şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: astroloji)nin insanligi kisisel ve fiziksel ozellikleri bakimindan bolusturdugu 12 parcadan her biri.
 • (bkz: kale)lerin uzerinde genelde nobetcilerin durdugu yuksek duvarlara verilen isim.
 • eski mısır uygarlığının günümüze armağanı.başlangıçta basit bir takvim ve zaman belirleme aracı olarak kullanılan gökcisimlerinin yerlerini gözlemleme(e televizyon yok adam göğü seyrediyo tabi), bir süre sonra klasik bir özdeşleştirme arayışına dönüşmüş, burçların isimleriyle o periodda doğanlara kafaya göre yakıştırmalarda bulunulmuştur.
  örn:"- ramses aslan burcunda doğdu..aaa lan aslan liderdir, ormanın kralı, ister misin bizim ramses te lider olsun kral olsun başımıza?
  - lan bu götü boklu ramses de kral olursa, ben de bu burç işini tüm evrene yayarım."

  gibi
 • oysa ki burçlar da bahsi geçen obje ve hayvanat gayette, bahsi geçen ay periodları içinde ki coğrafi ve astrolojik gözlemlerle kolkola gitmektedir.
  örnek olarak aslan burcu, yaz aylarında açlıktan savanlardan nil boyunca şehirlere inmeye başlayan aslanların perioduna işaret etmektedir.

  boğa burcunda ki boğa da, altın inek(ya da öküz) olarak adlandırılan bereket ve bolluk tanrısı apis e kurban verildiği dönemi işaret eder.yani boğa burcuyum sekste sınır tanımam diyenler bahsi geçen boğanın aslında iğdiş edilmiş bir öküz olabileceği ihtimalini göz önünde tutmalıdır.
 • gözlemlerime dayanarak burçlara bir göz atarsak(zodyaktaki sıralama gözetilmemiştir):

  koç burcu: denyo
  kova burcu: debil
  boğa burcu: salak
  yengeç burcu:ahmak
  yay burcu:beyinsiz
  akrep burcu:ebleh
  terazi burcu:mankafa
  oglak burcu:gerzek
  ikizler burcu:embesil
  basak burcu:dumbuk
  aslan burcu:şabalak
  balık burcu:deha

  tabirine uymakta, bu özellikleri göstermektedir.
 • insanlarin kendileri hakkinda bir sey duyma ve anlatma ihtiyaçlarini tatmin etmenin, hayatta oyalanacak bir mevzu daha yaratmanin ötesinde bir gerçekligi yoktur burçlarin.
  su deneye deginmeden geçmek istemem: arastirmacilar farkli farkli burçtan insanlara sizin burcunuzla ilgili diyerek ayni teksti vermisler ve size ne kadar uydugunu isaretleyin deyip gitmislerdir, çikan odur ki ayni teksti hepsi ortalamanin üstünde bana uyuyor diye nitelendirmektedir. ayni arastirmada su da çikmistir ki, arastirmacilara hem dogumgünü hem dogum saati bilgisini verenler sadece dogumgünü tarihini verenlere göre daha çok inanmislardir o metne.
  bir baska arastirma da gösterir ki, insanlarin kendilerinde oldugunu iddia ettikleri burç özellikleriyle onlara uygulanan kapsamli kisilik testlerinin (mmpi gibi) arasinda herhangi bir korelasyon bulunamamaktadir.
  bir ara kesfedilen 13. burç vardi hem, ona ne oldu?
 • randevulu sezeryen ile doğumların moda olduğu devrimizde bebeklerin iki gün önce veya sonra fırlamasına göre mizaçlarının değişik olacağını öngören sistem (bkz: burc geyigi)
 • burclar dört gruba ayrılır:
  hava: zekayi simgeler (kova, terazi, ikizler)
  toprak: maddiyati simgeler (boga, basak, oglak)
  su: duygulari simgeler (balik, akrep, yengec)
  ates: enerjiyi simgeler (aslan, yay, koc)
 • bir açıklaması da doğulan mevsime göre mizaç gelişimidir. güney yarımkürede doğanların burçları, kuzey yarımküreye göre ayarlanmış olan burçlara göre 6 ay geriden takip etmeliler (kanımca)
hesabın var mı? giriş yap