şükela:  tümü | bugün
 • rusların ,abd nin uzay mekiğinine alternatif olarak yaptıkları kendi uzay mekiklerine verdikleri ad.görünüş olarak tamamen aynı gibi görünmesine karşın değişik özellikleri vardı.örneğin abd nin uzay mekiğinde üç adet itici motor varken buran da sadece iki adet itici motorla aynı itme gücü elde edilebiliyordu.ayrıca taşıdığı yük ve uzayda kalış süresi olarak ta rakibini geçiyordu.1985-90 arası 20 adet deneme mahiyetli uçuş yapmış olan buran projesi sscb nin dağılması üzerine durdurulmuş ve uzaya uydu ve personel gönderme işlerinde yine soyuz roketlerine dönülmüştür.
 • dünyanın en büyük uçağı an 225 ilk olarak bu uzay aracını taşıması amacıyla üretilmiştir.
 • otomatik pilot ile yapılanlar haricinde kozmonotlu uçuş hiç yapmamış uzay mekiği. ilginç bir özelliği, fırlatma esnasında belli bir irtifa ve hız değerine ulaşana kadarki acil durumlar için, abd uzay mekiklerinin aksine, kokpitte fırlatma koltuğunun bulunmasıdır. şu anda baykonur uzay üssünde kendi haline terkedilmiş durumdadır.
 • sovyet döneminde yapılan uzay mekiğine isim olarak verilen türkçe kelime. kazak türkçesindeki bu buran ismi bildiğimit türkçe boran selimesiyle aynı. tdk'ya göre şimşekli, rüzgarlı, yağışlı sert hava olayına verilen isim. anadolu'da, kar fırtınası anlamında veya sadece "kar, boran" ikilemesinde "sert esen rüzgar" anlamında kullanılır.
 • abd uzay mekiklerinin neredeyse aerodinamik kopyası olmasına ramen, itici güç ve güvenlik bakımından daha gelişmiştir. sanırsam o dev taşıyıcı sonradan fırlatılan motorlar nasanınkinin aksine istendiği an kapatılabiliyor, ki bu özellik abd mekiğinde olsaydı, challinger faciası yaşanmazdı.
 • mekiği uzaya taşıyan güçlü roketlerin adı "energia" dır.
 • karayoluyla uçarak katettiği mesafeden daha fazlasını gitmiş uzay mekiğidir desek pek yalan olmaz *

  bir prototipi avustralyalı bir girişimci tarafından müzelerde sergilenmek için kiralanır ancak beklenen ilgiyi göremeyince terkedilir. bir otoparkta bekleyen buran'a dubai'den alıcı çıkar. yine sergilenmek için alınan prototip ne yazık ki avustralyalı girişimcinin dava açması nedeniyle ihtilaflı duruma düşerek dubai'deki bir hurdalıkta terkedilir. bu arada alman auto & technik museum ısrarla buran'ı sergilemek için girişimde bulunmaktadır. buran hakkındaki bütün yasal haklara sahip olan firmanın dubai'deki buran'ı getirtecek parası olmadığından müzeye başka bir model temin edilir. şu sıralar ilgili müzede umarım hakettiği ilgiyi görmektedir.

  enkaz altında kalan ve ilk yörünge uçuşunu gerçekleştiren analog buran ise içler acısı bir halde enkaz altında durmaktadır. yıkıntının sebebi ise hangar çatısında birikip ağırlaşan kardır.
 • (ilk uçuş:15 kasım 1988-son uçuş:15 kasım 1988) gibi bir istatistiğe sahip bir araçtır.