek ki bu başkanın.

neden mi?

bu yönetimin övülen transferlerine değinmek istiyorum. isimler önemli değil tek tek bakmaya gerek yok. hepsi potansiyelli ve yatırım oyuncular. doğru oyuncular. bir dakika kardeşim vizyon denilen şey bu değil mi işte, az önce ne diyordun şimdi ne diyorsun ? evet doğru, bu vizyon. ama yönetimin vizyonu değil. galatasarayın scout ekibinde kim var? udinesse scout sistemini örnekleyip uygulayan, müthiş bir veritabanı oluşturan, futbolu ve galatasarayı çok seven "emre utkucan". udinesse ne oğlum demeyin, oyuncu fabrikasıdır, kâr odaklı güney amerikalı oyuncuların mafyasıdır resmen. hani slaven bilic "türkiye'deki sorun şu : bilgisi olanın yetkisi yok, yetkisi olanın bilgisi yok" demişti ya, bu emre utkucan'da şuan hem bilgi hem yetki var. fatih hocanın egosunu da idare etmeyi biliyor. bu transfer işleri böyle ilerliyor şuan. cidden iyi, avrupa standartlarında bir scout ekibi var galatasarayın.

fatih hoca tamamen yanlış kararlar alıyor demiyorum. bakın mesela bu emre utkucan'a full yetki veren, sistem kur ve bu işi öğrenelim diyen fatih hocadır. yönetim? burak elmas? yok yok fatih hoca. ama gel gelelim bozuk saat bile günde iki kez doğruyu gösterir denir ya, bu öyle bir durum.

fatih terim vaatse vizyon dardır. türkiye'de başarı yeterli görülüyordur. zira başka bir alanda başarılı olması beklenemez bu adamın. fatih terim fanları kalkıp da şimdi uefa kupasını aldı, avrupada başarılı olamaz diyorsun falan demesin bana. 21 sene oldu. 21 sene önceki futbol sistemlerinde/taktiklerinde futbol sahasının kaç parsele bölündüğünü araştırın. 14.bölge denilen "on numaraların bölgesine" hakim olanların kazandığı seneler onlar. 98'de zidanelı fransa bu yüzden dünya şampiyonu oldu. bizde ise tarihin gördüğü en iyi 10 numaralardan biri vardı. barcelona ve real madrid'de sürekli as oynamış, fakat farklı sebeplerden huzursuzluk yaşamış, maradonanın, pelenin, platininin yüzyılın en iyi 10 ortasahasına yazdığı gheorghe hagi. fatih terimin en büyük doğrularından biri. "benim maaşımdan kesin hagi'yi alın." sözü çok önemli. hagi geldi, etrafına yardımlaşacak bir emre, it gibi koşacak okan, suat, tugay gibi kalburüstü oyuncular kondu ve izlendi. neyse geçmişe mazi diyelim, çok takılmayalım kaybolur gideriz.

imparatore diye oraya buraya sığdıramadığınız adam italya'da alay konusudur. hocanın milandaki yılları, futbolun en iyi ortasahalarından biri olan ve tarihin en iyi hocalarıyla çalışmış andrea pirlo'nun kitabında alay konusudur. takım içinde taktik bilgisinin komik derecede yetersiz görüldüğü, egoist ve şovmen bir hoca olduğu, tahtaya karman çorman şeyler karalayıp sonra da takımı bağırıp çağırıp motive etmeye çalıştığı ayan beyan yazılmıştır. yeni futbol düzenine adapte olamamış, eski kafa bir hocadır kendisi. kevin de bruyne'leri falan doğuran half-space futbolunu hiç öğrenememiştir.
    21 yıldır türkiye hariç bir başarısı var mı bu adamın? yok. hatta ilginç bir istatistiğe dayalı bilgi vereyim. galatasarayın avrupadaki en başarısız teknik patronu da fatih terim'dir.

kimle eşleşsek korkar olduk. farketmiyor yani. randers kim kardeşim? adını doğru yazayım diye googlea bakıyorum. kulüp değeri ne? isim değeri ne? kadro değeri ne? aldığımız sonuçlar ne? ayıptır.

benim için yeni futbol düzeninde fatih terim'e servet verip onunla çalışan her yönetim kötü yönetimdir.
  • şu ana kadar olumlu bir görünüm sergilediler. özellikle futbol takımını kaliteden taviz vermeden hatta bana göre kaliteyi artırarak gençleştirmeleri çok olumlu. bunu yaparken düşük maaş politikası güdülmesi de yine doğru işlerden.

şu ana kadar en çok eleştirilen yön ise sponsorluk anlaşması. ancak öyle sanıyorum ki açıklamayı bilerek transfer sezonu sonuna attılar ki akbaba menejerler üşüşmesin futblcuların fiyatları artmasın. öyle sanıyorum ki birkaç hafta içerisinde yüklü bir sponsorluk anlaşması duyrulur.

bir diğer beklentim de hangi oyuncuya ne verdiklerini resmi ağızdan açıklamaları, spekülasyonların önüne geçmeleri.

burak elmas bu takıma tekrar avrupa'da kupa getirmek için gelmiş belli. umarım bu transfer döneminde gelen oyuncular o kupanın temelleri olurlar.
  • fatih terim'in maaşına göreve gelir gelmez zam yapan ilginç yönetim. galatasaray'ın son 2 senede kupa alamama nedeni zaten fatih terim.