şükela:  tümü | bugün
  • çengelköy, zübeyde hanım caddesi'ndeki sante animale veteriner kliniği'ni işleten veteriner hekim.

bazı veteriner kliniklerindeki gibi, yerini yeni mezun genç hekimlere bırakıp, ticarethane işletir gibi çalışmıyor.
    bir yıldan fazladır kendi kedimle birlikte sokakta bulduğum hasta, yaralı canları da ona götürüyorum, çabucak ve nokta atışı teşhisler yapıyor.

pek çok örnek bir yana, bir buçuk-iki aydır yaşadığım sitede baktığım sokak kedisini kısırlaştırmak için ona götürdüm geçenlerde. kızgınlık belirtisi göstermiyordu, kulağında kesik de yoktu gerçi, eliyle muayene etti ve gebelik belirtisi de görmedi. bu nedenle 2 hafta daha beklememizi, eğer kızgınlık ya da gebelik belirtisi görürse ameliyata alabileceğini ama aksi durumda hayvana boş yere anestezi vermememizi söyledi.
    dediği gibi yaptık ve ameliyata gerek kalmadı, aradan birkaç hafta daha geçti, hâlâ da kızgınlık ve gebelik belirtisi yok. böylece boşuna anestezi almamış oldu.

bunun gibi daha pek çok örnek var.
    bir hafta önce de, sokakta yaralı bulduğum bir kediyi, pazar günü burak bey şehir dışında olduğu için başka bir veteriner kliniğine götürmek zorunda kaldım. veterinerler yarayı olduğu gibi dikip, augmentin şurup reçetesiyle bana verdiler. ancak hemen o gece yaranın etrafında şişkinlik fark ettim, elimi dokunduğumda da pıtır pıtır sesler geliyordu. pazartesi burak beye götürdüm, normalde özellikle köpek ısırıklarında, peritonit ihtimali nedeniyle böyle yaraların tamamen dikilerek kapatılmaması gerekiyormuş. bir hafta boyunca ilaçlar, antibiyotikler vs klinikte kaldı kedicik ve ilk günlerdeki boynundan gövdesine kadar uzanan şişkinlik nihayet indi.

tıbbi konularda yeterince bilgim olmadığından, eksik, yanlış terimler kullanmış olabilirim, affola.

ama hem evimin yakınında, hem de güvendiğim, mümkün olduğunca doğru teşhisler koyan ve ilgilendiği her hayvanı seven bir hekim kendisi.